Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Ciąża i poród to w organizmie kobiety wielka rewolucja. Później potrzebuje ona czasu i wsparcia, by fizycznie wrócić do formy, a psychicznie dostosować się do nowej sytuacji życiowej jaką jest posiadanie dziecka. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Odchody połogowe

Po porodzie macica obkurcza się i oczyszcza, dlatego zaobserwujesz wydzielinę pochodzącą z dróg rodnych. Najpierw będzie przypominać krew miesiączkową, potem zmieni kolor na różowy, czasem brązowy aż stanie się podobna do śluzu. Po kilku tygodniach macica oczyści się i wydzielina zniknie.

Ból brzucha

Macica po porodzie szybko się obkurcza i wraca do swoich normalnych rozmiarów. Często wiąże się to z nieprzyjemnym uczuciem ciągnięcia w dole brzucha, które może nasilać się podczas karmienia piersią, gdyż hormon o nazwie oksytocyna, ma swój udział w obu tych aktywnościach. Karmienie piersią wspomaga obkurczanie macicy tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia anemii.

Problemy w toalecie

Wypróżnienie się a także oddanie moczu może stanowić wyzwanie i być kłopotliwe w pierwszych dniach po porodzie. Nie staraj się jednak tego unikać. Pomóż sobie produktami bogatymi w błonnik, jedz warzywa, uzupełniaj płyny. Po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy.

Kobiety po porodzie miewają problemy z nietrzymaniem moczu. Mięśnie nie są tak elastyczne jak przed porodem. Jeśli nie ćwiczyłaś mięśni Kegla przed porodem – teraz zacznij. To najlepszy czas, by udać się z wizytą do specjalisty – fizjoterapeuty zajmującego się mięśniami dna miednicy. Zbada on ich stan i odpowiednio dobierze ćwiczenia. To może uchronić przed późniejszymi dolegliwościami takimi jak nietrzymanie moczu, stolca czy wypadająca macica.

Hemoroidy

Mogą pojawić się w czasie ciąży lub na skutek wysiłku w czasie porodu. Stosuj preparaty odpowiednie podczas karmienia piersią na żylaki, ćwicz mięśnie Kegla i racjonalnie się odżywiaj, a za jakiś czas wszystko powinno wrócić do stanu sprzed ciąży.

Gojenie się krocza

Jeśli krocze zostało nacięte a także pękło w trakcie porodu – musi się zagoić. Możesz odczuwać w tym miejscu dyskomfort, ciągnięcie, ból. Rana powinna się zagoić w przeciągu dwóch tygodni. Aby sobie ulżyć możesz stosować zimne okłady, specjalne kółko do siedzenia, delikatne środki przeciwbólowe. Unikaj długiego stania i siedzenia, zmieniaj pozycję. Jeśli tylko to możliwe – wietrz ranę. Pamiętaj o higienie, częstej zmianie podpasek i kontroli u lekarza, który stwierdzi czy wszystko odpowiednio się goi.

Skorzystaj z pomocy położnej środowiskowej, gdy przyjdzie z wizytą patronażową. Pamiętaj, że zawsze możesz prosić ją o radę. Położna odwiedzi Cię w domu, co jest w tym czasie wyjątkowo dogodne.

Nawał

W około 2-3 dobie od porodu wiele kobiet przeżywa tzw. nawał. Twoja laktacja próbuje się unormować, dostosować do potrzeb dziecka. Wkrótce ustali się na poziomie odpowiednim do potrzeb malucha. Na razie karm zawsze gdy dziecko tego potrzebuje, tak w dzień jak i w nocy. Jeśli dziecko ma kłopot ze złapaniem nabrzmiałej brodawki możesz odciągnąć troszkę mleka, tylko do poczucia ulgi, przed karmieniem ręcznie lub laktatorem. Jeśli masz przepełnione piersi warto zaproponować pierś maluchowi, może wypije trochę mleka przynosząc ulgę, a praca laktatorem nie będzie konieczna.

Seks

Współżycie to zwykle nie jest to o czym myśli mama, która niedawno urodziła. Dobrze jest poczekać z seksem do czasu zakończenia połogu. Nie znaczy to, że nie możecie z partnerem okazywać sobie czułości i dbać o swój związek choć zapewne w pierwszych tygodniach po przyjściu na świat dzidziusia Wasza uwaga będzie skierowana głównie na niego.

Pamiętaj: Karmienie piersią nie chroni przed ponownym zajściem w ciążę, dlatego jeśli na razie nie planujesz kolejnych dzieci porozmawiaj z ginekologiem o dostępnych formach antykoncepcji.

Rana i blizna po cesarskim cięciu

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację rany oraz blizny.

Przez dwie doby powinnaś utrzymać jałowy opatrunek. Ważne by był chłonny, nieprzylegający, antybakteryjny. Ranę należy przemywać wodą, by usunąć zaschniętą krew i wydzielinę. Między 7 a 20 dniem od zabiegu należy usunąć nylonowe szwy. Szwy rozpuszczalne ulegną degradacji w 8 tygodni po porodzie.

W pielęgnacji blizn stosuje się różne preparaty i zabiegi, np. terapię uciskową, preparaty silikonowe w postaci żelów i opatrunków, opatrunki poliuretanowe i mikroporowe, preparaty z witaminą E oraz z retinoidami.

Po cesarskim cięciu warto skorzystać z rehabilitacji. Rehabilitacja blizny polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i masaży. Terapeuta sprawdza jakość zszycia blizny oraz to co dzieje się od jej wewnętrznej strony i pokazuje w jaki sposób wykonać samodzielnie odpowiedni masaż, jak radzić sobie z codziennymi czynnościami i jako zapobiegać powikłaniom.

Nadprogramowe kilogramy

Twój wygląd nie wróci do stanu sprzed ciąży w kilka dni po porodzie. Na brzuszku mogą zostać fałdy skóry i trochę nadprogramowych kilogramów. Nie martw się tym. Za jakiś czas skóra się zregeneruje i popracujesz nad formą. Karmienie piersią, jako że wymaga dodatkowego wydatkowania energii, również pomoże Ci w powrocie do prawidłowej wagi. W tej chwili jednak bądź dla siebie łaskawa i nie oczekuj cudów. Wszystko w swoim czasie.

Forma psychiczna

Po porodzie mamy często czują przygnębienie albo borykają się z huśtawką nastrojów. Jesteś zmęczona, obciążona nowymi obowiązkami, ciało jest obolałe i dopiero uczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. Daj sobie kredyt zaufania i nie wymagaj zbyt wiele. Pozwól sobie powoli wrócić do formy, przyzwyczaić do nowej sytuacji. Nie staraj się być bohaterką. Nie obwiniaj się, gdy przyjdą trudne emocje. Korzystaj z pomocy partnera, babci czy przyjaciółki. To żaden wstyd. Ogranicz liczbę wizyt i staraj się wykorzystać każdą wolną chwilę na sen.

Powoli korzystaj ze spacerów, z dzieckiem albo wyjdź sama chociażby po gazetę do najbliższego kiosku. Poszukaj klubu mam, grup wsparcia laktacyjnego, zajęć dla mam z dziećmi. Pomyśl też o sobie, czego potrzebujesz, czego Ci brakuje. Może przyjemny masaż, chociażby cerrada, przyniesie Ci relaks.

Jeśli z czasem Twój stan psychiczny nie wraca do normy a Ty czujesz się zagubiona, przygnębiona i bez motywacji – poszukaj pomocy specjalisty. Umów się na spotkanie z psychologiem, który pomoże Ci uporać się z trudnymi emocjami.

Nie forsuj się, nie dźwigaj, odpoczywaj. Daj sobie szansę na spokojny powrót do formy. Proś o pomoc. Jeśli zbyt szybko będziesz próbowała funkcjonować na pełnych obrotach – możesz zapłacić za to nie tylko zdrowiem fizycznym ale także psychicznym.

W tym czasie mogą Ci się przydać:

 • Jednorazowe majtki poporodowe
 • Podkłady poporodowe
 • Octanisept/tantum rosa
 • Delikatny żel do higieny intymnej, najlepiej taki sam jakiego używałaś wcześniej
 • Dobry biustonosz do karmienia, koszulka do karmienia
 • Laktator
 • Wkładki laktacyjne
 • Dmuchane koło do siedzenia
 • Kontakty do specjalistów, położnej środowiskowej, doradcy laktacyjnego
 • Kontakt do zaufanej osoby, do której będziesz mogła zadzwonić w chwili zwątpienia czy smutku
 • Wizyta kontrolna
 • Po 6-8 tygodniach koniecznie odwiedź lekarza. Zbada Cię i odpowie na Twoje ewentualne pytania.

Skontaktuj się z lekarzem wcześniej jeśli:

 • Krwawienie nasiliło się
 • Rana krocza ropieje
 • Masz gorączkę
 • Odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach
 • Pojawiły się zawroty głowy, mroczki, kołatanie serca
 • Przez kilka dni nie możesz się wypróżnić

 

Iza Sztandera doula, doradca macierzyński


PRODUKTY ELODERM

<