Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry. Jednak nawet preparaty przeznaczone dla dzieci bywają różnej jakości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla dzieci.

 

matka z córką po kąpieli
matka z niemowlakiem na rękach

Skład

Przede wszystkim należy przyjrzeć się składowi produktu. Powinien być bogaty w składniki czynne, np. emolienty czyli oleje, kwasy tłuszczowe lub masło shea. Z drugiej strony czasem nie zależy nam na wielu substancjach aktywnych, a na jednej konkretnej i jej wysokim udziale procentowym w danym produkcie (np. alantoina czy D-panthenol, gdy ważny jest dla nas efekt łagodzący i kojący podrażnienia). Częściej jednak dopiero zestaw aktywnych substancji daje nam efekt, który chcemy osiągnąć. Kosmetyki, które zaliczamy do emolientów i często stosujemy w terapii skóry z AZS, powinny mieć skład bogaty w substancje łagodzące (alantoina, D-panthenol), natłuszczające (oleje z wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych np. olej canola), wspomagające nawilżenie (urea, hialuronian sodu). Godnym polecenia składnikiem stosowanym w preparatach typu emolienty są NNKT czyli nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwasy omega 3-6-9), które suplementują nieprawidłowe funkcjonowanie cementu międzykomórkowego.

 

Należy zwracać baczną uwagę na to, czy w danym kosmetyku nie występują zbędne konserwanty – parabeny, czy kosmetyk nie jest sztucznie aromatyzowany, barwiony oraz czy nie posiada spieniaczy (SLES, SLS). Wiele z nich ma polepszać wygląd i zapach produktu a także przedłużać jego przydatność do użytku. Niestety mają one szkodliwe działanie. Zdarza się, że powodują lub nasilają problemy zdrowotne, mogą powodować silne reakcje alergiczne i podrażniać skórę. Produkty dla dzieci nie powinny mieć też dużej ilości wody w składzie, bo szczególnie w zimnych miesiącach, woda może na skórze zamarzać i powodować zmiany.

Skład podawany jest w kolejności procentowej zawartości danego składnika, czyli jeśli na pierwszym miejscu wymieniona jest woda, oznacza to, że jest jej najwięcej.
Kosmetyki stosowane w przypadku dzieci powinny mieć neutralne pH, jak najbliższe wartości 7, przy czym pH powyżej 10 nie jest wskazane ani dla dzieci, ani dla dorosłych.

Przeznaczenie

Zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt przeznaczony jest dla najmłodszych. Na opakowaniu można znaleźć informację czy kosmetyk nadaje się dla dzieci i od jakiego momentu ich życia. Przy delikatnej skórze noworodków i niemowląt powinien być on łagodny i nie zawierać substancji, które mogą być drażniące. Skóra niemowlęcia jest praktycznie bezbronna, dopiero około 3.roku życia jej budowa przypomina skórę dorosłego. Ma większą łatwość wchłaniania toksycznych substancji, warto też pamiętać o tym, że dzieci często „smakują” świat, w ich buziach lądują paluszki, ręce i stopy. Zatem preparat musi być bezpieczny w przypadku np. polizania powierzchni skóry, która jest nim pokryta. Kosmetyk dla dziecka ma z reguły trochę inne przeznaczenie niż kosmetyk dla dorosłego. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed podrażnieniami, przed przesuszeniem, ma budować barierę na skórze, a jednocześnie uzupełniać lipidy i cement międzykomórkowy warstwy rogowej.

Badania i atesty

Kosmetyki, szczególnie te przeznaczone dla małych dzieci, powinny posiadać odpowiednie atesty nadane na podstawie badań. Podstawowym jest atest Państwowego Zakładu Higieny, jednak producenci nie mają obowiązku go uzyskać w przypadku kosmetyków, w przeciwieństwie do jedzenia w słoiczkach. Dobrze, jeśli swoją dobrą opinię wyrażą Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Zanim instytucje te dadzą swoją gwarancję wykonają szereg procedur. Ich badania obejmują bardzo szczegółową analizę dokumentacji, badań dostarczonych przez producenta, a także testy gotowego produkty, by sprawdzić, jak zachowuje się on w użyciu.

matka bawiąca się z niemowlakiem

Przy czytaniu składu kosmetyku warto brać pod uwagę nie tylko jego jakościowy skład, ale także ilościowy. Jeśli producent reklamuje się, że w jego kosmetyku zawarta jest substancja aktywna o dobroczynnych właściwościach, podczas, gdy znajdują się jej tam śladowe ilości, należy rozważyć czy taki produkt jest godzien uwagi.

Cudzysłów Cudzysłów

Przy wyborze kosmetyków dla dzieci warto też kierować się znajomością firmy, której produkt chcemy kupić. Duży i znany producent oczywiście nie jest gwarancją, że wszystko będzie idealnie ale na pewno daje większą pewność jakości i poczucie, że ma doświadczenie w swojej dziedzinie. Dobrym sposobem jest kupowanie kosmetyków dla dziecka w aptece, to daje nam wyższą gwarancję ich jakości. Kupując kosmetyk należy sprawdzić datę przydatności do użytku. Należy też pamiętać, że produkt w zamkniętym opakowaniu może stać dużo dłużej, po otwarciu termin przydatności skraca się. Na opakowaniu często można spotkać informację w postaci grafiki, że produkt należy zużyć np. w 12 miesięcy po otwarciu opakowania.

Komfort i wygoda stosowania

Przy wyborze kosmetyków dla dzieci należy zwrócić uwagę na formę, w jakiej występuje dany produkt. Na pewno ekonomicznym wyborem jest mydełko w kostce, jednak ze względu na wygodę zdecydowanie lepiej kupić płyn lub żel do mycia. W zależności od indywidualnych potrzeb wygodna może być tuba lub butelka z dozownikiem.

Im mniej kosmetyków dla dziecka tym lepiej i wygodniej. Płyn do mycia z emolientem pozwoli nam zrezygnować z balsamów czy oliwek po kąpieli, gdyż zostawia natłuszczającą powłoczkę na powierzchni skóry. Jego zastosowanie sprowadza się do wlania do wanienki z wodą, co jest dużym ułatwieniem przy kąpieli małego dziecka.

Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas preparat dobrze rozprowadza się na skórze, nie wywołuje podrażnień i alergii. Dobrze jest zasięgnąć opinii innych mam, farmaceuty lub lekarza i zapytać o ich rekomendacje.

Konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →