Sucha skóra i problemy skórne

kobieta

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem. Swoją skuteczność zawdzięcza intensywności i oddziaływaniu na najgłębsze nawet warstwy skóry. Jak wygląda?

kobieta wykonująca masaż twarzy
kobieta masująca twarz

Czym jest Kobido?

Kobido jest manualnym masażem twarzy i okolic karku. Traktowany bywa jako alternatywa dla inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego? Ze względu na jego szczególną skuteczność, która wyróżnia go spośród innych rodzajów masażu. Wykonywany jest na powierzchni skóry, ale dzięki swej intensywności i złożoności działa na wszystkie jej warstwy, a wykorzystywanym przy nim kosmetykom pozwala wniknąć bardzo głęboko.

Masaż Kobido pochodzi z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Japonii. Dziś jednak cieszy się sławą na całym świecie, a z jego dobrodziejstw korzystają także – szczególnie dbający o wygląd – celebryci. Jest on kombinacją tradycyjnych technik manualnych, jednak są one wykonywane wyjątkowo szybko i mocno, na czym polega sekret Kobido. Ruchy powinny być jak najbardziej intensywne, jednak nie mogą powodować reakcji bólowej (oscylują wokół jej granicy).

Kobido jest zabiegiem złożonym, składa się z kilku odrębnych etapów, dzięki czemu pełni różne funkcje i w różnoraki sposób wpływa na skórę, dogłębnie ją regenerując. Jego zadaniem jest nie tylko pobudzanie iodżywianie i ujędrnienie skóry, ale również odprężenie i zrelaksowanie osoby masowanej.

Masaż Kobido krok po kroku

Japoński masaż twarzy Kobido jest zabiegiem wieloetapowym. Jego poszczególne części pełnią różne zadania i wzajemnie się uzupełniają, by doprowadzić do dogłębnej regeneracji skóry i ogólnej poprawy samopoczucia.

Kolejne etapy Kobido to:

 • Demakijaż – wykonywany przed właściwym masażem. Usunięcie nałożonych wcześniej na twarz kosmetyków jest konieczne, by masaż przyniósł spodziewane rezultaty. Ich resztki mogą zatykać pory i blokować wnikanie dobroczynnych preparatów używanych podczas zabiegu. Tymczasem w masażu japońskim chodzi właśnie o działanie na wszystkie warstwy skóry – również te położone głęboko, do których kosmetyki aplikowane na co dzień nie docierają.
 • Masaż relaksacyjny. Samo masowanie rozpoczyna się powolnymi, delikatnymi ruchami mającymi za zadanie odprężyć i wyciszyć pacjenta. Dodatkowo w tej części powinno zniknąć wszelkie napięcie mięśni, które może utrudniać czy wręcz blokować oddziaływanie kolejnych etapów. Już wówczas znacząco poprawia się ukrwienie i dotlenienie skóry, co przygotowuje ją do głębokiej regeneracji.
 • Drenaż limfatyczny. Rozluźniona, odprężona skóra zostaje następnie poddana długiej serii szybkich, intensywnych ruchów mających na celu przyspieszenie przepływu limfy. Dzięki niemu poprawia się koloryt skóry, znikają cienie pod oczami, wchłaniają się obrzęki.
 • Lifting. Ruchy stają się jeszcze bardziej intensywne, odczuwanie zaczyna graniczyć z bólem. Techniki manualne wykorzystywane w tym etapie masażu to: podbieranie, podszczypywanie, ruchy perkusyjne i ugniatające. Krążenie przyspiesza, skóra znacząco się rozgrzewa i unosi.
 • Akupresura. Technika ta polega na punktowym uciskaniu poszczególnych miejsc odpowiedzialnych za pracę mięśni. Uciskanie powoduje relaksację mięśni, rozluźnia, poprawia ukrwienie i dotlenia tkankę.

Masaż twarzy Kobido, dzięki zróżnicowaniu technik i ich podziale na kolejne etapy, dokonuje kompleksowej regeneracji skóry, najpierw przygotowując ją do liftingu, a następnie oddziałując na wszystkie jej partie.

Jak często wykonywać masaż Kobido?

Zabieg Kobido jest nieinwazyjny i bezpieczny, jednak – by cieszyć się jego spektakularnymi efektami – należy go powtarzać. Efekty widać co prawda już po pierwszym masażu, ale nie można liczyć, że będą się one utrzymywać przez długi czas.

Aby utrwalić rezultat, warto zaplanować całą serię zabiegów – np. 10-12 wykonywanych regularnie co kilka dni. Po serii takiej, dla utrzymania skóry w dobrej formie, można nadal stosować Kobido systematycznie, ale już w większych odstępach czasu. Intensywność zabiegu powoduje, że nie należy wykonywać go zbyt często.

Masaż japoński Kobido można stosować przez cały rok, niezależnie od pory i panującej aury. Najważniejsze, by na stałe wpisać go do pielęgnacyjnego harmonogramu i poddawać mu się regularnie. Zawsze należy informować masażystę o innych zabiegach, jakim skóra została poddana wcześniej. Stosowanie toksyny botulinowej (tzw. botoks), wypełniaczy skórnych, jest przeciwwskazaniem do wykonania masażu. Inne przeciwwskazania to gorączka lub ostre stany zapalne.

Masaż zaleca się wykonywać i powtarzać, kiedy:

 • skóra jest zmęczona, wiotka i obwisła,
 • w obrębie twarzy lub szyi wyczuwalne są stany napięciowe,
 • skóra jest niedotleniona, matowa, szorstka i ma widocznie pogorszony koloryt.

Efekty masażu Kobido

Każdy masaż poprawia wygląd skóry, ponieważ stymuluje jej ukrwienie, a tym samym dotlenia ją i odżywia (we krwi znajdują się bowiem substancje odżywiające wszystkie tkanki organizmu).

Japoński masaż również działa w ten sposób, docierając do wszystkich warstw skóry, a ponadto niweluje napięcie mięśniowe i skutecznie liftinguje.

Najważniejsze efekty masażu Kobido, jakich można spodziewać się po serii regularnych zabiegów, to:

 • ujędrnienie skóry – zwiotczała skóra staje się bardziej naciągnięta, poprawia się jej elastyczność,
 • wyrównanie konturu twarzy – obwisła skóra wpływa negatywnie na kontur twarzy, natomiast ujędrniający masaż pomaga przywrócić jego pierwotny kształt, co poprawia ogólny wygląd twarzy i odmładza ją,
 • podniesienie opadających policzków – wiotka skóra na policzkach znów się unosi i ujędrnia,
 • zmniejszenie opuchlizny (m. in. worków pod oczami) – etap drenażu limfatycznego przyspiesza przepływ limfy, dzięki czemu wchłaniają się wszelkie obrzęki,
 • zniwelowanie sztywności twarzy – masaż relaksacyjny i akupresura zmniejszają napięcie mięśniowe i sprawiają, że skóra jest rozluźniona, odprężona i świeższa,
 • spłycenie zmarszczek – działanie liftingujące masażu Kobido niweluje zmarszczki mimiczne, dzięki czemu skóra wygląda młodziej,
 • poprawa kolorytu cery – dzięki poprawie ukrwienia, skóra odzyskuje blask i zdrowy kolor.
Kobieta mająca wykonywany masaż twarzy

Kobido relaksuje i odmładza skórę twarzy, szyi i dekoltu, wpływając pozytywnie na ogólny wygląd. Ponadto wspomaga odprężenie całego organizmu, dlatego zalecany jest też dla osób pozostających często pod wpływem stresu lub emocjonalnego napięcia.

Cudzysłów Cudzysłów

 

autorka: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig


Źródła:

T. Tomasik, Kobido – niechirurgiczny lifting twarzy, w: Beauty Inspiration, 4/2017 https://beinspiration.pl/kobido-niechirurgiczny-lifting-twarzy [05.05.2021]

G. Cichocki, Wykonywanie masażu kosmetycznego, Radom 2007 http://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/z4-161031161758.pdf [05.05.2021]

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →