Doskonałym sposobem na pajączki jest ruch fizyczny, dlatego bądź aktywna przez całą ciążę. Staraj się regularnie spacerować i uprawiać sporty. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań możesz chodzić na jogę, a także pływać (uwaga na zwiększone ryzyko grzybicy pochwy).
Pieprzyki – znamiona barwnikowe
Zdarza się, że u niektórych kobiet w czasie ciąży pojawia się wiele nowych „pieprzyków”, a te, które są już od dawna zmieniają barwę na ciemniejszą bądź rosną. Czasem jest to efekt szalejących hormonów, ale czasem to sygnał poważnej choroby. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące znamiona na skórze zgłoś się koniecznie do dermatologa. Lekarz obejrzy podejrzane „pieprzyki” i oceni, czy stanowią zagrożenie.
Aby zminimalizować ryzyko powstawania nowych „pieprzyków”, przed każdym wyjściem z domu smaruj się kremem z filtrem. Jest to szczególnie ważne w okresie lata, gdy słońce świeci mocniej i jesteś narażona na intensywniejszy kontakt z promieniami słonecznymi.
Zaczerwienienie dłoni i stóp
U kobiet w ciąży może pojawić się zaczerwienie dłoni i stóp. Zazwyczaj jest to spowodowane niskim ciśnieniem lub alergią, ale w trakcie ciąży zdarza się, że powstaje ono na skutek zwiększonego przepływu krwi. Jest to zupełnie normalne i nie ma powodu do niepokoju. Po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.
Jeśli oprócz zaczerwienienia pojawi się uciążliwy świąd skóry na kończynach oraz innych częściach ciałach, w szczególności na brzuchu, koniecznie zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy niebezpiecznej dla zdrowia płodu cholestazy (ciążowa choroba wątroby).
Konsultacja merytoryczna: dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska