Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt. Zaczerwienienia i stanu zapalnego nie można lekceważyć, bo sprawia ból i może prowadzić do nadkażenia grzybiczego a rzadziej bakteryjnego. Jak pomóc dziecku i zwalczyć stan zapalny pod pieluszką?

Nawet troskliwie pielęgnowane niemowlę może mieć odparzenia na pupie. Rumień pojawia się w okolicach intymnych, gdy wrażliwa i delikatna skóra zetknie się z czynnikiem drażniącym i przez jakiś czas - w cieple i bez dostępu świeżego powietrza - ulega jego wpływowi. Takim drażniącym czynnikiem jest mocz i kał, ale odparzenie u dzieci może pojawić się także z powodu uczulenia na składnik pieluszek lub kremów. Jeśli odparzenie się pojawi, nie należy sobie czynić wyrzutów, tylko zadbać o to, by jak najszybciej skóra okolicy pieluszkowej stała się znów gładka i zdrowa.

niemowlę podczas zabawy
rodzic przewijający dziecko

Sposoby na odparzenia u noworodka - często przewijaj

Nowoczesne pieluszki są bardzo chłonne i szczelne. Skóra przez wiele godzin pozornie jest sucha, ale pozostają na niej resztki moczu. Ciężka od wchłoniętego płynu, wilgotna, ciepła pielucha sprzyja namnażaniu grzybów i bakterii. W takich warunkach łatwo o podrażnienie i pieluszkowe zapalenie skóry. Dlatego często zmieniaj pieluszkę. Przewijaj dziecko po każdej kupce i zawsze, gdy pielucha wyraźnie nabrzmiała od siusiu. Nawet dość suchą pieluchę zmieniaj co 3 godziny w dzień i po nocnym śnie. Jeśli pupa jest bardzo odparzona, w nocy też przewijaj malca przy okazji każdego karmienia.

Sposoby na odparzenia - dokładnie przemywaj

Przy każdym przewijaniu dokładnie umyj pupę maluszka czystą wodą. Możesz to zrobić pod kranem (strumień powinien być łagodny i ciepły, ale nie za gorący) albo przy użyciu zwilżonych wacików. U dziewczynki zawsze przemywaj od przodu ku tyłowi, nie odwrotnie, by bakterii z okolic odbytu nie przenieść w pobliże warg sromowych.
Nasączane chusteczki lepiej zostawić na specjalne okazje (spacer, wyjście do przychodni), a w domu używać czystej wody. Im mniej składników, które mogą podrażnić skórę, tym lepiej – pod tym względem woda jest bezpieczniejsza niż chusteczki nasączane płynem zmywającym i balsamem.

Sposoby na odparzenia - susz i wietrz

Po umyciu osusz pupę delikatnie przykładając do niej – miejsce przy miejscu – miękki ręcznik, tetrową pieluszkę lub jednorazowe ręczniki. Nie pocieraj podrażnionej skóry!
Pozwól dziecku poleżeć trochę z gołą pupą. Dostęp świeżego powietrza działa na skórę kojąco, przyspiesza gojenie zmian. Dla niemowlęcia to zresztą miła chwila, gdy może cieszyć się swobodą, fikać nogami, patrzeć, jak mama czy tata robią do niego śmieszne miny i opowiadają ciekawe rzeczy.
Jeśli w mieszkaniu jest ciepło, a z odparzeniem u niemowlęcia trudno wam sobie poradzić, pozwól dziecku dłużej przebywać bez pieluszki, np. podczas zabawy na kocyku, użyj podkładu a jeśli nie masz to w razie wypadku najwyżej upierzesz koc.

Sposoby na odparzenia - smaruj ochronną warstwą, gdy wystąpi podrażnienie i stan zapalny

Przy przewijaniu umytą i wysuszoną skórę okolic intymnych posmaruj ochronnym kremem lub maścią, jeśli wystąpi podrażnienie. Jeśli nie ma podrażnienia i stanu zapalnego to nie należy niczym smarować bo każdy krem - a zazwyczaj są to tłuste kremy, uniemożliwia oddychanie tej pupie, jej leczenie i pojawia się mechanizm błędnego koła.

Sposoby na odparzenia - używaj emolientów

Jeśli Twoje dziecko ma skłonność do atopii, suchą skórę - do kąpieli używaj emolientów, których zadaniem jest nawilżać, natłuszczać i zmiękczać skórę, a także chronić przed podrażnieniami, pieczeniem, swędzeniem. Ich skład opracowany jest z myślą o specjalnych potrzebach bardzo wrażliwej skóry. Po kąpieli zastosuj krem ochronny, który zapobiegnie podrażnieniom i pomoże w regeneracji skóry.

Sposoby na odparzenia - wspomagająco sięgnij po skrobię

Możesz wypróbować stary sposób i do przemycia pupy dziecka (po usunięciu z niej zanieczyszczeń czystą wodą) raz dziennie użyj rzadkiego roztworu krochmalu (zrobionego z mąki czyli skrobi ziemniaczanej). Jeśli wystąpiło odparzenie – powtórz to kilkukrotnie.

 

Sposoby na odparzenia - lecz zranienia

Odparzenia u niemowląt mają różny stopień nasilenia – od lekkiego zaczerwienienia pupy po uszkodzenie skóry. Jeśli pojawią się drobne ranki, czerwone zmiany, skóra jest miejscowo cieplejsza, bolesna – koniecznie trzeba pokazać dziecko lekarzowi. Być może trzeba przeleczyć zmiany silniej działającą maścią dostępną na receptę, by zwalczyć bakterie lub grzyby namnażające się w rankach.

rodzic przebierający dziecko

Jeśli Twoje dziecko ma skłonność do atopii, suchą skórę - do kąpieli używaj emolientów, których zadaniem jest nawilżać, natłuszczać i zmiękczać skórę, a także chronić przed podrażnieniami, pieczeniem, swędzeniem. Ich skład opracowany jest z myślą o specjalnych potrzebach bardzo wrażliwej skóry.

Cudzysłów Cudzysłów

Sposoby na odparzenia - poszukaj alergenu

Przy uporczywych, nawracających odparzeniach poszukaj przyczyny problemów. Być może nie chodzi tylko o bardziej staranną pielęgnację. Bywa, że dziecko uczulone jest na pieluszki lub składnik kosmetyków np. nawilżanych chusteczek, proszku do prania.

Sposoby na odparzenia - unikaj nawrotów

Kiedy uda się wam już pozbyć odparzenia, zadbajcie o profilaktykę, by w przyszłości problem nie wracał. Kluczowe jest częste przewijanie i wietrzenie skóry, szczególnie podczas upałów oraz infekcji z gorączką lub biegunką. Niezbędna jest także ochrona i regeneracja - pomogą w tym dermokosmetyki przeznaczone dla szczególnie wrażliwej skóry – emolienty.
Przy skłonności do odparzeń u dziecka niektórzy rodzice zmieniają pieluszki z jednorazowych na wielorazowe (nowoczesne ekologiczne pieluchomajtki z chłonnymi wkładami wielorazowego użytku). I chwalą takie rozwiązanie. Ekopieluchy są bardziej przewiewne i wykonane z naturalnych włókien. Najbezpieczniej będzie je prać w płatkach mydlanych.

Konsultacja merytoryczna:
dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →