Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala. Nawet jeśli myślicie, że macie jeszcze mnóstwo czasu zanim Wasze dziecko przyjdzie na świat, to nigdy nie macie pewności czy maluch nie postanowi Was zaskoczyć wcześniej. Warto bez pośpiechu zastanowić się co będzie Wam potrzebne oraz mieć czas na ewentualne zakupy i odpowiednie przygotowanie wyprawki. Kiedy rozpocznie się akcja porodowa wystarczy już tylko dołożyć kilka drobiazgów i można ruszać do szpitala.

kobieta w ciąży pakuje się
kobieta w ciąży pakuje torbę

Pakowanie torby do szpitala to nie jest tylko zadanie dla mamy

Tata dziecka również będzie czuł się pewniej wiedząc gdzie co jest. Przy okazji będzie miał też szansę nauczyć się odróżniać body od śpioszków czy skarpetki od „łapek niedrapek”. Kompletowanie wyprawki może być dla rodziców dobrą okazją na wspólne przygotowanie się do przywitania maluszka na świecie.

Przed rozpoczęciem pakowania najlepiej zrobić listę rzeczy do zabrania

Może dzięki temu uda się o niczym nie zapomnieć, a przede wszystkim uniknąć zbędnego balastu. Sami się przekonacie, że wyprawka do szpitala to wbrew pozorom całkiem pokaźny bagaż. Większość kobiet wychodzi ze szpitala po 48 godzinach od porodu, więc nie ma sensu brać wszystkiego ‘na zapas’. Tym bardziej, jeśli jest możliwość, żeby w razie potrzeby później dowieźć potrzebne rzeczy.

W przypadku pakowania wyprawki najlepiej sprawdzi się miękka, sportowa torba. Idealnie gdyby miała przegródki, dzięki którym łatwiej będzie wszystko poukładać. Na dnie należy umieścić to, co będzie potrzebne najpóźniej, czyli wszystko co przyda się po porodzie. Mama zostanie poproszona o przebranie się zaraz po przyjęciu do szpitala, dlatego na sam wierzch należy spakować koszulę i klapki, a także wszystko co będzie pomocne podczas porodu.

Najlepszym pomysłem jest zabranie do szpitala dwóch mniejszych toreb, zamiast jednej wielkiej. Łatwiej będzie je zmieścić w szpitalnej szafce i znaleźć to, co jest w danym momencie potrzebne. W jednej torbie mogą być rzeczy dla dziecka, a w drugiej dla mamy. Jeśli wystarczy jeszcze miejsca, warto pamiętać o kilku drobiazgach dla osoby towarzyszącej podczas porodu. W końcu przed nią również wiele godzin spędzonych w szpitalu.

W szpitalnej wyprawce nie może zabraknąć teczki z dokumentami

Przyszła mama właściwie zawsze powinna ją nosić przy sobie. Jadąc do szpitala, można ją włożyć do bocznej kieszeni torby z rzeczami albo trzymać w osobistej torebce mamy. Najważniejsze żeby była pod ręką. Wśród dokumentów musi się znaleźć dowód tożsamości mamy, karta przebiegu ciąży oraz wszystkie wyniki badań, a w szczególności:

  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
  • ostatnie USG, morfologia i badanie moczu,
  • wynik badania krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej,
  • wynik badania w kierunku kiły i na obecność wirusa HIV.

Niewiele rzeczy jest potrzebnych podczas samego porodu. Oprócz wspomnianej wcześniej koszuli i klapek, warto żeby mama miała ze sobą ciepłe skarpety i szlafrok lub bluzę. Z pewnością przyda się również woda mineralna, której chętnie napije się też tata lub inna osoba towarzysząca podczas porodu. Nie zaszkodzi spakować na wierzch ręcznika, ponieważ może się zdarzyć, że mama będzie korzystała z prysznica lub wanny, w celu złagodzenia bólu. Masaż piłeczką tenisową w okolicach lędźwiowych również może przynieść ulgę, dlatego warto mieć ją przy sobie. Podczas długotrwałego wzmożonego oddychania mama może złagodzić spierzchniętą skórę ust pomadką nawilżającą.

A co tata powinien dorzucić do porodowej wyprawki? Jeśli w szpitalu ochraniacze i odzież ochronna nie są obowiązkowe dla osoby towarzyszącej podczas porodu to warto zabrać własne wygodne ubrania i klapki. Jest duże prawdopodobieństwo, że tata, mimo odczuwanego stresu będzie miał w końcu ochotę coś przegryźć. Dobrze jest, więc na wszelki wypadek mieć ze sobą kanapki i drobne przekąski. Jeśli przedyskutowaliście robienie zdjęć podczas porodu i mama nie ma nic przeciwko uwiecznianiu tych ważnych dla Was obojga chwil, to do szpitalnej wyprawki możecie też dołożyć aparat.

Do rzeczy niezbędnych dla mamy po porodzie należą:

  • dwie koszule na zmianę oprócz tej, którą mama miała na sobie podczas porodu. Mogą być specjalne do karmienia albo po prostu z luźnym dekoltem i rozcięciem z guzikami. Najważniejsze żeby wygodnie było w nich karmić maluszka;
  • dwa biustonosze do karmienia, kilka wkładek laktacyjnych oraz krem do sutków z lanoliną możliwe, że początkowo brodawki będą podrażnione przez nieumiejętne ssanie dziecka. Wtedy ograniczenie kontaktu skóry z materiałem i smarowanie kremem może przynieść mamie naprawdę sporą ulgę;
kobieta w ciąży pakuje się i sprawdza listę

Najlepszym pomysłem jest zabranie do szpitala dwóch mniejszych toreb, zamiast jednej wielkiej. Łatwiej będzie je zmieścić w szpitalnej szafce i znaleźć to, co jest w danym momencie potrzebne.

Cudzysłów Cudzysłów
  • sześć par siatkowych jednorazowych majtek w fasonie szortów i 20 podkładów poporodowych- takie majtki są najlepsze, ponieważ zapewniają stały dostęp powietrza, nie uciskają i dobrze „trzymają”
  • podkłady co zapewnia mamie komfort;
  • cienki szlafrok i ręcznik- na oddziałach położniczych jest ciepło, więc cienki szlafrok w zupełności wystarczy. Ręcznik powinien być ciemny, ponieważ jest duża szansa, że się pobrudzi podczas wycierania;
  • ręczniki papierowe i szare mydło- do mycia okolic intymnych najlepsze jest szare mydło. Natomiast do ich osuszania najlepiej nadadzą się jednorazowe ręczniki papierowe w celu zapewnienia maksymalnej higieny;
  • kosmetyki i przybory toaletowe - podstawowe kosmetyki, których na co dzień używa mama. Jeśli mama będzie miała ochotę i czas na umalowanie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrała ze sobą przybory do makijażu;
  • jeszcze więcej wody- kobieta karmiąca powinna pić przynajmniej 2,5 litra wody dziennie, dlatego wody nigdy za wiele.

 

Wyprawka z rzeczami maluszka jest zdecydowanie mniejsza. Wszystko co będzie potrzebne Waszemu dziecku bez problemu zmieści się w niewielkiej torbie. Powinny się w niej znaleźć:

  • ciepły kocyk- noworodki łatwo się wyziębiają, dlatego koniecznie trzeba zabrać go ze sobą;
  • rożek- przyda się do otulania dziecka;
  • ubranka- powinny być bawełniane, miękkie i takie, które łatwo zakłada się maluszkowi. Wystarczy spakować 3 sztuki śpiochów (najwygodniejsze są rozpinane w kroku), 3 sztuki body oraz 2 czapeczki;
  • 3 pary skarpetek i rękawiczek niedrapek- maluszki po porodzie często mają paznokcie o nierównej krawędzi i bardzo łatwo mogą podrapać sobie buzię, dlatego „łapki niedrapki” są w wyprawce niezbędne;
  • około 8 pieluch tetrowych- choć może się wydawać, że to przeżytek to przekonacie się, że mają one wiele zastosowań i przydają się w różnych sytuacjach;
  • kilkanaście pieluch jednorazowych i mokre chusteczki- nie ma potrzeby brać całego opakowania pieluch, bo aż tyle się nie przyda, a zajmują one dużo miejsca;
  • krem łagodzący do pupy- na skórze mogą się pojawić podrażnienia, więc warto taki ze sobą mieć.

Wszystkie rzeczy maluszka- łącznie z rożkiem, kocykiem i pieluchami tetrowymi powinny być wyprane w specjalnym proszku zanim znajdą się w szpitalnej wyprawce. To samo po powrocie. Żeby pozbyć się bakterii należy pamiętać o ponownym wypraniu wszystkich rzeczy, które były z nami w szpitalu.

Ubrania mamy i dziecka na powrót do domu to jedne z tych rzeczy, których nie trzeba pakować do szpitalnej wyprawki. Jeśli tata lub inna bliska osoba mogą je dowieźć w dniu wypisu, to lepiej zaoszczędzić miejsce w torbie. Najwygodniej, jednak skompletować wszystko wcześniej i zostawić w domu, w umówionym miejscu. Dzięki temu zaoszczędzimy komuś stresu i szukania po całym mieszkaniu, a jednocześnie będziemy mieć pewność, że dostaniemy to, co zostało wcześniej przygotowane.

Mama musi pamiętać, że nie od razu zrzuci brzuszek po porodzie. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku rzeczy z okresu ciąży albo inne wygodne ubrania. Luźniejsza, niezbyt obciskająca odzież na pewno będzie dla nieco obolałej mamy najbardziej komfortowa.

Wybór ubranek dla dziecka jest oczywiście zależny od pory roku. Należy brać pod uwagę panujące w danym momencie warunki pogodowe. Najbezpieczniej jest przygotować dwa zestawy- na ciepły dzień i na chłodniejszy. Dzieci odczuwają temperaturę podobnie jak człowiek dorosły, dlatego błędem jest ubieranie malucha w kilka dodatkowych warstw. Wystarczy jedna więcej niż u rodzica plus przykrycie kocykiem. Wyjątkiem jest czapeczka, którą warto założyć dziecku bez względu na porę roku.

Powiązane artykuły:

Kangurowanie >>
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie >>
Blizna po cesarce >>

Linda Saternus - położna

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie

Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie

Mocznik w kosmetyce używany jest przede wszystkim w celach nawilżających. Czym jest i jakie jest jego działanie?

Więcej →
Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Jakie to właściwości i jakie preparaty zawierają ten dobroczynny dla skóry składnik?

Więcej →
Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce

Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce

Sprawdź, jak jest pozyskiwane masło karité i co wpływa na jego właściwości. Czy spełni wymagania twojej cery i włosów?

Więcej →
Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce

Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce

Czym są, w jakich produktach się znajdują i na czym polega ich skuteczność?

Więcej →
Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości

Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości

Olej makadamia jest dziś cenionym surowcem, szczególnie w świecie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →
Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?

Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?

Sprawdź, jak pielęgnować skórę na łokciach oraz brak jakich witamin może manifestować się przesuszeniem naskórka.

Więcej →
Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?

Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?

Skóra jest nie tylko największym organem ludzkiego organizmu, ale też jednym z najważniejszych. Jakie funkcje pełni skóra?

Więcej →
Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach

Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach

Sprawdź, jak ujędrnić skórę oraz po jakie kosmetyki warto sięgnąć, aby nadać skórze sprężystości.

Więcej →
Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Co robić, by przynieść ulgę kapryśnej skórze? Jak pielęgnować ją na co dzień?

Więcej →
Mycie twarzy – jak i czym? Etapy

Mycie twarzy – jak i czym? Etapy

Jak myć twarz, by jej skóra była odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona?

Więcej →
Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?

Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?

Sprawdź, po czym rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona oraz co stosować, aby przywrócić jej nawilżenie.

Więcej →
Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby

Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby

Sprawdź, jak objawiają się podrażnienia po depilacji, jak powstają i jak można sobie z nimi radzić.

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →