Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój. Sprawdź, dlaczego warto regularnie masować niemowlę.

Pobudzanie zmysłu czucia i dotyku jest niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Codzienna porcja czułości takich, jak głaskanie, całowanie, przytulanie, bujanie wpływają znacząco na rozwój emocjonalny, ruchowy, poznawczy i społeczny małego człowieka. Masaż dziecka to kolejna forma dotyku, która pozytywnie wpływa na ciało i emocje malca, a także na rozwój bliskiej więzi z rodzicami.

masowanie niemowlaka
niemowlak podczas masażu brzuszka

Dlaczego warto masować niemowlę

Terapeutyczne masaże korzystnie wpływają na sen i oddychanie wcześniaków, sprawiają, że są one bardziej aktywne i szybciej rosną. U niemowląt masaże wpływają stymulująco na wzrost, oddychanie, układ krążenia (dzięki pobudzaniu przepływu krwi i limfy) i rozwój mięśni. Masowanie brzuszka łagodzi jego bóle (szczególnie te powodowane kolką), zmniejsza dyskomfort podczas ząbkowania, poprawiają kondycję skóry, ułatwia zasypianie i działa uspokajająco. Zwiększa uważność rodziców i ułatwia poznanie „języka” niemowlęcia, a także uczy samoświadomości ciała już od pierwszych dni.

Masaż noworodka - od kiedy masować maluszka

Jeśli potraktujesz masaż jako głaskanie i delikatne ugniatanie ciała maluszka, możesz już go wprowadzić w pierwszych dniach życia. W końcu, kiedy dziecko przychodzi na świat zwykle rodzice delikatnie dotykają jego główki, policzków, małych stópek i paluszków – przecież to właśnie Wasz pierwszy masaż! Obserwuj malca jak się zachowuje podczas dotykania. Dostosuj siłę dotyku do jego preferencji. Jeśli zauważysz, że maluch tego nie lubi, spróbuj o innej porze dnia lub poczekaj, aż podrośnie. Nie każde noworodki i młodsze niemowlęta lubią być masowane. Ale ich próg wrażliwości często się zmienia i w okresie późniejszym zaczynają lubić różne formy dotyku, w tym masaż.

Masaż niemowląt - jaką porę wybrać

Dobrą porą na masaż niemowlaka jest czas po wieczornej kąpieli, kiedy maluch jest zrelaksowany. Chyba, że woli kąpiel poranną, a wieczorem jest pochmurny i rozdrażniony. Nie masuj maluszka ani kiedy jest głodny, ani gdy jest najedzony. Odczekaj przynajmniej 30 minut po posiłku. Pamiętaj też o sobie i swoich emocjach, jeśli rodzice są zmęczeni, zdenerwowani, zestresowani lepiej odłożyć masaż na dzień, kiedy masowanie będzie frajdą dla rodziców i malucha.

Jak się przygotować do masażu niemowlęcia

Przygotuj pomieszczenie i miejsce do masowania, aby było ciepło i wygodnie. Powinno być w nim minimum 24 stopnie, aby malec nie zmarzł. Jeśli masujesz go w porze wieczornej, zapal delikatną lampkę. Możesz włączyć spokojną, relaksacyjną muzykę w tle.

Przed rozpoczęciem masażu obetnij paznokcie oraz zdejmij z rąk biżuterię, aby nie porysować skóry maluszka. Wyłącz telefon i rozluźnij się – ważne by chwila masażu była wypełniona spokojem zamiast pośpiechu. Rozgrzej dłonie pod ciepłą wodą. Przygotuj krem lub mleczko dla niemowląt oraz olejek dla dzieci. Zorganizuj przestrzeń, żeby było wygodnie także Tobie – przewijak na odpowiedniej wysokości, być może poduszka i podparcie pod plecami, jeśli masujesz na podłodze lub łóżku.

matka bawiąca się z dzieckiem
Cudzysłów Cudzysłów

Jak długo masować dziecko

Pierwsze sesje masażu zacznij od kilkuminutowego głaskania i delikatnego ugniatania stópek i dłoni dziecka. Przyzwyczajaj w ten sposób malca do dotyku. Potem możesz poszerzyć sesję o inne partie ciała. Najpierw masuj kwadrans. Jeśli zauważysz, że maluch uwielbia być masowany, możesz wydłużyć czas do 30 minut.

W jakiej pozycji masować niemowlę

Podczas masażu zarówno Tobie jak i maleństwu powinno być wygodnie. Możesz wybrać dla siebie poniższe pozycje, które możesz zmieniać, gdy przestanie Ci być wygodnie:

  • Usiądź w rozkroku, plecy opierając o ścianę lub łóżko. Maluszka połóż przed sobą. Możesz złączyć stopy, tworząc tym samym rodzaj przytulnego kojca.
  • Uklęknij, a pod stopy podłóż poduszkę.
  • Oprzyj się wygodnie o ścianę lub brzeg łóżka i zegnij nogi, na których ułożysz malca.
  • Jeśli Ci wygodnie, możesz masować na stojąco, gdy malec leży na przewijaku.

Połóż maluszka przed sobą, na przykrytym ręcznikiem kocyku. Pod spód podłóż ceratkę, na wypadek, gdyby podczas masażu malec zrobił siusiu.

Jak masować niemowlę

Masuj tak, jak czujesz, jak podpowiada Ci intuicja i jakie są indywidualne upodobania dziecka. Unikaj partii ciała malucha, przy których denerwuje się, spina lub płacze. Możesz zupełnie je pominąć lub wrócić do nich za jakiś czas, sprawdzając reakcję malucha na nowo. Możesz rozpocząć masaż od główki, przechodząc w dół przez wszystkie partie ciała:

Główka

Posmaruj dłonie mleczkiem do ciała dla niemowląt. Delikatnymi ruchami palców głaszcz główkę, czoło, brwi. Następnie schodź niżej do policzków, noska, bródki, szyi i podbródka. Nie głaszcz ust, ponieważ są bardzo wrażliwe na dotyk, który może rozdrażnić malca.

Klatka piersiowa i brzuszek

Do masażu użyj kilka kropel oliwki, które rozetrzyj na dłoniach. Połóż dłonie na klatce piersiowej. Ruchem poziomym przesuwaj dłonie w stronę mostka i na zewnątrz, a następnie pionowym wzdłuż ciała. Następnie pomasuj brzuszek ugniatając go delikatnie dłońmi i przesuwając je od jednego boku do drugiego i z powrotem.
Gdy maluszek cierpi na kolkę możesz wykonywać kilka razy dziennie masaż antykolkowy brzuszka (ale nie wtedy, kiedy już nastąpił atak kolki i dziecko płacze). Masowanie zacznij od sześciu naprzemiennych ruchów pionowych od góry do dołu brzuszka (ruch „koło wodne”). Możesz wykonać je wewnętrzną stroną przedramienia lub dłoni. Następnie podciągnij zgięte nóżki malca w kierunku brzuszka i delikatnie je rozluźnij. Wykonaj półokrąg na brzuszku malca, a potem cały okrąg zgodnie ze wskazówkami zegara (ruch „księżyc i słońce”). Po sześciu powtórzeniach podciągnij nóżki do brzuszka i następnie rozluźnij. Sekwencję ruchów „koło wodne” i „księżyc i słońce” powtórz kilkukrotnie.

Ramiona i dłonie

Ruchem głaszczącym i ugniatającym masuj ramiona i dłonie malca, na boki i z góry w dół. Następnie pomasuj paluszki u rąk.

Nóżki

Ugniataj najpierw uda, potem kolana i stopy. Zatrzymaj się na piętach, masuj je okrężnymi ruchami kciukiem, a potem przejdź do palców u stóp. Poocieraj jedną stópkę o drugą.

Plecy

Obróć dziecko na brzuszek. Masuj plecki całą szerokością dłoni. Zacznij od barków w kierunku kręgosłupa. Następnie przesuwaj dłonie z góry na dół w stronę pupy i z powrotem. Masuj tylną część szyi, od barków w kierunku głowy i z góry na dół. Nigdy nie masuj kręgosłupa.

Spraw, by masaż niemowlaka stał się rytuałem

Malutkie dzieci lubią rutynę. Dlatego warto stworzyć z masażu przyjemny rytuał wykonywany o tej samej porze z zawsze przyciemnionym światłem, delikatną muzyką i ciepłym głosem mamy lub taty. Może to być właśnie czas zarezerwowany dla taty, który odnajdzie nowe „narzędzie” do nawiązania relacji z dzieckiem, a przy okazji podaruje partnerce w tym czasie chwilę wytchnienia. Dzięki rytuałowi malec polubi masaż i będzie przyzwyczajony, że po kąpieli jest pora na przyjemną relaksację pełną ciepłego dotyku.

Konsultacja merytoryczna: doula Izabela Sztandera

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →