Pielęgnacja niemowląt

kobieta

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS, to jedna z najczęstszych, a przy tym najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci. Dlatego tak ważne jest, by ją rozpoznać i umieć łagodzić jej objawy.

AZS (zwany również atopią, egzemą, wypryskiem atopowym) dotyka ok. 10-20% dzieci i jest to przewlekły stan chorobowy, z okresami większego lub mniejszego nasilenia. Skóra atopowa jest sucha, spierzchnięta, skłonna do podrażnień. AZS charakteryzuje się świądem, łuszczeniem skóry, a nawet jej pękaniem, co może prowadzić do ran. Drapanie ich (co szczególnie trudne do uniknięcia w przypadku dzieci) czasem skutkuje zakażeniem i powoduje infekcje bakteryjne. Skóra atopowa jest bardzo trudna do leczenia, ważne jest, by minimalizować styczność z alergenami i odpowiednio pielęgnować skórę, tak, by chory odczuł ulgę.

azs u dzieci
niemowlak z azs

Dlaczego dzieci mogą mieć atopowe zapalenie skóry

AZS uważa się za chorobę, której przyczyny są wieloczynnikowe, tak genetyczne, jak i środowiskowe. Bezpośrednią przyczynę badacze upatrują w upośledzeniu cennych własności obronnych skóry, co umożliwia większe wnikanie alergenów, substancji drażniących poprzez kolejne warstwy w głąb skóry.

Większe ryzyko zachorowania istnieje u dzieci:

 • których jedno z rodziców bądź oboje mają AZS, astmę lub katar alergiczny
 • mieszkających w chłodniejszym klimacie, dodatkowo w dużych, zanieczyszczonych ośrodkach miejskich
 • płci żeńskiej

Aby móc wyeliminować, bądź przynajmniej zminimalizować, objawy AZS, ważne jest by ustalić na co dziecko reaguje alergią. Alergeny mogą pochodzić z żywności (najczęstsze to jaja, mleko, ryby, orzechy, miód, kakao, soja, pszenica, ale także konserwanty i barwniki), z powietrza czyli inaczej alergeny wziewne (pyłki, roztocza, kurz, sierść, zarodniki grzybni, pleśń), a także mogą być substancjami chemicznymi, wykorzystywanymi na co dzień w gospodarstwie domowym (detergenty, konserwanty i parabeny w kosmetykach).

Jak rozpoznać AZS u dzieci

Zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry najczęściej lokalizują się na wewnętrznych powierzchniach nadgarstków, łokci, i kolan, w zgięciach i fałdkach (pod kolanami, w zgięciach łokci, pachwinach, za małżowiną uszną, także na szyi i karku). Często pojawiają się również na twarzy, policzkach, ustach, okolicach uszu. W najcięższych przypadkach mogą zająć praktycznie całą skórę dziecka. Typowym objawem AZS jest świąd skóry, jej suchość, bladość. Skóra łuszczy się, pęka, mogą wystąpić na niej grudki, plamki, ropne krostki. W wyniku drapania również ranki, nadżerki, stany zapalne. Częstym skutkiem AZS u dzieci jest rozdrażnienie, kłopoty ze snem, związane ze swędzeniem skóry. U starszych znacząco może spaść dobrostan psychiczny, związany ze złym wyglądem skóry.

Leczenie – farmakologiczne i domowe

AZS u niemowląt i dzieci jest chorobą, której objawy ustępują z wiekiem. Całkowite wyleczenie jest możliwe w ok. 40% przypadków. U pozostałych pacjentów zdarzają się nawroty w wieku dorosłym. Ponieważ przyczyną wyprysku atopowego jest wrodzone nieprawidłowe działanie skóry, jest to choroba trwająca wiele lat, a niekiedy całe życie. Zdarzają się jednak długie okresy bez typowych dla niej dolegliwości, jej objawy mogą zanikać, być mniej uciążliwe, jednak choroba nie znika. Lekarze podkreślają, że kluczowe znaczenie w łagodzeniu choroby ma pielęgnacja skóry odpowiednimi preparatami. Leczenie AZS powinno odbywać się we współpracy alergologa, dermatologa, dietetyka a także bardzo uważnego rodzica. Systematyczność i ścisłe przestrzeganie zaleceń jest w stanie znacząco poprawić jakość skóry a co za tym idzie życia małego pacjenta. Należy pamiętać też o tym, że to co zadziała u jednego pacjenta, może nie odnieść skutku leczniczego u drugiego. Preparaty należy stosować bardzo uważnie i sprawdzać reakcje skóry.

Przede wszystkim w leczeniu AZS należy poszukać i próbować wyeliminować z diety czy otoczenia dziecka alergeny, które upośledzają funkcjonowanie skóry malucha. Drugim ważnym czynnikiem jest farmakologiczne łagodzenie objawów choroby (świądu, suchości skóry, zmian zapalanych). Kolejnym, nie mniej ważnym zaleceniem, jest stała, odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, która pomoże utrzymać odpowiednie jej nawilżenie, zminimalizować stan zapalny oraz swędzenie.

Każdy przypadek atopowego zapalenia skóry u dzieci i niemowląt powinien być traktowany indywidualnie i lekarz do każdego przypadku musi dostosować leczenie. W terapii najczęściej wykorzystuje się:

 • glikokortykosterydy stosowane miejscowo, które skutecznie łagodzą świąd i stany zapalne
 • antybiotyki miejscowo przy nadkażeniach
 • leki przeciwhistaminowe, łagodzą objawy alergii
 • probiotyki, które uszczelniając barierę jelitową zmniejszają możliwość wniknięcia alergenów do organizmu
 • immunoterapię, powyżej 5 roku życia, które ma na celu przyzwyczajenie organizmu do alergenu

Ogromnie ważna w terapii AZS u niemowląt i dzieci jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W przypadku skóry atopowej występują zaburzenia lipidowej ochronnej bariery skórnej, pojawia się niedobór naturalnych czynników nawilżających. Należy zatem zapewnić jej odpowiednią dawkę natłuszczenia i nawilżania. Pomocne są w tym dermokosmetyki z emolientami.

Emolienty tworzą na skórze warstwę, która zapobiega jej odwodnieniu. Po wniknięciu wody w głąb skóry zatrzymują ją tam dzięki barierze, którą tworzą na powierzchni. Dzięki temu filtrowi skóra staje się gładka, nawilżona i natłuszczona. Kosmetyki należy stosować codziennie, jako emulsje i żele do mycia, kremy oraz balsamy.

Niektóre mamy chętnie skorzystają ze starych sprawdzonych domowych sposobów radzenia sobie z problemami skórnymi. Do polecanych przy AZSie zabiegów należą: kąpiele w krochmalu, w siemieniu lnianym, płatkach owsianych, korze dębu. Hitem ostatnich lat w kosmetyce jest olej kokosowy do smarowania skóry, godny polecenia jest tez olej z wiesiołka. Wszystkie mają działanie łagodzące świąd i zmiany skórne, pozostawiają skórę gładką i nawilżoną.

niemowlak z azs

Przede wszystkim w leczeniu AZS należy poszukać i próbować wyeliminować z diety czy otoczenia dziecka alergeny, które upośledzają funkcjonowanie skóry malucha. Drugim ważnym czynnikiem jest farmakologiczne łagodzenie objawów choroby (świądu, suchości skóry, zmian zapalanych).

Cudzysłów Cudzysłów

Zapobieganie nasileniu objawów

Warto zapoznać się z zaleceniami, które pozwolą minimalizować objawy AZS.

 • Nie przegrzewanie
  Zbyt wysoka temperatura pomieszczeń, w których przebywa dziecko, a także zbyt ciepłe ubieranie go, powodują pocenie się, które sprzyja zaostrzeniu objawów chorobowych.
 • Prowadzenie dziennika
  Konieczne jest prowadzenie notatek, by na ich podstawie móc zaobserwować co powoduje zaostrzenie objawów chorobowych.
 • Stosowanie odpowiedniej terapii
  Należy stosować się do zaleceń lekarza, pamiętać o wizytach kontrolnych, stosować leki i dermokosmetyki z emolientami.
 • Kąpiele
  W kąpieli należy stosować letnią wodę, kąpiele nie powinny być zbyt długie, nie należy stosować ostrych gąbek i myjek. Do mycia należy używać kosmetyków z emolientami, dostosowanych do wieku dziecka.
 • Ograniczanie stresu
  Należy pamiętać, że stres zaostrza objawy skórne w AZSie, dlatego należy eliminować wszystkie sytuacje, które mogą być jego źródłem.

Ubrania

 • Odpowiedni dobór ubrań
  Ubranka powinny być uszyte z naturalnych tkanin, najlepiej bawełniane, przewiewne, gładkie i delikatne. Należy unikać szorstkich i drażniących tkanin takich jak na przykład wełna.
 • Rękawiczki – niedrapki
  Szczególnie na noc, warto zakładać dziecku delikatne, bawełniane rękawiczki, które zapobiegną drapaniu się malucha przez sen. Należy również pamiętać o krótkim przycinaniu paznokci.
 • Pierwsze pranie
  Koniecznie należy prać nowe ubranka przed pierwszym ich założeniem, by zminimalizować ryzyko podrażnień spowodowanych farbami czy impregnatami.
 • Kolejne prania
  Należy pamiętać o stosowaniu delikatnych detergentów do prania ubranek dziecięcych, najlepiej hypoalergicznych proszków, specjalnie dostosowanych do potrzeb alergików.

Konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →