Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym. Działanie czynników środowiskowych, a także ciągle tworząca się (często niedojrzała) bariera hydrolipidowa skóry niemowlaków, przyczynia się do jej nadmiernej suchości, a co się z tym wiąże - do powstawania podrażnień. W artykule podpowiadamy, jak właściwie pielęgnować skórę noworodków i niemowlaków, aby uchronić ją przed wystąpieniem zmian skórnych, a także jak dbać o skórę już uszkodzoną.

sucha skóra u niemowlaka
sucha skóra

Skóra niemowlęcia różni się od skóry dorosłego. Jej rozwój trwa mniej więcej do 3.roku życia. Do tego czasu jest cieńsza, gorzej radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi, jest bardziej podatna na podrażnienia i bardziej sucha. Jej specyfika powoduje, że wymaga wyjątkowej pielęgnacji.

Jednym z najczęstszych problemów skóry niemowląt jest jej nadmierna suchość. Skóra sucha swędzi, a świąd, tak w przypadku dzieci, jak i dorosłych, przyczynia się do powstawania przeczosów (rany powstałe w wyniku drapania). Skóra uszkodzona jest bardziej podatna na nadkażenia bakteryjne, nierzadko przyczyniając się do powstawania ran trudno gojących się. Należy pamiętać, że wysuszona, podrażniona skóra może być objawem atopowego zapalenia skóry. W przypadku podejrzenia AZS warto udać się na wizytę do dermatologa oraz alergologa.

Większość małych dzieci ma delikatną skórę, skłonną do wysuszania i do podrażnień. Mały organizm nie radzi sobie jeszcze z gospodarką wodno-lipidową, stąd problemy z suchością. By poprawić kondycję skóry należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i przestrzegać kilku zasadach.

Krótka, letnia kąpiel

Noworodki i niemowlęta nie powinny odbywać zbyt długich kąpieli. Woda w wanience dodatkowo wysusza ich skórę. Kąpiel powinna trwać maksymalnie kilka minut a woda powinna być letnia, niewiele cieplejsza od temperatury ciała maluszka. Ponadto, zgodnie z zaleceniami dermatologicznymi, nie musisz kąpać dziecka codziennie, wystarczy 2-3 x w tygodniu (oczywiście pomijając sytuacje, gdy dziecko aktywnie spędza czas, np. na dworze, wówczas można mu zrobić krótki prysznic).

Do mycia małych dzieci nie używaj mydeł. Lepiej sprawdzą się specjalne preparaty o neutralnym pH, np. emolienty. Wiążą one wilgoć w naskórku, delikatnie nawilżają, pozostawiając skórę delikatną i miłą w dotyku, dodatkowo niwelując ewentualny świąd, będący zwykle skutkiem wysuszenia. Dodatkowo emolienty regenerują ochronną barierę hydro-lipidową naskórka i zapewniają nawilżenie na optymalnym poziomie. Aby zmiękczyć twardą wodę do wanienki dolej trochę preparatu i umyj w niej maluszka.

Unikaj kosmetyków mocno pachnących, pieniących się, z parabenami. Każdy dodatkowy składnik barwiący czy dodający aromatu może spowodować podrażnienie i wysuszenie.

Kosmetyki po kąpieli

Po kąpieli bardzo delikatnie osusz skórę dziecka przykładając ręcznik. Jeśli do mycia nie używasz emolientów, możesz posmarować dziecko balsamem lub kremem emolientowym, najlepiej aplikując go na wciąż lekko wilgotną skórę („zasada 5 minut” mówi, że największa skuteczność emolientów zachodzi do 5 minut od wyjścia z kąpieli). Emolienty wiążą wilgoć w naskórku, tworzą film na skórze, który zabezpiecza przed wysuszaniem. Wspomagają odbudowę płaszcza lipidowego, dzięki czemu skóra jest miękka i delikatna.

Używaj preparatów o lekkiej konsystencji, zrezygnuj z tłustej oliwki. Może ona dodatkowo zatykać pory skóry i podrażniać ją.

Zmiana pieluszki

Przy przewijaniu maluszka staraj się nie używać mokrych chusteczek, a jedynie letniej, najlepiej przegotowanej wody. Są jednak sytuacje, np. w podróży, gdy nie ma dostępu do bieżącej wody, wówczas sięgnij po chusteczki typu sensitive. Jeśli dziecko nie ma podrażnionej skóry nie ma konieczności używania żadnych preparatów do jej pielęgnacji. Jeśli natomiast występuje podrażnienie - posmaruj pupę dziecka delikatnym preparatem, jednak niezbyt grubą warstwą, tak by skóra mogła oddychać. Wietrz często pupę dziecka, zwracaj uwagę na ewentualne podrażnienia.

Skóra chce pić

Nawilżanie skóry odbywa się też od wewnątrz. Pamiętaj, by podawać dziecku odpowiednią ilość płynów. Jeśli dziecko jest karmione naturalnie nie ma potrzeby dodatkowo go dopajać, jeśli jednak dziecko jest karmione mieszanką mleczną lub je już dania stałe – należy pamiętać o systematycznym podawaniu mu picia. Najlepsza będzie woda niskozmineralizowana. Warto dziecko od małego przyzwyczajać do jej smaku, gdyż jest najlepszym sposobem na zaspokojenie pragnienia i nawilżenie organizmu od wewnątrz.

smarowanie kremem

Po kąpieli bardzo delikatnie osusz skórę dziecka przykładając ręcznik. Jeśli do mycia nie używasz emolientów, możesz posmarować dziecko balsamem lub kremem emolientowym, najlepiej aplikując go na wciąż lekko wilgotną skórę („zasada 5 minut” mówi, że największa skuteczność emolientów zachodzi do 5 minut od wyjścia z kąpieli).

Cudzysłów Cudzysłów

Nie przegrzewaj

Dziecko powinno być ubierane odpowiednio do panującej temperatury. Maluszek nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej termoregulacji, dlatego zbyt grubo ubrany nie poradzi sobie ze schładzaniem. Skóra może pokryć się krostkami i potówkami. Ubieraj dziecko „na cebulkę”, co pozwoli szybko dostosować jego ubiór do warunków pogodowych czy zmian temperatury. Dziecko, które jeszcze nie chodzi powinno być ubrane podobnie ciepło jak dorosły z jedną dodatkową warstwą np. kocykiem. Dziecko, które już chodzi, powinno być ubrane dokładnie tak grubo, jak dorosły.

W pomieszczeniach, w których przebywa dziecko, temperatura nie powinna przekraczać 22-23 stopni Celsjusza, podczas snu - około 18. Pomieszczenia, w których przebywa maluszek należy często wietrzyć, nawet w zimie, po uprzednim przeniesieniu dziecka na ten czas do innego pomieszczenia. Dodatkowo należy zadbać o nawilżenie powietrza, wilgotność powinna kształtować się na poziomie 40%. Jeśli powietrze jest zbyt suche warto użyć nawilżacza albo spróbować domowych sposobów, np. wieszania na kaloryferach mokrych ręczników.

Delikatne pranie

Ubranka dziecka pierz w delikatnych proszkach, przeznaczonych dla dzieci lub w płatkach mydlanych. Pamiętaj o starannym wypłukaniu (możesz włączyć dodatkowy cykl), nie pakuj pralki po brzegi, bo płukanie będzie utrudnione. Nie używaj dodatkowych środków zmiękczających, płynów do płukania, gdyż mogą dodatkowo źle wpłynąć na stan skóry dziecka. Jeśli chcesz, by ubranka były delikatne w użyciu, przeprasuj je po wysuszeniu bądź zainwestuj w suszarkę do ubrań. Dla maluszka kupuj ubranka z bawełny, bez sztucznych dodatków, które mogą podrażniać.

Obserwacja

Koniecznie zwracaj uwagę na to, w jakich sytuacjach stan skóry się pogarsza. Być może dziecko źle reaguje na jakiś kosmetyk czy detergent. Pamiętaj, że zmiany skórne mogą pojawiać się po jakimś czasie, dlatego warto prowadzić dzienniczek i obserwować dziecko przy rozszerzaniu diety lub wprowadzaniu nowych kosmetyków.

Opieka merytoryczna: dr Joanna Sałkowska – Wanat - dermatolog

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →