Sucha skóra i problemy skórne
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli
Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny swędzenia skóry po kąpieli oraz jak można złagodzić świąd.


Swędzenie skóry po kąpieli i prysznicu
Swędzenie skóry, nazywane fachowo świądem, jest definiowane jako nieprzyjemne uczucie prowadzące do drapania. Świąd jest najczęstszym objawem dermatologicznym, który może dotyczyć zarówno skóry niezmienionej chorobowo, jak i towarzyszyć zmianom skórnym w przebiegu wielu chorób – nie tylko dermatologicznych, ale i ogólnoustrojowych.
Wśród najczęstszych przyczyn swędzenia skóry po kąpieli wymienia się reakcję alergiczną na niektóre składniki kosmetyków. Zazwyczaj świąd jest wynikiem stosowania kosmetyków zawierających parabeny lub syntetyczne substancje zapachowe. Parabeny są substancjami konserwującymi, stosowanymi powszechnie przez producentów kosmetyków. Dodanie ich do produktu kosmetycznego zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, a co za tym idzie wydłuża termin ważności. Skąd wiedzieć, że kosmetyk zawiera w sobie parabeny? Na opakowaniu lub ulotce należy szukać następujących nazw:
- metyloparaben (parabeny metylu, paraben metylowy),
- etyloparaben (nazwy analogiczne jak dla metyloparabenu),
- propyloparaben,
- butyloparaben,
- benzyloparaben [Marwicka, Niemyska, Wieczorek].
Również syntetyczne substancje zapachowe obecne są w większości produktów kosmetycznych, gdyż wielu konsumentów angażuje zmysł węchu podczas podejmowania decyzji o zakupie danego produktu. Co należy zaznaczyć, aktualnie obowiązuje lista 26 substancji zapachowych, które mogą wywołać reakcje skórne. Zaliczają się do nich następujące związki zapachowe:
- Cinnamyl Alcohol,
- Citral,
- Citronellol,
- Limonene,
- Eugenol,
- Geraniol,
- Hydroxycitronellal,
- Linalool,
- Benzyl Salicylate [Bojarowicz, Ziółkowska, Krysiński].
Warto także wiedzieć, że swędzenie skóry po prysznicu może być spowodowane jej przesuszeniem na skutek używania kosmetyków zawierających silne detergenty. Swędzenie z podrażnienia może pojawić się u każdej osoby, bez względu na wrażliwość immunologiczną organizmu.
Co istotne, świąd może być także spowodowany kontaktem skóry z samą wodą. Jak to rozróżnić? Jeśli pojawia się swędzenie po prysznicu bez użycia kosmetyków, to z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć środek myjący jako źródło dolegliwości. Organizm może wykazywać nadwrażliwość immunologiczną na zanieczyszczenia lub substancje znajdujące się w wodzie, takie jak chlor, fluor czy nikiel. Wówczas warto zrobić test z wodą destylowaną, która pozbawiona jest wymienionych związków.
Jak złagodzić swędzenie skóry po kąpieli?
Sposoby na swędzącą skórę po kąpieli powinny być przede wszystkim uzależnione od przyczyny tej dolegliwości. Jeśli swędzenie po kąpieli jest spowodowane dermatozą lub chorobą ogólnoustrojową, to niezbędne jest leczenie schorzenia, które prowadzi do występowania tego objawu. Leczenie przyczynowe może nie tylko złagodzić swędzenie skóry po kąpieli, ale całkowicie je wyeliminować.
Jeśli swędzenie jest wynikiem stosowania kosmetyków ze składnikami, które prowadzą do przesuszenia skóry lub na które organizm wykazuje nadwrażliwość immunologiczną, wystarczy zmienić środek myjący, żeby pozbyć się dolegliwości.
Zapobieganie swędzeniu skóry po kąpieli
Jeśli za świądem nie stoi żadna choroba, to należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji ciała, żeby zapobiec swędzeniu skóry po kąpieli. Co na swędzącą skórę warto stosować? Po pierwsze należy regularnie złuszczać martwy naskórek z użyciem peelingu, szczególnie w tych miejscach na ciele, gdzie można zaobserwować nadmiar martwego naskórka.
Peeling sprawi, że skóra stanie się wygładzona, a do tego będzie lepiej wchłaniać składniki odżywcze. Kosmetyk można kupić w drogerii, aptece lub wykonać samodzielnie w domu.
Jeśli po kąpieli swędzi skóra, to zbawienny wpływ będą miały emolienty, czyli preparaty nawilżające i przywracające prawidłową funkcję bariery naskórkowej. Emolienty mają w swoim składzie ceramidy, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe oraz humektanty (substancje nawilżające, takie jak mocznik czy glicerol). W zapobieganiu świądu zalecane jest także stosowanie środków myjących o niskim pH i pozbawionych detergentów.

Poza kosmetykami, warto także zmienić niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne. Osobom, którym dokucza świąd, nie zaleca się długich i zbyt ciepłych kąpieli. Dodatkowo po myciu nie powinno się pocierać skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją osuszać. Warto także przejrzeć szafę i pozbyć się z niej ubrań wykonanych ze sztucznych i szorstkich materiałów, które mogą drażnić skórę. Osobom z problemami skórnymi zalecane są ubrania z delikatnej bawełny. Najlepiej luźne i przewiewne. Dodatkowo do prania należy używać proszków hipoalergicznych.


autorka: mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Źródła:
1. Adam Sybilski, Pokrzywka, Medycyna po Dyplomie luty 2018.
2. Halina Bojarowicz, Alina Ziółkowska, Jerzy Krysiński, Wyjątkowość zapachu, Hygeia Public Health 2016, 51(2): 154-160.
3. Justyna Marwicka, Kornelia Niemyska, Maja Wieczorek, Parabeny jako substancje konserwujące stosowane w preparatach kosmetycznych oraz ich wpływ na apoptozę fibroblastów skóry człowieka, Kosmetologia Estetyczna 6/2017, vol 6, s. 561-567.
4. Barbara Dondela, Lidia Chrząstek, Wybrane estry zapachowe stosowane w kosmetyce, Prace naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Seria: Chemia i Ochrona Środowiska, 2009, XIII, 29-34.
5. Halina Bojarowicz, Małgorzata Wnuk, Adam Buciński, Efektywność i bezpieczeństwo stosowania parabenów, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4):647-653.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →