Sucha skóra i problemy skórne
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia. Przeczytaj, jak zapobiegać nadmiernemu starzeniu się skóry, a także jak właściwie ją pielęgnować.
Skóra z wiekiem starzeje się. Pod wpływem czynników fizjologicznych dochodzi do utraty składników, które utrzymywały jej piękny, młody wygląd; przesusza sie, przebarwia i wiotczeje, na twarzy pojawia się coraz więcej, najpierw drobnych, potem znacznie bardziej widocznych, zmarszczek.
Starzenie się organizmu to naturalny proces. Na tempo postępowania zmian mają wpływ nasze geny, jednak nie tylko one. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, którymi możemy sterować tak, by zminimalizować negatywne skutki starzenia się naszej skóry.


Promienie UV
Jednym z istotnych czynników pogorszenia się stanu skóry jest tzw. fotostarzenie, czyli starzenie pod wpływem światła. U osób, które całe życie chętnie się opalały (naturalnie a także w solarium), daje się zauważyć przyspieszone postępowanie zmian.
Profilaktyka powinna rozpocząć się na jak najwcześniejszym etapie życia. Należy stosować odzież ochronną, nosić kapelusze i czapki z daszkiem, chronić oczy, unikać bezpośredniego nasłonecznienia oraz używać kremów z filtrami z wysoką fotoprotekcją UVA i UVB.
Tytoń
Jednym z czynników przyspieszających starzenie się skóry jest palenie tytoniu. Powoduje ono zmniejszenie się elastyczności skóry i utratę jej blasku. Tytoń powoduje też ogólne zatrucie tkanek organizmu i odkładanie się toksycznych substancji, dlatego im szybciej rzucimy palenie, tym lepiej.
Stres oksydacyjny
Niehigieniczny tryb życia może przyczynić się do powstawania stresu oksydacyjnego, który przyspiesza starzenie się skóry. Na jego skutek wolne rodniki tlenowe atakują strukturę tkanek i pogarszają ich stan.
Napięcie nerwowe
Skutki długotrwałego stresu również odbiją się na naszym wyglądzie. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu i aktywności fizycznej, a także nauczyć się radzić sobie ze stresem. Pomocne mogą okazać się ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia medytacyjne i oddechowe, w przypadku poważniejszych problemów warto zasięgnąć porady specjalisty, np. psychologa.
Dieta
Odpowiednia dieta to podstawa. Nie powinno zabraknąć w niej dużej ilości świeżych warzyw i owoców, orzechów i zdrowych tłuszczów, które bogate w antyoksydanty i witaminy pomogą w walce o zdrową i promienną cerę. Ważne też, by unikać przetworzonej żywności, tłuszczu zwierzęcego, białego cukru.
Pielęgnacja skóry
Z wiekiem skórze zaczyna brakować wielu ważnych składników. Spada zawartość kolagenu i elastyny, coraz mniej w tkankach jest lipidów, dodatkowo pogarsza się krążenie, więc skóra nie dostaje odpowiedniej ilości substancji odżywczych wraz z tlenem. Zmienia się też ilość hormonów, skóra wysusza się, staje podatna na uszkodzenia i podrażnienia.
Ochrona przeciwsłoneczna
Podstawą pielęgnacji dziennej powinna być ochrona przeciwsłoneczna, czyli dobry krem z odpowiednim filtrem UV.
Oczyszczanie skóry
Równie ważne jest codzienne oczyszczanie skóry, tak z zabrudzeń związanych ze środowiskiem, jak i z makijażem. Warto wybierać kosmetyki dedykowane do naszego wieku, gdyż z reguły ich oczyszczające działanie jest wzmocnione składnikami odpowiednimi dla cery dojrzałej. Oczyszczanie ma wielką wagę, gdyż szkodliwe substancje pozostające na skórze, mogą wywoływać szkodliwy stres oksydacyjny. Najlepszą metodą jest stosowanie płynu micelarnego albo żeli do mycia twarzy wraz z letnią, przegotowana wodą.
Odpowiedni dobór
W codziennej pielęgnacji warto wybierać produkty przeznaczone do skóry dojrzałej. Są one bogatsze w składniki, których zaczyna jej brakować np. kwas hialuronowy, kolagen czy witaminy. Regularnie należy wykonywać peelingi chemiczne. Zawsze powinno się używać kosmetyków przeznaczonych do konkretnego rodzaju cery, dla suchej – nawilżających, dla przetłuszczającej się – kosmetyków np. z Retinaldehydem.
Emolienty
Dobrze jest postawić na kosmetyki, które wiążą w tkance wodę, gdyż skóra z wiekiem zaczyna się przesuszać, co prowadzi do nieprzyjemnej szorstkości, a nawet pękania naskórka. Taką funkcję spełniają emolienty. Ich zaletą jest tworzenie na powierzchni skóry płaszcza hydrolipidowego, który pomaga zatrzymać w skórze wodę i zapobiega jej parowaniu. Warstwa, którą tworzą składniki emolientów, natłuszcza, nawilża i zmiękcza dojrzałą skórę. Oleje w nich zawarte uszczelniają powierzchnie międzykomórkowe, uzupełniają skórę w ważne dla niej lipidy. Dzięki przywróceniu odpowiedniego nawilżenia skóry, łagodzą uczucie świądu, tak częste przy przesuszonej skórze. Skóra staje się dzięki nim gładka i miła w dotyku.
By wzmacniać skórę dojrzałą warto korzystać z nowoczesnych preparatów anti-aging. Można stosować je w postaci mleczek, balsamów, toników, maseczek czy kremów.

W codziennej pielęgnacji warto wybierać produkty przeznaczone do skóry dojrzałej. Są one bogatsze w składniki, których zaczyna jej brakować np. kwas hialuronowy, kolagen czy witaminy.


Konsultacja merytoryczna dr Joanna Sałkowska-Wanat
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →