Pielęgnacja niemowląt
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche. Z czasem stres maleje, a rodzic nabiera wprawy. Radzimy, jak zorganizować kąpiel, tak by była przyjemna zarówno dla dziecka jak i rodzica.


Jak kąpać niemowlę:
Przygotuj przestrzeń
W przypadku bardzo małych dzieci kąpiel nie musi odbywać się codziennie, wystarczy co drugi dzień. Noworodek nie przemieszcza się, zatem nie brudzi się tak bardzo jak raczkujący maluch. Kąpiel pomoże jednak zmyć pył z ubranek, kosmetyki, dokładnie oczyścić okolice krocza i odbytu. Kąpiel pomaga też dzieciom zasnąć.
Kąpiel niemowlęcia może odbyć się w łazience, ale też w każdym innym pomieszczeniu w domu, o ile tak jest wygodnie. W miejscu, w którym ustawimy wanienkę, powinno być dość ciepło, najlepiej ok. 24 stopni. Dobrze jest ustawić ją na podwyższeniu: specjalnym stojaku, ale można też wykorzystać do tego szafkę czy pralkę. Ważne, by wanienka stała stabilnie i na tyle wysoko, aby rodzic miał do niej łatwy dostęp i nie musiał się pochylać. W pobliżu powinien znaleźć się także przewijak albo jakieś inne miejsce – np. łóżko – na które można przełożyć dziecko po wyjęciu z kąpieli.
Zgromadź przybory
Na początek warto jest zastanowić się, co będzie potrzebne do kąpieli i tak ją zorganizować, by wszystko było od razu dostępne. W pobliżu wanienki powinny znaleźć się przybory do mycia (żel, mydełko, szampon), bawełniane waciki, jałowe gaziki lub pieluszka tetrowa, czyste ubranko, pieluchy, krem na odparzenia, balsam czy mleczko po kąpieli, okrycie kąpielowe lub po prostu miękki ręcznik, szczotka do włosów, miseczka z przegotowaną wodą oraz sól fizjologiczna.
Zrób przed kąpielą
Przed przystąpieniem do kąpieli dziecka należy umyć własne ręce. Kolejnym krokiem jest umycie twarzy dziecka, pielęgnacja jego oczu, uszu oraz nosa. Oczy myjemy jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, przecierając je delikatnie w kierunku od skroni do nosa. Myjąc drugie oko używamy nowego gazika.
Mycie nosa w przypadku zdrowego dziecka można ograniczyć do przetarcia zwilżonym wacikiem skóry wokół i pod nosem. Jeśli dziecko ma katar można zakroplić sól fizjologiczną bądź użyć preparatu w sprayu i odciągnąć wydzielinę aspiratorem.
Uszy należy z wierzchu przetrzeć nawilżonym wacikiem. Pamiętajmy, że nie wolno wkładać patyczków do ucha dziecka, gdyż jest to niebezpieczne, a także zaburza naturalny system ochrony i oczyszczania się uszu dziecka.
Zanim pojawią się zęby do czyszczenia jamy ustnej dziecka wystarczy zwilżony gazik lub róg pieluchy tetrowej nawinięty na palec. Wymiatamy nim resztki pokarmu i delikatnie oczyszczamy dziąsła dziecka. Gdy pojawią się zęby warto zaopatrzyć się w silikonową szczoteczkę.
Przed włożeniem dziecka do kąpieli warto też oczyścić mu wstępnie okolice miejsc intymnych. Wystarczy do tego wilgotny wacik.
Dostosuj wodę
Woda w kąpieli nie powinna być zbyt ciepła ani chłodna, dla malca komfortowa będzie temperatura delikatnie wyższa niż temperatura ciała, czyli około 37 stopni Celsjusza. Przy pierwszych kąpielach można użyć specjalnego termometru kąpielowego, po dojściu do wprawy wystarczy sprawdzać ją własnym łokciem. Do pierwszych kąpieli wanienkę wypełniamy wodą do połowy, co pomoże dziecku oswoić się z nią, a także złagodzić stres niedoświadczonego rodzica. Jeśli dziecko ma zdrową skórę, do wody używamy mydełka o neutralnym pH, a potem stosujemy emolient w postaci balsamu czy kremu.
Stopniowo oswajaj
Po rozebraniu dziecka zanurzamy je stopniowo w wodzie. Najpierw stópki i delikatnie w górę, tak by miało czas oswoić się z nową sytuacją. Dobrze jest położyć na dnie wanienki pieluszkę tetrową lub specjalną matę, która dział antypoślizgowo. Dziecko należy chwycić tak, by jego głowa opierała się na przedramieniu rodzica. Do mycia można użyć bawełnianej myjki lub myć bezpośrednio dłonią. Gąbki nie są godne polecenia, mogą podrażniać skórę, a poza tym stają się siedliskami bakterii, gdyż długo schną i trudno je zdezynfekować. Bawełnianą myjkę łatwo wyprać, choćby i codziennie, a także szybko wysuszyć. Głowę można delikatnie umyć polewając wodą lub, w przypadku starszych niemowląt, użyć specjalnego szamponu. Na początek wystarczy jednak płyn do mycia reszty ciała. Na rynku dostępne są specjalne ronda, które założone na głowę dziecka zapobiegają zalaniu twarzy wodą i dostaniu się kosmetyków do oczu.
Użyj zabawek
Zabawy w wodzie i z wodą to jedne z ulubionych zajęć dzieci. Noworodek nie doceni jeszcze tych atrakcji, ale chętnie popluska się z gumową kaczuszką, czy pobawi kubeczkami przelewając wodę. Nie wszystkie dzieci lubią się kąpać, zabawki będą dla nich dodatkową zachętą.

Kąpiel niemowlęcia może odbyć się w łazience, ale też w każdym innym pomieszczeniu w domu, o ile tak jest wygodnie. W miejscu, w którym ustawimy wanienkę, powinno być dość ciepło, najlepiej ok. 24 stopni.


Stosuj rytuały po kąpieli
Po wyjęciu dziecka z kąpieli należy otulić je ręcznikiem lub specjalnym okryciem kąpielowym z kapturkiem. Skórę osuszamy przykładając ręcznik, nie pocieramy jej. Po wysuszeniu nakładamy preparat odpowiedni do skóry dziecka, który zapewni jej ochronę i pielęgnację. Warto wybrać kosmetyk z emolientami, który podtrzyma nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także ochroni skórę niemowlęcia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przed założeniem pieluszki w zależności od skłonności skóry dziecka można posmarować okolice intymne specjalnym kremem przeciw odparzeniom. Po myciu należy przeczesać włosy dziecka specjalną, delikatną szczoteczką.
Kąpiel jest bardzo dobrym wstępem do wieczornego zasypiania. Dzieci lubią rytuały. Podczas kąpieli postaraj się je wyciszyć, podczas smarowania i czesania delikatnie masować. Dzięki temu dziecko szybciej uspokoi się i łatwiej zaśnie.
Konsultacja merytoryczna:
lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →