Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian. Większość z nich jest zupełnie normalna i ma na celu przystosować ciało mamy do sprostania niełatwemu zadaniu jakim jest zapewnienie optymalnych warunków dla rozwoju ciąży. Jest to również czas nieustannego przygotowywania do zbliżającego się porodu i laktacji.

Podczas zdrowej ciąży zmiany te, choć są bardzo znaczące, nie pogarszają w żaden sposób stanu zdrowia mamy i są dla niej bezpieczne. Niektóre z nich są mniej odczuwalne, inne bardziej. W zależności od wieku ciążowego mogą się z nimi wiązać różne dolegliwości, które są zazwyczaj typowe dla poszczególnych etapów ciąży. Istnieją jednak różne sposoby aby się ich pozbyć lub chociaż złagodzić uciążliwe objawy.

Dolegliwości w ciąży

Ciąża to przede wszystkim czas wielkiej burzy w gospodarce hormonalnej przyszłej mamy. Z pierwszymi zmianami mamy do czynienia już w momencie zapłodnienia. Proces ten niesie za sobą wiele zmian i jest niezbędny do utrzymania oraz prawidłowego rozwoju ciąży. Jego następstwem jest zatrzymanie cyklu miesięcznego oraz przystosowanie ciała kobiety do porodu. Wysoki poziom hormonów ciążowych ma również za zadanie przygotować piersi do wytwarzania pokarmu.

Zmiany nastroju w ciąży

Zmiany hormonalne nie pozostają bez znaczenia dla stanu psychicznego i emocji ciężarnej kobiety. Wzmagają one poczucie instynktu macierzyńskiego i powoli przygotowują do nowej roli - mamy. To właśnie hormony są odpowiedzialne za ciągłe zmiany nastroju w ciąży i nietypowe reakcje ciężarnych. To co wcześniej nie budziło w kobiecie większych emocji teraz może wyprowadzić ją z równowagi. Przyszłe mamy często same nie rozumieją skąd u nich taka nadwrażliwość, a przecież jest to typowe zachowanie dla ciężarnych, w których ciele zachodzi prawdziwa rewolucja.

Znużenie i zmęczenie w ciąży

Znaczna większość przyszłych mam podczas pierwszego trymestru ciąży zmaga się z ciągłym znużeniem i zmęczeniem. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Niektóre kobiety skarżą się nawet na niespodziewane ataki senności w ciąży, której w żaden sposób nie da się opanować. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest odpoczynek i choćby krótka drzemka. Dobrym sposobem na ciągłe zmęczenie w czasie ciąży jest również ruch na świeżym powietrzu. Nawet krótki spacer powinien nieco rozbudzić przyszłą mamę. Orzeźwiająco podziała też chłodny prysznic, który może być dobrym sposobem na poranną pobudkę.

Bezsenność w ciąży

W ostatnich miesiącach ciąży sytuacja się odwraca i ciężarne kobiety zaczynają cierpieć na bezsenność. Coraz większy brzuszek utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji do snu. Bywa, że maluch w ciągu dnia, ukołysany ruchami mamy więcej śpi, za to nocą staje się bardziej aktywny i swoim wierceniem może nawet obudzić mamę. Częste wstawanie do toalety w ciąży, którego nie uniknie żadna kobieta, też nie pomaga się wyspać. Jeśli do tego wszystkiego dojdzie również stres i zamartwianie się o ciążę czy nadchodzący poród to przyszła mama może mieć przed sobą wiele nieprzespanych nocy. Jak sobie z tym poradzić? Przed snem należy pamiętać o wywietrzeniu sypialni. O ile picie dużej ilości wody jest podczas ciąży jak najbardziej wskazane, to jednak w przypadku problemów z bezsennością warto ograniczyć jej ilość przed pójściem spać. Nie pomoże również bardzo obfita i ciężkostrawna kolacja. Dobrym pomysłem jest na pewno aktywność fizyczna oraz jak najwięcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu.

Nudności i wymioty w ciąży

Wiele kobiet w czasie ciąży zmaga się z nudnościami i wymiotami. Nie do końca wiadomo czym są spowodawane takie dolegliwości. Prawopodobnie mają na to wpływ zmiany hormonalne, a szczególnie wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej. Według powszechnego przekonania mdłości w ciąży występują tylko rano i ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru. Często jest jednak zupełnie inaczej. Zdarza się, że złe samopoczucie przyszłej mamy utrzymuje się znacznie dłużej, a przykre dolegliwości dopadają ją o każdej porze dnia. Najważniejsze jednak, aby w takiej sytuacji nie dopuścić do odwodnienia ciężarnej.

Istnieje kilka sposobów, aby złagodzić mdłości w ciąży i zapobiegać wymiotom. Jednym z nich jest mała przekąska jeszcze przed wstaniem z łóżka. Najlepiej sprawdzą się tu produkty wysokowęglowodanowe czyli np. sucharki, herbatniki czy płatki śniadaniowe. Ogólnie należy jeść często, mało i stosować lekkostrawną dietę. Złotym środkiem przy takich dolegliwościach jest również imbir, najlepiej świeży. Można dodawać go do posiłków czy herbaty. Dobrym pomysłem jest przygotowanie napoju z wody i imbiru, np. z dodatkiem miodu czy cytryny i popijanie go w ciągu dnia. Należy jednak być cierpliwym i pamiętać, że efekty nie będą odczuwalne od razu. Poprawy należy się spodziewać dopiero po kilku dniach.

Zaparcia w ciąży

Hormony ciążowe, a konkretnie progesteron jest odpowiedzialny za nieprzyjemną dolegliwość, z którą zmaga się prawie każda przyszła mama – zaparcia w ciąży. Są one skutkiem rozluźnienia mieśni przewodu pokarmowego i spowolnionej perystaltyki jelit. Dla wielu ciężarnych jest to bardzo dokuczliwy problem. Są jednak różne sposoby, aby sobie z nim radzić.

Przede wszystkim należy często pić wodę, minimum dwa litry na dzień. Wydaje się to oczywiste, jednak wiele kobiet o tym zapomina. Poza tym warto włączyć do codziennej diety niesłodzone produkty mleczne takie jak jogurt czy kefir, a wyeliminować wzdymające potrawy. Posiłki przyszłej mamy powinny być również bogate w błonnik i lekkostrawne. Nie można zapominać, że w przypadku zaparć pomoże też aktywność fizyczna w ciąży, warto więc poświęcić choć kilkanaście minut w ciągu dnia na ćwiczenia.

Zgaga w ciąży

Konsekwencją zmian hormonalnych w czasie ciąży jest również zgaga. Na zgagę w ciąży narzeka wiele kobiet. Odpowiednia dieta w ciąży to ważny element zapobiegania dokuczliwej dolegliwości. Niewskazane są w tym wypadku produkty kwaśne i te o wysokiej zawartości tłuszczu. Warto zrezygnować też z mocno przyprawionych potraw i słodyczy. Aby uniknąć niemiłego pieczenia w przełyku przyszła mama powinna jeść często, ale bez pośpiechu i małymi porcjami oraz nie najadać się przed snem. Przy zgadze może pomóc napar z mięty, rumianku lub siemienia lnianego, dzięki któremu na przełyku powstanie bariera ochronna niwelująca nieprzyjemne uczucie.

Okres ciąży, a dokładniej drugi oraz trzeci trymestr to czas, w którym zapotrzebowanie energetyczne kobiety zmienia się. Przyszła mama potrzebuje dodatkowo około 300-400 kalorii dziennie, jednak łącznie nie powinno być to więcej niż 2200-2500 kalorii. Błędne jest przekonanie, że ciężarna powinna jeść ‘za dwoje’. Może nie jest to dobry czas na rygorystyczne diety i odchudzanie, ale na pewno należy zachować umiar i zwrócić szczególną uwagę na wartość odżywczą posiłków. Prawidłowa waga w ciąży jest oczywiście uzależniona od masy ciała kobiety sprzed ciąży. Przy prawidłowym wskaźniku BMI przyszła mama powinna przybrać na wadze około 11,5 do maksymalnie 16 kilogramów.

Bóle pleców w ciąży

Większa masa ciała i coraz bardziej powiększający się brzuszek powoduje zmianę postawy ciała przyszłej mamy. Przesunięcie środka ciężkości sprawia, że ciężarnej kobiecie coraz trudniej jest zachować równowagę. Wyginający się do przodu odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa dodatkowo obciąża poszczególne kręgi. Wszystkie te zmiany mogą powodować silne bóle pleców. Aby je złagodzić przyszła mama powinna często zmieniać pozycję ciała, spacerować i być aktywna fizycznie. O ile nie ma żadnych przeciwskazań bardzo dobrym pomysłem jest w tym wypadku pływanie. Cieżarna, która cierpi na dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem powinna pamiętać o wygodnym obuwiu oraz na czas ciąży zrezygnować z noszenia szpilek.

Przebarwienia w ciąży

Zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety nie pozostają bez znaczenia również dla skóry. W tym czasie jest ona znacznie bardziej skłonna do przebarwień. Jest to spowodowane nierównomiernym rozłożeniem pigmentu. To właśnie dlatego zaleca się przyszłym mamom ostrożność przy ekspozycji na słońce. Jest to niewskazane bez uprzedniego zastosowania kremu z filtrem ochronnym, który ochroni skórę przed powstaniem przebarwień.

Rozstępy w ciąży

W okresie ciąży skóra ulega znacznemu rozciągnięciu, szczególnie na brzuchu oraz na piersiach. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji oraz zbyt szybkim przyroście wagi może się to skończyć roztępami. Warto zatem, aby przyszła mama dbała o skórę już od początku ciąży. W większości przypadków wystarczy odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry w ciąży. Jest duża szansa, że jeśli kobieta będzie systematycznie używać kremów przeciwko rozstępom, balsamów z dodatkiem emolientów lub choćby zwykłej oliwki to skóra będzie odpowiednio przygotowana na rozciąganie i nie będzie na niej żadnych śladów po ciąży. Warto o tym pamiętać choćby dlatego, że bardzo trudno się pozbyć powstałych już roztępów.

Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę. U niektórych przyszłych mam objawy są bardziej nasilone i dokuczliwe. Inne zaś czują się bardzo dobrze, a nawet lepiej niż kiedykolwiek. Jest to kwestia bardzo indywidualna, w dużej mierze uzależniona od kondycji i trybu życia jakie prowadziła kobieta zanim zaszła w ciąże. Dlatego jeśli planujemy powiększenie rodziny warto wcześniej zacząć zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy.

 

Linda Saternus – położna


PRODUKTY ELODERM

<