Sucha skóra i problemy skórne

kobieta

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie zadbać o jej pielęgnację, by zniwelować symptomy i nie dopuścić do powstania poważniejszych problemów oraz jak nawilżyć ją w miejscach, w których jest najbardziej przesuszona – na twarzy, nogach i dłoniach.

Kobieta wmasowuje krem w dłonie
suche pięty

Sucha skóra – jak nawilżyć?

Sucha skóra, występująca przeważnie na twarzy, dłoniach i nogach, to problem dotykający wielu ludzi. Najczęściej pojawia się on w sezonie jesienno-zimowym, kiedy zgubny wpływ na skórę mają czynniki zewnętrzne – brak słońca, wiatr, niska temperatura powietrza. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest zmniejszona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz obniżona warstwa lipidów w warstwie rogowej naskórka. Aby wyeliminować te przyczyny, konieczna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry.

Wybór preparatów do pielęgnacji zależy od tego, jak bardzo sucha jest skóra i jakie jest podłoże jej przesuszania. Jeśli problem nie jest zbyt głęboki i wywołany tylko wpływem czynników zewnętrznych oraz niewystarczającym nawilżeniem, podstawą będzie dobór odpowiednich kosmetyków i ich regularne stosowanie. Skóra bardzo sucha natomiast wymaga niekiedy stosowania dermokosmetyków zawierających emolienty.

Pękająca skóra na dłoniach - rola witamin

Jak już wyżej wskazano skóra na dłoniach pęka m.in. z powodu braku witamin dbających o dobrą kondycję i zdrowie skóry. Odczuwa się wówczas takie objawy jak np. szorstkość skóry, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy delikatne złuszczanie.

Które witaminy mają największy wpływ na skórę? Magdalena Pisula i Waldemar Placek w pracy: „Wpływ diety na procesy starzenia skóry” wymieniają m.in. trzy takie witaminy. Przede wszystkim witaminę A. Retinol, bo również tak określana jest ta witamina, troszczy się o odnowę komórkową, proces złuszczania skóry oraz produkcję kolagenu. Kiedy witamina A jest na właściwym poziomie, skóra jest pod ochroną płaszcza hydrolipidowego, który gwarantuje jej odpowiednie nawilżenie. Jeśli zaś ta witamina jest w niedoborze, skóra może się wysuszać, nadmiernie rogowacieć i pękać.

Nad właściwym funkcjonowaniem skóry czuwają również witaminy z grupy B, głównie B5 i B7. Pierwsza z nich sprawia, że skóra jest odpowiednio miękka, druga – stabilizuje działanie gruczołów łojowych.

Przy nasilających się dolegliwościach związanych z pękaniem skóry dłoni, mimo wyeliminowania środków drażniących, konieczna jest konsultacja ze specjalistą – dermatologiem, w celu określenia źródła zmian i wprowadzenia dopasowanego leczenia.

Pomagają one:

 • zregenerować płaszcz hydro-lipidowy skóry,
 • wiązać wodę i zatrzymywać ją w warstwie naskórka,
 • niwelować świąd,
 • goić podrażnienia.

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę? Czy stosowanie odpowiednich preparatów wystarczy? Ich regularne używanie konieczne jest w walce z problemem, nie można jednak zapomnieć o nawadnianiu organizmu od wewnątrz. Aby zapewnić mu odpowiedni poziom nawodnienia, należy każdego dnia wypijać dużo płynów, szczególnie niskozmineralizowanej wody.

Wspomoże to nawilżenie skóry od zewnątrz i zniwelowanie dokuczliwych objawów, takich jak:

 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • zaczerwienienie,
 • nadmierne łuszczenie.

Sucha skóra twarzy

Cera sucha jest powszechną dolegliwością, do której powstania przyczyniać się mogą:

 • niewłaściwa pielęgnacja – np. zbyt częste używanie kosmetyków zawierających alkohol o właściwościach przesuszających lub zbyt intensywne złuszczanie naskórka gruboziarnistymi peelingami,
 • suche powietrze – np. częste przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach,
 • wpływ czynników klimatycznych – zbyt długa ekspozycja skóry na słońce, narażanie jej na działanie wiatru lub niskiej temperatury, która tworzy ubytki w hydrolipidowym płaszczu ochronnym skóry i tym samym przyczynia się do zwiększonej utraty wody (czynniki klimatyczne często bywają przyczyną suchej skóry na nosie szczególnie narażonym na ich działanie).

Objawami cery suchej są: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i łuszczenie, a także nieprzyjemne uczucie ściągnięcia pojawiające się po umyciu twarzy wodą. Co robić, kiedy skóra twarzy jest bardzo sucha, a kosmetyki do codziennej pielęgnacji nie radzą sobie z jej nawilżeniem? Wówczas warto sięgnąć po emolienty, które nie tylko nawilżają i pielęgnują, ale też niwelują swędzenie i przyspieszają gojenie uszkodzonego naskórka.

Sięgając po krem do twarzy, należy zwrócić uwagę, czy nadaje się on również do pielęgnacji okolic oczu. Zdarza się, że oprócz suchej cery na policzkach, czole czy brodzie pojawia się także:

 • sucha skóra pod oczami,
 • sucha skóra na powiekach.

Niekiedy delikatna skóra wokół oczu zaczyna pękać. Konieczna jest wtedy jej regeneracja i przywrócenie odpowiedniego nawilżenia z użyciem preparatu nadającego się do stosowania w okolicach oczu.

 

Sucha skóra na nogach

Bardzo sucha skóra na nogach to dolegliwość obejmująca z reguły obszar poniżej kolan. Gdy się pojawia, skóra staje się:

 • łuszcząca,
 • błyszcząca,
 • napięta,
 • szorstka,
 • niekiedy zaczerwieniona.

Czasami towarzyszy jej swędzenie nasilające się nocą.

Przesuszona skóra nóg może być konsekwencją:

 • stosowania niewłaściwych kosmetyków, np. mydła o niekorzystnym pH,
 • podrażnień wywołanych depilacją łydek,
 • zbyt długiej ekspozycji na słońce lub korzystania z solarium,
 • częstych kąpieli w gorącej wodzie,
 • podrażnień wywołanych szorstką odzieżą,
 • niewłaściwej diety ubogiej w minerały i witaminy,
 • niewystarczającego nawodnienia organizmu od wewnątrz.

Sucha swędząca skóra nóg wymaga odpowiedniej pielęgnacji – niezbyt częstego mycia z użyciem odpowiednich preparatów – emulsji lub żelu o właściwościach nawilżających. Warto także codziennie, najlepiej przed snem, smarować suchą skórę na łydkach balsamem lub kremem wspierającym odbudowę bariery wodno-tłuszczowej. Podobną pielęgnację zaleca się przy suchej skórze na stopach – jej ścieranie lub złuszczanie przy pomocy peelingów może pogłębić problem.

Zatem co na suchą skórę stóp warto stosować? Należy zapewnić skórze stóp przywrócenie nawilżenia za pomocą odpowiedniego kremu i wspierać je nawadnianiem organizmu od wewnątrz.

Sucha skóra na dłoniach

Dłonie są częścią ciała najbardziej narażoną na działanie czynników zewnętrznych, dlatego skóra na nich najczęściej ulega przesuszeniu i zniszczeniu. Sucha skóra dłoni jest konsekwencją nie tylko wpływu czynników klimatycznych, ale też detergentów i twardej wody, z którymi dłonie mają bezustanny kontakt. Co na suche dłonie działa skutecznie, przywracając im nawilżenie, elastyczność i zdrowy wygląd?

Przede wszystkim wymagają one właściwej pielęgnacji polegającej przede wszystkim na:

 • używaniu delikatnego mydła o właściwościach nie tylko myjących, ale też pielęgnujących,
 • stosowanie lekkich, nawilżających kremów latem, a zimą – preparatów o gęstszej konsystencji, o wyższej zawartości tłuszczów, wspomagających odbudowę płaszcza lipidowego skóry (lekkie kremy zawierają wodę, więc stosowanie ich w mroźne dni może powodować uszkodzenia naskórka),
 • zabezpieczaniu suchej skóry na rękach przed niekorzystnym działaniem promieni UV.

Pielęgnacja suchej skóry powinna być w tym wypadku wspierana ochroną dłoni przed wpływem czynników zewnętrznych. W tym celu należy:

 • stosować kremy z filtrami UV zwłaszcza latem,
 • wszelkie prace z użyciem detergentów (środków czyszczących, piorących itd.) wykonywać w gumowych rękawicach ochronnych,
 • nosić rękawiczki zimą.
kobieta kremuje rękę

Nawilżanie suchej skóry rąk – podobnie jak i innych części ciała – powinno być regularnie wspierane piciem dużej ilości wody. Nawilżanie organizmu zarówno z zewnątrz jak i od środka najszybciej przynosi spodziewane efekty.

Cudzysłów Cudzysłów

 

autorka: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa


Źródła:

M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, w: Alergologia Polska, październik-grudzień 2015

Dr n. farm. S. Wilczyński, Etiopatogeneza suchej skóry, http://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE_03_42-47.pdf, 11.12.2020

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →