Sucha skóra i problemy skórne
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha. Poznanie przyczyn fizjologicznych, a także zewnętrznych czynników, które na to wpływają, pozwala minimalizować ich negatywne skutki.


Stan skóry wiele mówi o naszym zdrowiu. Chcemy jak najdłużej utrzymać jej dobrą kondycję, by komfortowo czuć się w swoim ciele. Jednak z wiekiem skóra zaczyna się starzeć i jej wygląd zmienia się.
Starzenie się skóry jest warunkowane dwoma równolegle zachodzącymi procesami. Na pierwszy z nich składa się cała fizjologia starzenia się organizmu, a co za tym idzie pojedynczych komórek, również tych, wchodzących w skład skóry. Jest to proces naturalny, którego tempo i objawy widoczne na ciele, zależą od czynników wpisanych w nasze DNA. Drugi proces, na który mamy większy wpływ, związany jest z czynnikami zewnętrznymi, czyli tym, na co narażamy naszą cerę i skórę. Dzięki wiedzy możemy, poprzez unikanie ich i odpowiednią pielęgnację, minimalizować negatywne skutki.
Zewnętrzne przyczyny starzenia się skóry:
- negatywny wpływ promieniowania słonecznego
- zanieczyszczenie środowiska
- szkodliwy tryb życia
- zła dieta
- niewłaściwy sposób pielęgnacji cery i skóry
- wysoki poziom stresu
Wewnętrzne przyczyny starzenia się skóry:
- cechy genetyczne
- upośledzenie układu odpornościowego
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
- wpływ wolnych rodników
- toksyczne substancje, odkładające się w komórkach
- niewydolność krążenia naczyń włosowatych
- infekcje i choroby
Oznaki starzenia się skóry
Skóra starzeje się w każdej ze swoich trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Spada w nich poziom tkanki tłuszczowej, kolagenu i elastyny, skóra wolniej się regeneruje i goi. Pierwsze oznaki starzenia się skóry z reguły dają się zauważyć w okolicach 25-30. roku życia. Na skórze zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, skóra wiotczeje, z biegiem czasu staje się sucha, szorstka i wydaje się cieńsza. U wielu kobiet pojawiają się też problemy z naczynkami, twarz traci blask i pogarsza się jej owal.
Zmarszczki
Zwykle są pierwszymi zauważalnymi zmianami na naszej twarzy. Najpierw pojawiają się delikatne linie, na przykład w kącikach oczu, tzw. kurze łapki. Później stają się one głębsze i bardziej widoczne. Poza okolicami oczu pojawiają się wokół ust, na policzkach, na czole i między brwiami. Na lini nosa i ust pojawia się zmarszczka, zwana bruzdą nosowo-wargową.
Zmarszczki tworzą się w wyniku wiotczenia skóry, osłabia się jej napięcie na skutek spadku elastyny i kolagenu, co daje się również zauważyć w zmieniającym się owalu twarzy.
Obniżona elastyczność
Skóra z czasem traci na elastyczności, osłabia się jej struktura pod wpływem utraty cennych budulców, co ma związek z przemianami hormonalnymi po przejściu menopauzy. Szczególnie widoczne jest to na twarzy i wiąże się z wiecznie zmęczonym, pozbawionym blasku wyglądem.
Suchość
Poprzez obniżenie produkcji lipidów, z wiekiem skóra często staje się bardziej sucha a wręcz szorstka. Zdarza się, że pierzchnie, łuszczy się, powoduje świąd a nawet pęka. Obniża się też jej umiejętność regeneracji i obrony przed infekcjami oraz promieniami UV.
Utrata blasku
Gorsza cyrkulacja krwi powoduje, że skóra jest coraz gorzej zaopatrzona w odżywcze substancje, które do niej docierają w mniejszym stopniu. Niedotlenienie powoduje szarzenie skóry i utratę blasku.
Utrata objętości
Spada liczba komórek magazynujących tłuszcze. Utrata lipidów wpływa bezpośrednio na obniżenie objętości skóry, co przekłada się na powstawanie zmarszczek i jej zdolności regeneracyjne.
Plamy pigmentacyjne
Często nazywane plamami starczymi, są małymi, odróżniającymi się od reszty skóry kolorem (są ciemniejsze) fragmenty skóry. Najczęściej można je zauważyć na twarzy, dłoniach, ramionach, czyli tych miejscach, które są najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne.
Wrażliwość
Skóra z czasem traci między innymi kwas hialuronowy, który pomaga zatrzymać wilgoć w skórze. Szczególnie wrażliwa i cienka skóra twarzy, osłabiona utratą ważnych składników, staje się jeszcze bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia oraz na wpływy środowiska zewnętrznego.
Profilaktyka
Na wiele przyczyn starzenia się skóry nie mamy wpływu, są one od nas niezależne. Nie możemy wybierać swojego DNA, nie mamy też wpływu na to, że przekwitamy. Istnieje jednak wiele innych, zewnętrznych czynników, które negatywnie wpływają na naszą cerę i jej wygląd. Proces starzenia się skóry można zahamować odpowiednio dbając o siebie. Ogromnie ważne jest, by unikać szkodliwych czynników, np. promieniowania słonecznego, stresu, palenia tytoniu, przetworzonej żywności, kosmetyków niskiej jakości. Należy zadbać o swoje dobre samopoczucie i kondycję fizyczną, jeść dużo świeżych, surowych warzyw i owoców, unikać nagłych zmian temperatury, wysypiać się, regularnie badać i stosować odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Należy też pamiętać, że jednorazowe działania nie przynoszą zauważalnych efektów. Dopiero długotrwały, higieniczny tryb życia, pozwala zminimalizować wpływ naszego wieku na wygląd cery i skóry.

Stan skóry wiele mówi o naszym zdrowiu. Chcemy jak najdłużej utrzymać jej dobrą kondycję, by komfortowo czuć się w swoim ciele.


Konsultacja merytoryczna dr Joanna Sałkowska-Wanat
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →