Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka to częsta dolegliwość. Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt. Sprawdź, jak wyglądają oraz jak można z nimi walczyć.

śpiący noworodek
mama trzymająca niemowlę

Czym są prosaki u noworodka?

Prosaki są zaliczane do łagodnych zmian skórnych, torbieli zastoinowych, które przybierają postać naskórkowych lub podnaskórkowych cyst niewielkich (ok. 1-2mm) białych grudek. Powstają one w następstwie zatkania ujść mieszków włosowych przez nadmiar łoju i nagromadzenie mas rogowo-łojowych. Swoją nazwę zawdzięczają nasionom prosa, które łudząco przypominają z wyglądu.

Prosaki u noworodków pojawiają się na skutek niedostatecznego rozwoju gruczołów łojowych.

Pękająca skóra na dłoniach - rola witamin

Jak już wyżej wskazano skóra na dłoniach pęka m.in. z powodu braku witamin dbających o dobrą kondycję i zdrowie skóry. Odczuwa się wówczas takie objawy jak np. szorstkość skóry, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy delikatne złuszczanie.

Które witaminy mają największy wpływ na skórę? Magdalena Pisula i Waldemar Placek w pracy: „Wpływ diety na procesy starzenia skóry” wymieniają m.in. trzy takie witaminy. Przede wszystkim witaminę A. Retinol, bo również tak określana jest ta witamina, troszczy się o odnowę komórkową, proces złuszczania skóry oraz produkcję kolagenu. Kiedy witamina A jest na właściwym poziomie, skóra jest pod ochroną płaszcza hydrolipidowego, który gwarantuje jej odpowiednie nawilżenie. Jeśli zaś ta witamina jest w niedoborze, skóra może się wysuszać, nadmiernie rogowacieć i pękać.

Nad właściwym funkcjonowaniem skóry czuwają również witaminy z grupy B, głównie B5 i B7. Pierwsza z nich sprawia, że skóra jest odpowiednio miękka, druga – stabilizuje działanie gruczołów łojowych.

Przy nasilających się dolegliwościach związanych z pękaniem skóry dłoni, mimo wyeliminowania środków drażniących, konieczna jest konsultacja ze specjalistą – dermatologiem, w celu określenia źródła zmian i wprowadzenia dopasowanego leczenia.

Prosaki u niemowlaka lokalizują się najczęściej na twarzy, ale mogą pojawiać się też na tułowiu, kończynach oraz narządach płciowych. W nielicznych przypadkach mogą występować na błonie śluzowej jamy ustnej.

Co warto podkreślić, prosaki występują także u dorosłych, zwłaszcza u młodych kobiet. Zwykle na skutek predyspozycji genetycznych, zmian hormonalnych lub z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji. W ostatnim przypadku powstają z powodu nieprawidłowego oczyszczania skóry z nadmiaru sebum i komórek martwego naskórka. U dorosłych najczęściej lokalizują się pod oczami, na powiekach, czole, nosie oraz w okolicy ust.

Jak wyglądają prosaki u noworodka?

Prosaki przybierają postać niewielkich białych lub białożółtych grudek. Zwykle osiągają rozmiar 1-2 milimetrów. Charakterystyczne jest to, że grudki są twarde w dotyku ze względu na nagromadzoną masę rogowo-łojową w ujściach mieszków włosowych. Ponadto nie powodują one żadnych dolegliwości – nie swędzą, nie pieką oraz nie bolą, co odróżnia je od innych zmian skórnych.

Prosaki na twarzy niemowlaka najczęściej obserwowane są na czole, policzkach, a także w fałdach nosowo-policzkowych. Dość często obserwuje się też prosaki na nosie u noworodka, zwłaszcza na grzbiecie.

Czy prosaki u niemowlaka to powód do niepokoju?

Prosaki u niemowlaka nie powinny być powodem do niepokoju, gdyż są one zmianami łagodnymi. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy znikną prosaki u niemowlaka i jak je leczyć. Zasadniczo cysty powinny samoistnie ustępować w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W bardzo rzadkich przypadkach torbiele naskórkowe są oznaką choroby. Jeśli u dziecka występuje bardzo duża ilość zmian i są one rozsiane na dużej powierzchni skóry należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą w celu dalszej diagnostyki.

Sposób na prosaki u noworodka

Jednakże w większości przypadków prosaki są zmianami łagodnymi, które dodatkowo nie powodują żadnych dolegliwości, dlatego są traktowane jako defekt kosmetyczny. Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych wskazań do usuwania prosaków u dzieci. Ponadto rogowe cysty u niemowląt same ustępują – po upływie kilku tygodni lub miesięcy dochodzi do ich samoistnego pęknięcia. Z tego powodu prosaków u dziecka nie należy przebijać, wyciskać etc.

Pielęgnacja skóry dziecka, u którego występują prosaki oraz inne przejściowe problemy skórne powinna ograniczać się do stosowania kremów pielęgnacyjnych dostosowanych do wieku. Czym smarować prosaki u noworodka? Do delikatnej skóry dziecka zalecane są przede wszystkim emolienty, czyli specjalistyczne dermokosmetyki, zawierające substancje, które utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją oraz chronią przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych.

W składzie emolientów można znaleźć humektanty, substancje okluzyjne oraz lipidy. Kluczową rolę odgrywają substancje okluzyjne, które wytwarzają na powierzchni skóry płaszcz, zapobiegający utracie wody. Do takich substancji zaliczają się m.in. wazelina, parafina, lanolina. Kolejnym ważnym składnikiem są humektanty, które przyciągają cząsteczki wody z głębokich warstw naskórka, następnie wiążą je i utrzymują w warstwie rogowej. Najpopularniejsze humektanty to:

  • gliceryna,
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy,
  • kwas mlekowy.

Z kolei lipidy odpowiadają za prawidłowe złuszczanie się naskórka. Wśród najczęściej występujących w emolientach wymienia się nienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, fosfolipidy.

mama nakładająca krem na twarz dziecka

Wybierając emolienty należy zwrócić uwagę na to czy w ich składzie nie znajdują się konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe oraz inne składniki, które mogłyby działać drażniąco na skórę. To niezwykle ważne, gdyż te składniki mogłyby podrażniać wrażliwą skórę dziecka.

Większość emolientów ze względu na łagodne działanie jest odpowiednia do pielęgnacji skóry dzieci od pierwszego dnia życia, jednak na ten aspekt również trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Najlepiej zapoznać się ze wskazaniami producenta wybranego preparatu.

Co istotne, emolienty występują w wielu postaciach: kremów, balsamów, emulsji, a także żeli i szamponów. Można je kupić w aptekach bez recepty.

Cudzysłów Cudzysłów

 

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja medyczna: lekarz Olga Krupa


Źródła:

1. Langley R.G., Walsh N.M., Ross J.B., Multiple eruptive milia: report of case, review of the literature and a classification. J. Am. Acad. Dermatol. 1997, 37,353.
2. Brzeziński P., Dermatologia okresu noworodkowego choroby skóry niewymagające leczenia, Przegląd Lekarski 2009; 66(9): 536.
3. https://podyplomie.pl/pediatria/25560,klasyczne-zmiany-skorne-u-noworodkow-jako-trudny-problem-w-codziennej-praktyce-klinicznej [dostęp 19.03.2021 r.]
4. Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
5. Welz-Kubiak K., Reich A., Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 1, s. 20-23.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →