Sucha skóra i problemy skórne
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach stanowił naturalną metodę leczniczą. Obecnie masaż jest dobrym sposobem na zredukowanie stresu, pozwala się odprężyć, a w zależności od swojej formy, może mieć też właściwości lecznicze. Odpowiednio przeprowadzony potrafi poprawić stan psychofizyczny masowanego, działa przeciwbólowo, a także znajduje swoje zastosowanie przy poprawie jego wyglądu.


Kiedy korzystać z masażu
W zależności od celu zastosowania masażu możemy wyróżnić między innymi masaż klasyczny, leczniczy, sportowy czy limfatyczny, ale też relaksacyjny np. gorącą czekoladą czy świecą, albo modelujący np. bańką chińską. Każdy z nich ma swoją specyfikę wynikającą z różnych technik i sposobów jego wykonywania.
Masaż klasyczny i zabiegi z nim związane powinny poprawiać ogólny stan psychofizyczny pacjenta ale także mogą być stosowane w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu chorób z zakresu ortopedii, pediatrii, neurologii a nawet ginekologii oraz interny. Dzieje się tak dlatego, że ma on działanie przeciwbólowe, regeneracyjne, pomaga regulować napięcie mięśniowe a także uelastycznia i nadaje mięśniom sprężystość, pobudza przepływ krwi oraz przemianę materii, a co za tym idzie – spalanie tkanki tłuszczowej.
Masaż pomaga zredukować codzienny stres, napięcie, a także wynikające z niego dolegliwości np. bóle głowy. Bywa stosowany pomocniczo przy stanach lękowych, depresyjnych i wszelkiego rodzaju nerwicach.
Często stosowany jest również przed i po wytężonym wysiłku fizycznym, najpierw jako metoda na rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do pracy, po - jako sposób na ich regenerację i wyciszenie oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji i przetrenowania.
Przeciwwskazania
Przy wszelkich dobrodziejstwach, które płyną ze stosowania masażu, należy jednak mieć na uwadze, że można nim również zaszkodzić, szczególnie gdy wykonuje się go nieodpowiednio lub osoba mu poddawana jest w grupie, dla której nie jest on wskazany. Masaż nie jest zalecany w przypadku:
- gorączki i stanów zapalnych organizmu
- problemów z naczyniami krwionośnymi (żylaki)
- zmian skórnych (szczególnie ropnych)
- krwiaków
- tętniaków
- naczyniaków
- problemów z krzepliwością krwi
- nadciśnienia
- miażdżycy i przebytego zawału
- osteoporozy
- chorób nowotworowych
Jeśli mamy jakieś wątpliwości warto przed zabiegami masażu skontaktować się ze swoim lekarzem i upewnić się, czy nie zaliczamy się do grupy, dla której nie jest on wskazany. Zawsze zgodę od swojego lekarza prowadzącego na wykonanie masażu powinna mieć kobieta w ciąży.
Technika masażu klasycznego
Masaż klasyczny zwykle wykonuje się na specjalnym stole do masażu, z wykorzystaniem różnego rodzaju środków poślizgowych np. oliwki, jednak najzdrowszy i najbardziej efektywnie wykonany masaż to ten przeprowadzony na „sucho”.
Dla poprawy stanu pacjenta najczęściej zaleca się serie 10 zabiegów wykonywanych codziennie, przy czym należy liczyć się z tym, że początkowo może zwiększyć się odczuwanie bólu po masażu. Jeśli jednak stan pacjenta zdecydowanie się pogorszy należy koniecznie skonsultować to z masażystą, być może konieczna będzie zmiana techniki lub wizyta u lekarza.
W wykonaniu masażu klasycznego można zastosować wiele różnych technik, w zależności od potrzeb pacjenta i jego problemów zdrowotnych oraz efektów, które chcemy uzyskać. Masażysta najczęściej w trakcie jednego zabiegu połączy kilka technik.
Podstawowymi technikami stosowanymi w trakcie zabiegu są m.in.:
- głaskanie (wykonujemy na początku i końcu zabiegu, a także przeplatamy nim poszczególne techniki, daje odczyn przekrwienia, a delikatne powierzchniowe działa uspokajająco)
- rozcieranie (szczególnie często używane przy regeneracji urazów takich jak stłuczenia, skręcenia ale także w przypadku blizn czy zrostów)
- ugniatanie (służy przede wszystkim do masowania samych mięśni, stosowane w przypadku zaników mięśniowych, niedowładów, wykonywane jest przy użyciu nacisku z dużą siłą)
- oklepywanie ( poprawia krążenie, w zależności od użytej siły pobudza lub wycisza mięśnie)
- wibrowanie (słabe wpływa uspokajająco na mięśnie, silne pobudza układ nerwowy, odmianą wibracji jest wstrząsanie lub roztrzepywanie)
- wałkowanie ( jest odmianą ugniatania, stosujemy do masowania mięśni ramion czy ud)
- wyciskanie ( zwane głaskaniem głębokim, przyczynia się do szybszego przepływu krwi i chłonki)

Masaż pomaga zredukować codzienny stres, napięcie, a także wynikające z niego dolegliwości np. bóle głowy. Bywa stosowany pomocniczo przy stanach lękowych, depresyjnych i wszelkiego rodzaju nerwicach.


Jak wykonać samemu masaż karku
Bardzo częstą obecnie przypadłością, gdy wiele godzin spędzamy siedząc najczęściej przed komputerem, jest ból szyi i karku. Nie zawsze istnieje możliwość wybrania się do specjalisty, choć oczywiście byłoby to najlepsze wyjście. W takim wypadku możemy poprosić o masaż bliską osobę, a nawet wykonać go sami. Masaż szyi - rozgrzanymi dłońmi delikatnie głaszczemy skórę szyi, począwszy od góry u nasady włosów, schodząc stopniowo w dół. Po takiej rozgrzewce zaczynamy okrężnymi ruchami rozcierać skórę, tak, by pobudzić naczynia krwionośne i mięśnie pod nią. Następnie ugniatamy między palcami fałd skóry i mięśni kierując się od szyi w stronę barków, a także zataczając kółka naciskamy pojedyncze punkty. Kciukami zdecydowanie dociskamy miejsce u podstawy czaszki, gdzie kręgi szyjne się kończą. Zataczamy koła. Na koniec wracamy do pierwszego punktu i delikatnie głaszczemy masowane miejsca, tak, by zregenerować i ukoić pobudzone tkanki.
Masaż to zabieg, który wykonany profesjonalnie ma wiele zastosowań w leczeniu chorób z bardzo różnych obszarów. Jednocześnie potrafi być świetnym środkiem na obniżenie poziomu stresu, wyciszenie się i oderwanie od codzienności.
Konsultacja merytoryczna mgr fizjoterapii Karolina Siebyła
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →