Sucha skóra i problemy skórne
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny
Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami, Przyczyną takiego zjawiska są często czynniki wywołujące przesuszenie skóry. Należą do nich m.in. działanie mrozu, promieni słonecznych, wody, ale też detergentów, czy kosmetyków z alkoholem.


Dlaczego pęka skóra na dłoniach?
Niejedna osoba borykająca się z problemem suchości i szorstkości dłoni może się zastanawiać skąd się bierze pękająca skóra na dłoniach. Ta nieestetyczna dolegliwość może wystąpić m.in. na zewnętrznej i wewnętrznej części dłoni, na palcach, wokół paznokci, czy na zgięciach palców.
Pękająca skóra dłoni może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych powodów takiej sytuacji należą czynniki, które powodują nadmierne przesuszanie skóry, takie jak:
- warunki atmosferyczne (np. wiatr, mróz, chłód, oraz promieniowanie słoneczne);
- klimatyzacja (ale też silne ogrzewanie pomieszczeń, czy aut, w których się przebywa);
- chemikalia i detergenty używane w gospodarstwie domowym;
- kosmetyki z alkoholem, SLS i konserwantami o działaniu przesuszającym i drażniącym naskórek;
- długotrwały kontakt z wodą (podczas zmywania naczyń, prania ręcznego, itp.);
- brak witamin, dbających o dobrą kondycję i zdrowie skóry.
Pękająca skóra na dłoniach może mieć też inne przyczyny. Pogarszający się stan naskórka często obserwuje się w starszym wieku, kiedy skóra w sposób naturalny traci elastyczność, nawilżenie i zaczynają się problemy z odbudową naskórka.
Pękająca skóra na dłoniach - rola witamin
Jak już wyżej wskazano skóra na dłoniach pęka m.in. z powodu braku witamin dbających o dobrą kondycję i zdrowie skóry. Odczuwa się wówczas takie objawy jak np. szorstkość skóry, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy delikatne złuszczanie.
Które witaminy mają największy wpływ na skórę? Magdalena Pisula i Waldemar Placek w pracy: „Wpływ diety na procesy starzenia skóry” wymieniają m.in. trzy takie witaminy. Przede wszystkim witaminę A. Retinol, bo również tak określana jest ta witamina, troszczy się o odnowę komórkową, proces złuszczania skóry oraz produkcję kolagenu. Kiedy witamina A jest na właściwym poziomie, skóra jest pod ochroną płaszcza hydrolipidowego, który gwarantuje jej odpowiednie nawilżenie. Jeśli zaś ta witamina jest w niedoborze, skóra może się wysuszać, nadmiernie rogowacieć i pękać.
Nad właściwym funkcjonowaniem skóry czuwają również witaminy z grupy B, głównie B5 i B7. Pierwsza z nich sprawia, że skóra jest odpowiednio miękka, druga – stabilizuje działanie gruczołów łojowych.
Przy nasilających się dolegliwościach związanych z pękaniem skóry dłoni, mimo wyeliminowania środków drażniących, konieczna jest konsultacja ze specjalistą – dermatologiem, w celu określenia źródła zmian i wprowadzenia dopasowanego leczenia.
Pękająca skóra na palcach
Pękająca skóra na palcach rąk objawia się szorstkością skóry, która nierzadko jest też podrażniona, bolesna. Niekiedy odczuwa się też jej pieczenie lub swędzenie. Te symptomy dotyczą szczególnie opuszków, miejsc przy paznokciach, na zgięciach palców oraz pomiędzy palcami.
Pękająca skóra na palcach dłoni najczęściej ma związek z następującymi okolicznościami:
- stosowanie silnych środków chemicznych (w pracy lub w gospodarstwie domowym);
- używanie preparatów kosmetycznych, w których składzie występują takie komponenty jak alkohol, SLS, czy inne konserwanty;
- nie zakładanie rękawiczek wychodząc na mróz, czy rękawiczek ochronnych wykonując czynności domowe, które wymagają długiego moczenia dłoni w wodzie i kontaktu z detergentami oraz rękawic ochronnych – pracując w ogrodzie;
- przebywanie w klimatyzowanych oraz intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach;
- brak aplikacji lub niewystarczająca aplikacja kosmetyków ochronnych przeciwko promieniowaniu słonecznemu;
- niewystarczające spożycie witamin (szczególnie A, B5 oraz B7).
Pękająca skóra przy paznokciach sprawia, że dotykając delikatnych tkanin, zaczepia się o nie, nierzadko nawet zaciąga materiał, co może wywołać irytację. Warto jak najczęściej nawilżać i natłuszczać taką skórę, a zawsze po myciu, czy namoczeniu dłoni w wodzie.
Pękające opuszki palców dłoni towarzyszą m.in. muzykom, czy też osobom, które często grają na instrumentach strunowych, bądź pracują fizycznie.
Pękająca skóra na kostkach dłoni może także stanowić wynik niewystarczającego nawodnienia organizmu, także może dotyczyć osób pracujących fizycznie.
Jeżeli pękająca skóra na palcach dłoni przy paznokciach, czy w innych rejonach dłoni wciąż występuje, pomimo wyeliminowania czynników sprzyjających przesuszaniu skóry oraz wprowadzenia środków zaradczych, właściwym postępowaniem będzie skierowanie się do dermatologa.
Pękające dłonie od wewnątrz
Pękanie skóry to problem, który może pojawić się także na wewnętrznej stronie dłoni. Można go zlikwidować lub chociaż zmniejszyć stosując dietę obfitującą w witaminy A, z grupy B, a także cynk oraz selen. Co warto jeść, by sucha i pękająca skóra na dłoniach nie stanowiła problemu? Ważnym źródłem wspomnianych witamin i mikroelementów są orzechy, ale także ryby (zwłaszcza tłuste), owoce morza i oliwa.
Pękająca skóra na wewnętrznej stronie dłoni niekiedy jest efektem niewłaściwej lub niewystarczającej pielęgnacji. Na dłonie warto nakładać krem po każdym umyciu rąk, ale też po zmywaniu naczyń, czy dłuższym kontakcie z wodą (także np. po wyjściu z basenu). Dobrze, aby środek aplikowany na skórę jednocześnie nawilżał i natłuszczał skórę. Powinno się zatem zwrócić uwagę na składniki takiego preparatu. Komponenty stosowane przeciwko suchości i pękaniu skóry to m.in., kwasy tłuszczowe Omega 3-6-9, oleje i składniki roślinne, natomiast komponenty łagodzące to allantoina i D-panthenol.

Pękająca skóra między palcami dłoni, czy wewnątrz dłoni to niejednokrotnie wynik wykonywanej pracy, ściśle związanej z charakterystyką danego zawodu. Przykładowo z takim kłopotem mogą zmagać się osoby pracujące fizycznie (np. mechanicy samochodowi itp.), ale też uprawiające sporty wodne, np. windsurfing. W takim wypadku należy więcej uwagi poświęcić dobrej ochronie dłoni, czyli noszeniu rękawic ochronnych. W tym przypadku również może pomóc stosowanie dobrego kosmetyku pielęgnującego skórę dłoni.


autorka: Olga Tomaszewska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig
Źródła:
1. Pisula Magdalena i Placek Waldemar; Wpływ diety na procesy starzenia skóry.
2. Kostecka Małgorzata, Kostecka Joanna, Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia estetyczna vol. 2/4/2013, str. 263-266.
3. Kacalak-Rzepka Anna i in., Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetologiczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2008, 54., 3.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →
Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →
Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →
Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →
Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →
Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →
Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →
Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →
Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →