Sucha skóra i problemy skórne

kobieta

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy. Co powinien mieć w składzie dobry balsam o działaniu nawilżającym? Jak często powinno się go stosować?

opalona kobieta kremująca ramie
mama smaruje dziecko kremem

Czym jest balsam nawilżający?

Poszukując w drogerii kosmetycznej lub aptece kosmetyku o działaniu nawilżającym, wiele osób zastanawia się, czy wybrać balsam, czy może sięgnąć po olejek, mleczko lub masło. Czym się różnią te kosmetyki? Jakie właściwości ma balsam nawilżający?

Podstawowa różnica pomiędzy wymienionymi produktami kosmetycznymi tkwi w ich konsystencji. Masło jest zdecydowanie najbardziej gęste i tłuste, ze względu na to, że tak naprawdę są to oleje o niskiej temperaturze tężenia. W związku z tym przyjmują stałą konsystencję, przypominającą masło spożywcze.

Na drugim miejscu będzie balsam. Kolejne miejsce zajmie nieco rzadsze od niego mleczko, zaś ostatnie - płynny i lekki olejek.

Masła, mimo bogatej konsystencji, pod wpływem ciepła skóry dość szybko się rozprowadzają i wchłaniają. Dodatkowo dzięki trójglicerydom i estrom kwasów tłuszczowych natłuszczają skórę i pozostawiają na niej ochronną warstwę lipidową.

 

 

Nawilżający balsam, ze względu na swój skład wchłania się szybciej niż masło czy olejki, które głównie składają się z substancji działających okluzyjnie. Zostawiają po sobie efekt błyszczenia na skórze, czego można uniknąć po nawilżającym balsamie. Mleczka to kosmetyki rzadkiej konsystencji, na bazie wody o zdecydowanie najmniejszych właściwościach nawilżających.

Wybór kosmetyku powinien zależeć od indywidualnych potrzeb skóry, a także oczekiwań konsumenta. Przykładowo, jeśli będzie mu zależało na głębokim nawilżeniu, ale jednocześnie na względnie szybkiej aplikacji, powinien wybrać balsam. Dogłębne nawilżenie, ale przede wszystkim natłuszczenie zapewni masło, jednakże nie zagwarantuje szybkiej aplikacji. Efekt błyszczenia można osiągnąć za pomocą olejku, zaś najszybszą aplikację, ale bez błyszczenia dzięki mleczku.

 

Balsam nawilżający do ciała

Balsam nawilżający do ciała to najbardziej uniwersalny kosmetyk, gdyż każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia, jednakże niektóre wymagają intensywnego działania – mowa o skórze suchej i bardzo suchej. Z tego powodu producenci

kosmetyków produkują balsamy specjalnie przeznaczone do skóry suchej i bardzo suchej o bogatym składzie. Nawilżenia potrzebuje także delikatna skóra dziecka. W tym przypadku zalecane są specjalistyczne emoliencyjne balsamy dla dzieci, które można stosować od pierwszego dnia życia.

Nawilżanie skóry to złożony proces, składający się z kilku mechanizmów, jednakże zasadniczą rolę odgrywają szczególnie dwa:

  • stopień przenikania do naskórka wody znajdującej się w skórze właściwej,
  • zdolność naskórka do zatrzymywania wody.

Na skutek różnicy ciśnień osmotycznych, woda znajdująca w skórze właściwej przenika do naskórka, nawilża go, a następnie odparowuje do środowiska.

Opisany wyżej proces jest jednak bardziej skomplikowany, gdyż woda w czasie przenikania do naskórka, napotyka na barierę w postaci substancji wiążących wodę, nazywanych naturalnym czynnikiem nawilżającym, w skrócie NMF. Dodatkową barierę przez utratą wody stanowi płaszcz wodno-lipidowy, którego zadaniem jest spowolnienie procesu odparowywania wody. Oznacza to, że stopień nawilżenia skóry jest uzależniony od NMF i struktury płaszcza hydro-lipidowego.

W związku z powyższym balsam nawilżający do bardzo suchej skóry powinien mieć w swoim składzie substancje hydrofilowe (humektanty), substancje okluzyjne i emolienty.

Do pierwszej grupy zaliczają się takie substancje jak kwas hialuronowy, kolagen, sorbitol. Drugą grupę reprezentują m.in. wosk pszczeli, wazelina, parafina czy cholesterol, natomiast do emolientów zaliczają się nienasycone kwasy tłuszczowe, ceramidy oraz trójglicerydy.

Balsam nawilżający do twarzy czy krem?

Podobny skład będą miały kremy nawilżające do twarzy, z tą jedynie różnicą, że kompleks składników aktywnych będzie dobrany do cieńszej i wrażliwszej z natury skóry twarzy. Wyjątek stanowią specjalistyczne balsamy emoliencyjne, będące mieszaniną przebadanych dermatologicznie składników hydrofobowych i hydrofilowych, które można stosować zarówno do ciała, jak i twarzy. Wiele z nich to produkty uniwersalne przeznaczone do skóry całego ciała, ale można także znaleźć gamę produktów o różnych pojemnościach, przeznaczonych do stosowania na różne partie ciała.

Mocno nawilżający balsam do twarzy, zaliczany do emolientów, będzie odpowiedni zwłaszcza dla osób o cerze suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Specjalistyczne preparaty emoliencyjne są także przeznaczone do pielęgnacji skóry noworodków.

Jak często stosować balsam do ciała?

Wiele osób zastanawia się, jak często stosować balsam do ciała. Zasadniczo stosowanie balsamu nawilżającego powinno być elementem codziennej pielęgnacji, warto jednak pamiętać, że pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do jej indywidualnych potrzeb. Jeśli skóra będzie narażona na działanie szkodliwych dla niej czynników zewnętrznych – zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury czy silnych detergentów, prawdopodobnie będzie wymagała intensywniejszej pielęgnacji i stosowania balsamu głęboko nawilżającego.

mama smaruje dziecko kremem

Jeżeli chodzi o aplikację balsamu, to powinno się go dokładnie rozprowadzić na oczyszczonej skórze (najlepiej po kąpieli) oraz pozostawić do samoczynnego wchłonięcia.

Cudzysłów Cudzysłów

 

autorka: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Katarzyna Kulig


Źródła:

1. Bogdan Kędzia, Tadeusz Wolski, Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Post Fitoter 2019; 20(3): 224-228.

2. Sylwia Korczyńska, Substancje nawilżające- cz. I, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/substancje-nawilzajace-cz-i,15469 [dostęp 21.07.2021 r.]

3. Sylwia Korczyńska, Substancje nawilżające- cz. II, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/substancje-nawilzajace-cz-ii,15482 [dostęp 21.07.2021 r.]

4. Murad Alam, Hayes B. Gladstone, Rebecca C. Tung Dermatologia kosmetyczna, Wydawnictwo Elsevier, Wrocław 2011, ISBN 978-0-7020-3143-4.

5. Agnieszka Martyna, Grażyna Bartkowiak, Grzegorz Schroeder, Kosmetyki nawilżające [w:] Kosmetyki - chemia dla ciała, pod redakcją Grzegorza Schroedera, Cursiva 2011.

6. Tadeusz Wolski, Bogdan Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 2. Przenikanie substancji przez skórę, Post Fitoter 2019; 20(2): 154-158.

7. Magdalena Biegańska, Masło chroni skórę przed chłodem, https://www.researchgate.net/publication/304252936_Masla_i_oleje_roslinne_stosowane_w_produktach_kosmetycznych [data dostepu:17.11.2021]

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →