Pielęgnacja niemowląt
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt
Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej. Wcześniej z reguły dostarcza wielu nieprzyjemnych niespodzianek, jest szczególnie wrażliwa, skłonna do zmian i podrażnień. W artykule przybliżymy najczęściej spotykane przejściowe problemy skórne z jakimi może spotkać się rodzic małego dziecka.


Potówki u niemowlaka i noworodka
Potówki mają postać małych krostek w kolorze różowym, bądź pęcherzyków, które wyglądem przypominają ugryzienia komara. Jest to schorzenie spowodowane zaczopowaniem przewodów wyprowadzających gruczołów potowych, występujące z powodu dużej wilgotności i wysokiej temperatury. Z reguły są wynikiem przegrzewania dziecka, najczęściej pojawiają się na głowie, szyi, klatce piersiowej a także w fałdach skóry.
Potówki najczęściej pojawiają się u niemowląt z powodu nie w pełni wykształconego mechanizmu pocenia się. W przypadku potówek należy pozwalać skórze „oddychać”, często ją odsłaniać, nie przegrzewać dziecka, ubierać je tylko w przewiewne tkaniny, stosować specjalne zasypki. Nie należy stosować tłustych preparatów, w przypadku przesuszenia skóry warto zastosować preparat z emolientem. Jeśli potówki utrzymują się na skórze dłużej - warto skonsultować się z lekarzem.
Ciemieniucha
Niegroźnym, przejściowym problemem skórnym, który dotyka niemowląt jest ciemieniucha, czyli wyprysk łojotokowy. Pojawia się z reguły w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jest wywołana nadmiernym gromadzeniem się łoju, którego wytwarzanie jest ściśle związane z gospodarką hormonalną. Jej objawem jest nadmierne łuszczenie się skóry na głowie dziecka, prowadzące nawet do powstawania łusek. Nie powodują one jednak świądu, ani nie zagrażają zdrowiu.
Jej leczenie nie wymaga konsultacji lekarskiej i w dużej mierze opiera się na zmiękczaniu łusek, a następnie wyczesywaniu ich ze skóry głowy. Do pielęgnacji można użyć oliwki lub specjalnych preparatów aptecznych na ciemieniuchę. Dobrym sposobem pielęgnacji skóry głowy jest mycie jej specjalnym szamponem z emolientami.
Ciemieniucha nie jest groźna, jednak należy pamiętać, że skóra jest nią osłabiona, co może nasilać ryzyko nadkażeń. Nie należy zdrapywać łusek, gdyż skóra może ulec uszkodzeniu. Jeśli pomimo zabiegów po 10 – 12 dniach stan skóry nie ulegnie poprawie lub łuski przeniosą się na inne części ciała, warto skonsultować się z lekarzem.
Trądzik niemowlęcy
Jego nazwa bierze się stąd, że wyglądem przypomina trądzik związany z okresem pokwitania. Najczęściej pojawia się na twarzy dziecka, ale może zaatakować także inne części ciała np. plecy. Wiąże się z wyrównywaniem gospodarki hormonalnej organizmu – zanikają wówczas hormony, które zostały przekazane przez mamę, a pojawiają się te produkowane przez dziecko.
Trądzik niemowlęcy nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji, z reguły znika sam po kilku tygodniach. Jeśli utrzymuje się dłużej warto zasięgnąć opinii lekarza, może on zalecić kurację antybiotykową. Jednak zwykle dolegliwość ta wymaga klasycznej pielęgnacji, na jej czas lepiej zrezygnować z tłustych oliwek bo zatykają pory. Dobrze jest skórę wietrzyć, nie przegrzewać dziecka. Absolutnie zakazane jest wyciskanie krostek. Nie wiążą się one z żadnym zagrożeniem, powinny samoistnie zniknąć bez śladu.
Prosaki
Najczęściej występują na czole, nosie lub brodzie dziecka. Występują prawdopodobnie wskutek zaczopowania porów skóry. Są to nieduże białe lub żółte grudki pojawiające pod skórą. Nie wolno przekłuwać ani w inny sposób próbować usuwać tych zmian, powinny same ustąpić po kilku tygodniach. Wskazana jest normalna, codzienna pielęgnacja skóry, nie wymagają one żadnych specjalnych zabiegów.

Niegroźnym, przejściowym problemem skórnym, który dotyka niemowląt jest ciemieniucha, czyli wyprysk łojotokowy. Pojawia się z reguły w pierwszych tygodniach życia dziecka.


Rumień noworodkowy
Pojawia się z reguły w kilka dni po porodzie i ma postać czerwonych plam wraz z drobnymi krostkami, najczęściej na twarzy lub tułowiu dziecka. Jest to zmiana przejściowa, z reguły mija samoistnie po kilku dniach. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak kąpiel w płynie z emolientem może przyspieszyć proces leczenia a także złagodzić zmiany.
Konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →