Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian. Większość z nich jest zupełnie normalna i ma na celu przystosować ciało mamy do sprostania niełatwemu zadaniu jakim jest zapewnienie optymalnych warunków dla rozwoju ciąży. Jest to również czas nieustannego przygotowywania do zbliżającego się porodu i laktacji.

Podczas zdrowej ciąży zmiany te, choć są bardzo znaczące, nie pogarszają w żaden sposób stanu zdrowia mamy i są dla niej bezpieczne. Niektóre z nich są mniej odczuwalne, inne bardziej. W zależności od wieku ciążowego mogą się z nimi wiązać różne dolegliwości, które są zazwyczaj typowe dla poszczególnych etapów ciąży. Istnieją jednak różne sposoby aby się ich pozbyć lub chociaż złagodzić uciążliwe objawy.

kobieta w ciąży
kobieta w ciąży

Dolegliwości w ciąży

Ciąża to przede wszystkim czas wielkiej burzy w gospodarce hormonalnej przyszłej mamy. Z pierwszymi zmianami mamy do czynienia już w momencie zapłodnienia. Proces ten niesie za sobą wiele zmian i jest niezbędny do utrzymania oraz prawidłowego rozwoju ciąży. Jego następstwem jest zatrzymanie cyklu miesięcznego oraz przystosowanie ciała kobiety do porodu. Wysoki poziom hormonów ciążowych ma również za zadanie przygotować piersi do wytwarzania pokarmu.

Zmiany nastroju w ciąży

Zmiany hormonalne nie pozostają bez znaczenia dla stanu psychicznego i emocji ciężarnej kobiety. Wzmagają one poczucie instynktu macierzyńskiego i powoli przygotowują do nowej roli - mamy. To właśnie hormony są odpowiedzialne za ciągłe zmiany nastroju w ciąży i nietypowe reakcje ciężarnych. To co wcześniej nie budziło w kobiecie większych emocji teraz może wyprowadzić ją z równowagi. Przyszłe mamy często same nie rozumieją skąd u nich taka nadwrażliwość, a przecież jest to typowe zachowanie dla ciężarnych, w których ciele zachodzi prawdziwa rewolucja.

Znużenie i zmęczenie w ciąży

Znaczna większość przyszłych mam podczas pierwszego trymestru ciąży zmaga się z ciągłym znużeniem i zmęczeniem. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Niektóre kobiety skarżą się nawet na niespodziewane ataki senności w ciąży, której w żaden sposób nie da się opanować. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest odpoczynek i choćby krótka drzemka. Dobrym sposobem na ciągłe zmęczenie w czasie ciąży jest również ruch na świeżym powietrzu. Nawet krótki spacer powinien nieco rozbudzić przyszłą mamę. Orzeźwiająco podziała też chłodny prysznic, który może być dobrym sposobem na poranną pobudkę.

Bezsenność w ciąży

W ostatnich miesiącach ciąży sytuacja się odwraca i ciężarne kobiety zaczynają cierpieć na bezsenność. Coraz większy brzuszek utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji do snu. Bywa, że maluch w ciągu dnia, ukołysany ruchami mamy więcej śpi, za to nocą staje się bardziej aktywny i swoim wierceniem może nawet obudzić mamę. Częste wstawanie do toalety w ciąży, którego nie uniknie żadna kobieta, też nie pomaga się wyspać. Jeśli do tego wszystkiego dojdzie również stres i zamartwianie się o ciążę czy nadchodzący poród to przyszła mama może mieć przed sobą wiele nieprzespanych nocy. Jak sobie z tym poradzić? Przed snem należy pamiętać o wywietrzeniu sypialni. O ile picie dużej ilości wody jest podczas ciąży jak najbardziej wskazane, to jednak w przypadku problemów z bezsennością warto ograniczyć jej ilość przed pójściem spać. Nie pomoże również bardzo obfita i ciężkostrawna kolacja. Dobrym pomysłem jest na pewno aktywność fizyczna oraz jak najwięcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu.

Nudności i wymioty w ciąży

Wiele kobiet w czasie ciąży zmaga się z nudnościami i wymiotami. Nie do końca wiadomo czym są spowodowane takie dolegliwości. Prawdopodobnie mają na to wpływ zmiany hormonalne, a szczególnie wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej. Według powszechnego przekonania mdłości w ciąży występują tylko rano i ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru. Często jest jednak zupełnie inaczej. Zdarza się, że złe samopoczucie przyszłej mamy utrzymuje się znacznie dłużej, a przykre dolegliwości dopadają ją o każdej porze dnia. Najważniejsze jednak, aby w takiej sytuacji nie dopuścić do odwodnienia ciężarnej.

Istnieje kilka sposobów, aby złagodzić mdłości w ciąży i zapobiegać wymiotom. Jednym z nich jest mała przekąska jeszcze przed wstaniem z łóżka. Najlepiej sprawdzą się tu produkty wysokowęglowodanowe, czyli np. sucharki, herbatniki czy płatki śniadaniowe. Ogólnie należy jeść często, mało i stosować lekkostrawną dietę. Złotym środkiem przy takich dolegliwościach jest również imbir, najlepiej świeży. Można dodawać go do posiłków czy herbaty. Dobrym pomysłem jest przygotowanie napoju z wody i imbiru, np. z dodatkiem miodu czy cytryny i popijanie go w ciągu dnia. Należy jednak być cierpliwym i pamiętać, że efekty nie będą odczuwalne od razu. Poprawy należy się spodziewać dopiero po kilku dniach.

Zaparcia w ciąży

Hormony ciążowe, a konkretnie progesteron jest odpowiedzialny za nieprzyjemną dolegliwość, z którą zmaga się prawie każda przyszła mama – zaparcia w ciąży. Są one skutkiem rozluźnienia mieśni przewodu pokarmowego i spowolnionej perystaltyki jelit. Dla wielu ciężarnych jest to bardzo dokuczliwy problem. Są jednak różne sposoby, aby sobie z nim radzić.

kobieta w ciąży

Zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety nie pozostają bez znaczenia również dla skóry. W tym czasie jest ona znacznie bardziej skłonna do przebarwień. Jest to spowodowane nierównomiernym rozłożeniem pigmentu.

Cudzysłów Cudzysłów

Przede wszystkim należy często pić wodę, minimum dwa litry na dzień. Wydaje się to oczywiste, jednak wiele kobiet o tym zapomina. Poza tym warto włączyć do codziennej diety niesłodzone produkty mleczne takie jak jogurt czy kefir, a wyeliminować wzdymające potrawy. Posiłki przyszłej mamy powinny być również bogate w błonnik i lekkostrawne. Nie można zapominać, że w przypadku zaparć pomoże też aktywność fizyczna w ciąży, warto więc poświęcić choć kilkanaście minut w ciągu dnia na ćwiczenia.

Zgaga w ciąży

Konsekwencją zmian hormonalnych w czasie ciąży jest również zgaga. Na zgagę w ciąży narzeka wiele kobiet. Odpowiednia dieta w ciąży to ważny element zapobiegania dokuczliwej dolegliwości. Niewskazane są w tym wypadku produkty kwaśne i te o wysokiej zawartości tłuszczu. Warto zrezygnować też z mocno przyprawionych potraw i słodyczy. Aby uniknąć niemiłego pieczenia w przełyku przyszła mama powinna jeść często, ale bez pośpiechu i małymi porcjami oraz nie najadać się przed snem. Przy zgadze może pomóc napar z mięty, rumianku lub siemienia lnianego, dzięki któremu na przełyku powstanie bariera ochronna niwelująca nieprzyjemne uczucie.

Okres ciąży, a dokładniej drugi oraz trzeci trymestr to czas, w którym zapotrzebowanie energetyczne kobiety zmienia się. Przyszła mama potrzebuje dodatkowo około 300-400 kalorii dziennie, jednak łącznie nie powinno być to więcej niż 2200-2500 kalorii. Błędne jest przekonanie, że ciężarna powinna jeść ‘za dwoje’. Może nie jest to dobry czas na rygorystyczne diety i odchudzanie, ale na pewno należy zachować umiar i zwrócić szczególną uwagę na wartość odżywczą posiłków. Prawidłowa waga w ciąży jest oczywiście uzależniona od masy ciała kobiety sprzed ciąży. Przy prawidłowym wskaźniku BMI przyszła mama powinna przybrać na wadze około 11,5 do maksymalnie 16 kilogramów.

Bóle pleców w ciąży

Większa masa ciała i coraz bardziej powiększający się brzuszek powoduje zmianę postawy ciała przyszłej mamy. Przesunięcie środka ciężkości sprawia, że ciężarnej kobiecie coraz trudniej jest zachować równowagę. Wyginający się do przodu odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa dodatkowo obciąża poszczególne kręgi. Wszystkie te zmiany mogą powodować silne bóle pleców. Aby je złagodzić przyszła mama powinna często zmieniać pozycję ciała, spacerować i być aktywna fizycznie. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań bardzo dobrym pomysłem jest w tym wypadku pływanie. Ciężarna, która cierpi na dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem powinna pamiętać o wygodnym obuwiu oraz na czas ciąży zrezygnować z noszenia szpilek.

Przebarwienia w ciąży

Zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety nie pozostają bez znaczenia również dla skóry. W tym czasie jest ona znacznie bardziej skłonna do przebarwień. Jest to spowodowane nierównomiernym rozłożeniem pigmentu. To właśnie dlatego zaleca się przyszłym mamom ostrożność przy ekspozycji na słońce. Jest to niewskazane bez uprzedniego zastosowania kremu z filtrem ochronnym, który ochroni skórę przed powstaniem przebarwień.

Rozstępy w ciąży

W okresie ciąży skóra ulega znacznemu rozciągnięciu, szczególnie na brzuchu oraz na piersiach. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji oraz zbyt szybkim przyroście wagi może się to skończyć rozstępami. Warto zatem, aby przyszła mama dbała o skórę już od początku ciąży. W większości przypadków wystarczy odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry w ciąży. Jest duża szansa, że jeśli kobieta będzie systematycznie używać kremów przeciwko rozstępom, balsamów z dodatkiem emolientów lub choćby zwykłej oliwki to skóra będzie odpowiednio przygotowana na rozciąganie i nie będzie na niej żadnych śladów po ciąży. Warto o tym pamiętać choćby dlatego, że bardzo trudno się pozbyć powstałych już rozstępów.

Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę. U niektórych przyszłych mam objawy są bardziej nasilone i dokuczliwe. Inne zaś czują się bardzo dobrze, a nawet lepiej niż kiedykolwiek. Jest to kwestia bardzo indywidualna, w dużej mierze uzależniona od kondycji i trybu życia jakie prowadziła kobieta zanim zaszła w ciąże. Dlatego jeśli planujemy powiększenie rodziny warto wcześniej zacząć zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy.

Linda Saternus – położna

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →