Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego malucha pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy lub niemowlęcy. Sprawdź, co go wywołuje, jak mu zapobiegać oraz czym można go leczyć.

Na skórze Twojego malucha pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy lub niemowlęcy. Sprawdź, co go wywołuje, jak mu zapobiegać oraz czym można go leczyć.

Kiedy występuje trądzik noworodkowy i niemowlęcy?

Trądzik noworodkowy dotyka dzieci do 4 tygodnia życia. Zdarza się, że zmiany skórne pojawiają się nawet tuż po urodzeniu i znikają samoistnie po kilku tygodniach.

Trądzik niemowlęcy występuje u maluchów po 4. tygodniu życia. Jeśli ma łagodną postać znika w ciągu paru tygodni, gdy ma ciężki przebieg może się utrzymywać przez wiele miesięcy i konieczne będzie intensywne leczenie nierzadko kilkoma lekami (antybiotyki, miejscowe retinoidy).


Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – objawy

Trądzik u noworodków i niemowląt zwykle występuje na twarzy, rzadziej na plecach. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na policzkach, brodzie oraz czole. W zależności od stopnia zaawansowania trądzik może przybierać różną postać.

Przy trądziku niemowlęcym zmiany mogą mieć wygląd małych, białych krostek na rumieniowym podłożu, a także guzków z ropną treścią. Dla trądziku noworodkowego typowe są zaskórniki.

Zmieniona chorobowo skóra dziecka jest zwykle bardzo wrażliwa na dotyk i bywa zaczerwieniona.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – przyczyny

Według specjalistów, jedną z przyczyn powstawania trądziku u noworodków są szalejące hormony matki, które przenikają przez łożysko do dziecka w trakcie ciąży lub w okresie karmienia. Winne są przede wszystkim androgeny, których podwyższone stężenie powoduje nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe, które ulegają zaczopowaniu i w efekcie pojawia się trądzik.

Wysoki poziom androgenów nie znika od razu po porodzie. Podczas karmienia piersią mama przekazuje je maluchowi wraz z mlekiem, w efekcie, u niektórych dzieci pojawić się może trądzik niemowlęcy.

Zdarza się, że przyczyną trądziku są nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji dziecka, które działają drażniąco na skórę i mogą blokować jej właściwe oddychanie, jak również silne środki do prania.

Trądzik niemowlęcy – kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku, gdy krostki przerodzą się w ropne zmiany, konieczna będzie wizyta u lekarza. Takie objawy mogą oznaczać zakażenie bakteryjne i niezbędne będzie wtedy zastosowanie m.in. antybiotyku.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Trądzik noworodkowy ma łagodny przebieg. Zazwyczaj znika po jakimś czasie samoczynnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. W pielęgnacji warto sięgnąć po delikatne preparaty z cynkiem oraz przemywać skórę delikatnymi, nawilżającymi preparatami. Należy stosować jedynie preparaty łagodzące przebieg choroby, które oprócz działania pielęgnacyjnego, zapobiegają rozwojowi trądziku oraz zachować odpowiednie zasady higieny skóry.

Trądzik niemowlęcy zwykle trwa długo i często niezbędne jest leczenie preparatami przeciwtrądzikowymi. Gdy zmiany przybiorą postać trudno gojących się guzków z ropną treścią, konieczna może się okazać kuracja antybiotykowa. W zależności od stopnia zaawansowania lekarz może zalecić maść z antybiotykiem do miejscowego stosowania lub antybiotyk doustny, gdy trądzik ma wyjątkowo ciężki przebieg.

Zasady pielęgnacji

Skóra trądzikowa u dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeżeli będziesz prawidłowo o nią dbać, załagodzisz przykre objawy trądziku:

Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej u malucha:

  • Buzię malucha przemywaj wodą z delikatnym preparatem myjącym. Najlepiej wybierać kosmetyki o neutralnym pH, które nie podrażniają skóry.
  • Unikaj środków z dużą ilością substancji tłuszczowych, ponieważ zatykają pory i nasilają objawy trądziku.
  • Po myciu skórę dziecka należy delikatnie osuszyć. Tarcie szorstkim ręcznikiem może jedynie podrażnić skórę malucha.
  • Nie można dopuścić do przegrzewania dziecka, dlatego należy w domu pilnować odpowiedniej temperatury powietrza oraz regularnie wietrzyć mieszkanie. Maluch powinien nosić lekkie i przewiewne ubrania z bawełny.
  • Podczas spaceru nie przykrywaj dziecka dodatkowymi kocykami. Strój malucha powinien być dostosowany do panujących na zewnątrz warunków. Najlepiej, by był ubrany na cebulkę, aby w zależności od pogody można było mu coś zdjąć lub założyć.
  • Rzeczy dziecka pierz w płynach przeznaczonych specjalnie dla dzieci, które są delikatniejsze niż te dla dorosłych.
  • Wilgoć nasila trądzik, dlatego należy pilnować, by okolice ust dziecka były zawsze czyste i suche.

Konsultacja merytoryczna: dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska

PRODUKTY ELODERM

<