Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu miesięcy rozwija się nowy ludzki organizm. Już od momentu zapłodnienia określone zostają przyszłe cechy takie jak płeć, wzrost, kolor oczu i włosów. Przebieg ciąży ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia oraz prawidłowym rozwojem dziecka po urodzeniu. Wszystkie czynniki działające na organizm ciężarnej kobiety mają również wpływ na rosnące w jej łonie maleństwo. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to by ten niezwykły czas rozwoju płodowego nie został zaburzony.

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu miesięcy rozwija się nowy ludzki organizm. Już od momentu zapłodnienia określone zostają przyszłe cechy takie jak płeć, wzrost, kolor oczu i włosów. Przebieg ciąży ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia oraz prawidłowym rozwojem dziecka po urodzeniu. Wszystkie czynniki działające na organizm ciężarnej kobiety mają również wpływ na rosnące w jej łonie maleństwo. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to by ten niezwykły czas rozwoju płodowego nie został zaburzony.

Ciąża – czas trwania i rozwój płodu

Prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni. Dzielimy ją na III trymestry, spośród których każdy charakteryzuje się innym przebiegiem i dynamiką. Podczas I trymestru, który trwa do ukończenia 13 tygodnia ciąży, powstają zalążki wszystkich najważniejszych narządów. Wrażliwość dziecka na wszelkie nieprawidłowości czy działanie szkodliwych czynników jest w tym momencie największa.

Kolejny trymestr to okres intensywnego wzrostu malucha i doskonalenia powstałych już organów. Dziecko jest coraz bardziej aktywne, dużo się rusza i rozwijając zmysły powoli poznaje świat, który go otacza. Właśnie w tym czasie mama po raz pierwszy naprawdę poczuje jego obecność. Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 26 tygodnia.

Ostatni etap ciąży trwający od 27 do 40 tygodnia to okres stopniowego przygotowania do porodu. W III trymestrze dziecko dalej rośnie, rozwija się i nabiera nowych umiejętności, które pozwolą mu na życie pozamaciczne. W tym czasie mama uczy się odgadywać samopoczucie swojego maluszka, który zaczyna coraz intensywniej reagować na jej emocje oraz wszelkie bodźce z zewnątrz. Dziecko z tygodnia na tydzień jest coraz silniejsze, większe i bardziej gotowe do przyjścia na świat.

Pierwszy trymestr ciąży (1,2,3 miesiąc) 

Serduszko dziecka choć jeszcze nierozwinięte zaczyna bić około 21-22 dnia ciąży. Około 6 tygodnia maluch wygląda jak maleńka kijanka i mierzy 5-6 mm. długości. Od tego momentu rozpoczyna się okres najintensywniejszego wzrostu. Zaczyna się tworzyć szkielet, widoczna jest główka, tułów, zawiązki kończyn oraz ogonek, który z czasem zaniknie.

W 7 tygodniu ciąży dziecko, które waży zaledwie 1 gram ma już serce, wątrobę, trzustkę i nerki. Tydzień później wytwarzają się powieki, które pozostaną zamknięte jeszcze przez wiele tygodni. Rozwijają się ręce, nóżki oraz zrośnięte cieniutką błoną paluszki. Tułów maluszka jest coraz dłuższy, a pod koniec 8 tygodnia ciało dziecka ma prawie trzykrotnie większą długość niż dwa tygodnie wcześniej, bo aż 15 mm.

Pierwszym zmysłem jaki rozwija się u dziecka jest zmysł dotyku. Maluch zaczyna go odczuwać już około 9 tygodnia ciąży. Miejscem najbardziej wrażliwym na bodźce dotykowe są okolice warg. W późniejszych tygodniach ciąży dziecko doskonali zmysł dotyku i staje się go coraz bardziej świadome.

Od 10 tygodnia życia płodowego maluch potrafi otwierać i zamykać usta. Twarz zaczyna nabierać coraz wyraźniejszych rysów. Błona pomiędzy paluszkami oraz ogonek na końcu kręgosłupa zanikają. Dziecko zgina i prostuje kończyny oraz wykonuje inne proste ruchy. Są one jednak zbyt słabe, aby mogła je poczuć także mama.

Około 11 tygodnia ciąży dziecko waży już 9 gramów, a jego długość wynosi 6 cm. Połowę wielkości ciała maluszka stanowi głowa, ale już niedługo proporcje te zaczną się zmieniać. Skóra jest nadal przeźroczysta i niezwykle delikatna, ale zaczyna pokrywać się już meszkiem, a w zagłębieniach paluszków powstają zawiązki paznokci.

Zaledwie tydzień później u maluszka pojawia się odruch ssania. Dziecko potrafi już robić różne grymasy oraz mruży wciąż zamknięte powieki. Około 12 tygodnia ciąży zaczyna być produkowany mocz, który jest następnie wydalany do wód płodowych. Obecne są już narządy płciowe, jednak rozpoznanie płci w tak wczesnym okresie bywa jeszcze trudne.

W 3 miesiącu ciąży większość organów dziecka jest już ukształtowana. Ryzyko wad genetycznych, uszkodzenia płodu czy utraty ciąży znacznie maleje. Dziecko jest bardziej odporne na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Maluch jest za to coraz wrażliwszy na zmiany nastrojów towarzyszące mamie. Dziecko zaczyna odczuwać jej emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne, dlatego od tej pory humor mamy będzie miał coraz większy wpływ na maluszka.

Wraz z końcem I trymestru ciąży dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe. Jego kości i stawy są już w pełni ukształtowane. Ma bardzo dużo miejsca i coraz chętniej macha rączkami i nóżkami. Mama jeszcze wciąż nie czuje tych wszystkich koziołków jakie wywija maluszek, ale może je zobaczyć podczas badania USG. Choć jeszcze bardzo nieumiejętnie, dziecko próbuje już ssać kciuk, a także bawić się pępowiną. Po upływie 13 tygodni ciąży maluszek może już ważyć 20 gramów.

Drugi trymestr ciąży (4,5,6 miesiąc)

Na początku II trymestru ciąży dłonie dziecka są już całkowicie rozwinięte. Dzięki temu maluch może uczyć się i doskonalić nową umiejętność chwytania. Wykorzystuje ją przy zabawie pępowiną oraz nóżkami i rączkami. Często dotyka również własnej buzi, dzięki czemu ciągle rozwija swój zmysł dotyku. Dodatkowo dziecko ćwiczy mięśnie twarzy robiąc różne miny i marszcząc brwi. Zakres ruchów całego ciała staje się stopniowo coraz większy oraz z tygodnia na tydzień są one bardziej celowe i coraz lepiej skoordynowane.

Prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni. Dzielimy ją na III trymestry, spośród których każdy charakteryzuje się innym przebiegiem i dynamiką.

Cudzysłów Cudzysłów

Około 16 tygodnia ciąży skóra dziecka pokrywa się meszkiem, a na główce pojawiają się puszyste włosy. Na dłoniach i stopach dziecka zaczynają rosnąć paznokcie. Kształtują się unikatowe dla każdego człowieka linie papilarne. W tym czasie nie będzie już prawdopodobnie problemów z określeniem płci dziecka podczas badania USG oczywiście pod warunkiem, że dziecko będzie się znajdowało w pozycji, która to umożliwia.

Między 16 a 17 tygodniem ciąży u malucha zaczyna się rozwijać kolejny zmysł. Smak wód płodowych zaczyna być przez dziecko rozróżniany, a z czasem nawet maluch preferuje wody o słodkim posmaku. Dziecko oprócz ciągłej aktywności ruchowej ćwiczy odruch ssania oraz połykanie. W pewnej mierze maluszek czuje również dźwięki dobiegające z zewnątrz, a nawet zaczyna na nie reagować.

Między 18 a 20 tygodniem ciąży będzie miała miejsce niezwykła chwila dla każdej przyszłej mamy. Od tego momentu zacznie ona wyczuwać ruchy maleństwa. Wcześniej doświadczy tego kobieta, która jest już w swojej kolejnej ciąży, a nieco później ta, która jest ciężarna po raz pierwszy. Dla dziecka to też będzie przełomowy moment. 18 tydzień jego rozwoju to czas, w którym maluszek ma już na tyle rozwinięte niektóre z elementów układu słuchowego, że jest w stanie ‘wyłapać’ dźwięk bicia serca mamy oraz szum przepływu krwi w pępowinie. Te oraz wszelkie podobne dźwięki będą kojąco i uspokajająco wpływać na samopoczucie dziecka po urodzeniu. Będę się one kojarzyły maluszkowi z bezpiecznym, ciepłym azylem jaki miał w organizmie swojej mamy.

W pewnym momencie ciąży dziecko zaczyna ćwiczyć oddychanie. Trochę na niby, bo polega to jedynie na nabieraniu, a następnie wypieraniu wód płodowych z płuc. Układ oddechowy maleństwa nie jest jeszcze wprawdzie do końca rozwinięty, a prawdziwy pierwszy oddech dziecko zaczerpnie dopiero po urodzeniu. Jednak takie wstępne ćwiczenia są niezbędne do przygotowania płuc do późniejszego prawidłowego funkcjonowania. Zaczynają się około 19 tygodnia, a około 26 tygodnia, kiedy zaczyna być produkowany surfaktant (substancja zapobiegająca sklejaniu się pęcherzyków płucnych) stają się coraz bardziej intensywne.

Przed ukończeniem 5 miesiąca ciąży całe ciało maleństwa zaczyna się oblekać mazią płodową. To specjalna substancja, której zadaniem jest ochrona skóry maluszka przed uszkodzeniem, ciągłym działaniem wód płodowych jak również wysychaniem i zadrapaniami. W 19 tygodniu ciąży na twarzy dziecka możemy zauważyć brwi i jaśniutkie rzęsy. Maluszek w tym momencie rozwoju naprawdę sporo urósł, mierzy już 16 cm i waży aż 200-240 gramów.

Około 20-21 tygodnia ciąży dziecko zaczyna już dobrze słyszeć wszystkie dźwięki dobiegające z zewnątrz. Pojawia się poczucie równowagi w związku z czym maluszek zaczyna być coraz bardziej wrażliwy na każdy ruch mamy. Dziecko jest jeszcze bardziej aktywne ruchowo i wciąż intensywnie rośnie. Jego ciało nabiera proporcji ciała noworodka i osiąga wagę około 350 gramów.

W 6 miesiącu ciąży maleństwo zaczyna funkcjonować w dwóch fazach aktywności - snu i czuwania. Przez większość czasu dziecko jednak śpi. Najczęściej wtedy, kiedy aktywna jest mama. Kołysanie wywołane jej ruchami wpływa na dziecko usypiająco. Największą aktywność obserwujemy u maluszka, kiedy mama wypoczywa.

Koniec II trymestru ciąży to czas, w którym obserwujemy wzmożoną reakcję dziecka na różne bodźce. Głośny hałas może maluszka przestraszyć, a nagłe oświetlenie brzucha spowodować przyśpieszoną akcję serduszka. Około 26 tygodnia ciąży dziecko uczy się zapamiętywać głosy i różne dźwięki. Oczywiście tymi najczęściej słyszanymi przez malca jest bicie serca i głos mamy, dlatego właśnie je zapamięta najlepiej.

Trzeci trymestr ciąży (7,8,9 miesiąc)

W 7 miesiącu ciąży dziecko otwiera wreszcie oczy. Reaguje na zmiany oświetlenia i uczy się odróżniać światło od mroku. Mózg maluszka w tym czasie rozwija się bardzo intensywnie. Wyostrzają się zmysły i doskonalą wykształcone umiejętności. Dziecko ma już rzęsy oraz wszystkie włosy na główce, a meszek, który pokrywał całe ciało zaczyna powoli zanikać. Maluszek w tym okresie życia płodowego może miewać czkawkę. Jeśli mama poczuje delikatne podskakiwanie to prawdopodobnie z tym właśnie zmaga się w tym momencie jej maleństwo. Jest to pewnego rodzaju ćwiczenie dla przepony malucha jeszcze przed urodzeniem. Pod koniec 28 tygodnia ciąży dziecko może już przekroczyć wagę jednego kilograma.

8 miesiąc ciąży to czas intensywnego przygotowania maluszka do życia poza organizmem mamy. W tym okresie następuje wzmożony przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej, która zapewni noworodkowi ciepło i zapasy energii po urodzeniu. Skóra dziecka również podlega ostatecznym przemianom i nabiera wyglądu skóry noworodka. Robi się gładka, lekko zaróżowiona i grubsza niż wcześniej. Nie prześwitują już przez nią naczynia krwionośne. W tym czasie rozwija się też układ odpornościowy maluszka, co jest niezwykle istotne, aby w pierwszych miesiącach życia miał on zapewnioną ochronę. Dziecko w 8 miesiącu swojego rozwoju płodowego powinno osiągnąć wagę powyżej 2 kilogramów.

9 miesiąc ciąży to już okres pełnej gotowości do przyjścia na świat. W tym czasie nie zachodzą już żadne poważne zmiany w rozwoju dziecka, ponieważ wszystkie narządy wewnętrzne są już w pełni ukształtowane. Położony główką do dołu maluch niecierpliwie wierci się i rozpycha, bo w macicy mamy zrobiło się już dla niego za ciasno. Jego długość wynosi ponad 50 cm, a waga to zazwyczaj około 3200 gramów. Dziecko może w każdej chwili zrobić rodzicom niespodziankę i zawitać na świecie, dlatego w ostatnich tygodniach ciąży warto być już przygotowanym na jego przywitanie.

Autor: Linda Saternus – położna
Konsultacja merytoryczna: Danuta Chrzanowska-Liszewska, lekarz pediatra, neonatolog

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →