Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie. Dla wielu mam problem stanowi blizna, która pozostaje po tym zabiegu choć obecnie jej wygląd jest dużo bardziej estetyczny niż kiedyś. Co można zrobić, by blizna po cesarskim cięciu ładnie się goiła i była jak najmniej widoczna? Podpowiadamy.

Aktualnie cesarskie cięcie (cc) wykonuje się poziomo trochę poniżej spojenia łonowego. Dzięki temu blizna jest nisko i nawet po założeniu bikini jest praktycznie niewidoczna. Wielkość nacięcia zależy od wagi mamy i dziecka a także jego ułożenia w momencie zabiegu.

Podczas zabiegu cesarskiego cięcia lekarz przecina wszystkie wartwy skóry i tkanki podskórnej, które następnie muszą mieć czas i możliwość się dobrze zagoić. Szwy, którymi zszyto zewnętrzne warstwy (skórę) zdejmuje się nawet po tygodniu od zabiegu. Rana może boleć i być tkliwa jeszcze wiele tygodni od nacięcia. Zdjęcie szwów trwa dosłownie moment i nie jest bolesne.

Wygląd blizny po cc

Blizna po cesarskim cięciu zwykle na początku jest czerwono-różowa, z czasem jednak blednie, rozjaśnia się i staje się coraz mniej widoczna. Zwykle ma długość kilkunastu centymetrów, o szerokości 2-3 milimetrów.

Bliznowiec po cesarskim cięciu

Zdarza się, że na miejscu szycia zrobi się bliznowiec. Jest to rodzaj zgrubienia, narośli, które jest większe niż pierwotna rana. Choć sam w sobie bliznowiec nie jest groźny to nie jest zbyt estetyczny i może powodować dyskomfort, ból lub świąd. W aptece dostępne są preparaty, które mogą minimalizować ryzyko jego powstania. Należy zacząć stosować je po zagojeniu rany. W ich składzie znajdują się substancje, które działają przeciwzapalnie i regenerująco na ranę, która lepiej się goi a ryzyko wystąpienia bliznowca się zmniejsza.

Jeśli na ranie pojawi się bliznowiec i stanowi on problem dla kobiety, należy zwrócić się do lekarza, by ustalić najlepszy sposób pozbycia się go.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Bardzo ważne jest, by odpowiednio zadbać o ranę pozabiegową. Warto dopytać personel medyczny, jak należy postępować z raną po cesarskim cięciu.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

W czasie rekonwalescencji:

 • Należy zadbać o to, by rana była zawsze sucha. Jeśli opatrunek się zmoczy należy go wymienić na suchy.
 • Jeśli jest taka możliwość rana po cesarskim cięciu powinna być wietrzona, nawet jeszcze przed zdjęciem szwów ale nie powinna być narażona na skrajne temperatury ani na promienie słoneczne.
 • Po zdjęciu szwów należy przemywać ranę wodą z mydłem, lepiej korzystać z prysznica niż z wanny i nie rozmaczać skóry.
 • Warto nosić ubrania, które nie podrażniają rany po cesarskim cięciu, przewiewne, luźne, z naturalnych materiałów.
  Nie należy podnosić ciężkich przedmiotów, nie powinno się dźwigać dziecka.
  Dobrze jest korzystać z pozycji do karmienia, dzięki którym dziecko nie dociska rany (np. karmienie w pozycji spod pachy albo w pozycji leżącej).
  Po zdjęciu szwów blizna po cesarskim cięciu może być delikatnie masowana ruchami okrężnymi, co zwiększy jej ukrwienie, pozwoli lepiej się zagoić a także zmniejszy ryzyko powstania bliznowców.

Preparaty na blizny po cesarskim cięciu

Aby rana się łagodnie goiła i blizna była jak najmniej widoczna warto zastosować dostępne preparaty. W aptece można kupić maści, kremy, żele i specjalne plastry silikonowe. Preparaty można zacząć stosować już po zdjęciu szwów, czyli po 7-8 dobach od zabiegu. Przez pierwsze miesiące rana po cesarskim cięciu jest najbardziej podatna na działanie preparatów bo w jej obrębie zachodzą w tym czasie najsilniejsze procesy przebudowy, w których biorą udział włókna elastyczne i kolagenowe. Całkowite gojenie może trwać nawet rok, dlatego warto stosować te preparaty przez cały ten okres.

 

Składniki popularnych preparatów na blizny:

 • Silikon
  Maść silikonowa lub specjalne plastry z silikonem wykazują wysoką skuteczność w gojeniu a także zapobieganiu powstawaniu bliznowców. Preparaty z silikonem można zacząć stosować od razu po zdjęciu szwów.
 • Masa perłowa
  Składniki zawarte w masie perłowej dobrze wpływają na metabolizm komórek skóry, tym samym przyspieszają ich odbudowę. Skóra ładnie się goi, wygładza, poza tym masa perłowa ma działanie wybielające i złuszczające.
 • Heparyna
  Heparyna zwykle stosowana jest jako substancja przeciwzakrzepowa, jednak wykazuje też działanie przeciwzapalne a także nie dopuszcza do nadmiernego rozrostu tkanek. Pomaga nawodnić tkanki.
 • Kwas hialuronowy
  Substancja ta wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry. Dzięki dużemu stężeniu w preparatach leczniczych zmniejsza się ryzyko wystąpienia bliznowców, a blizna jest estetyczna.
 • Cebula 
  Ekstrakt z cebuli działa bakteriobójczo i zmniejsza ryzyko powstania bliznowców. Preparaty z cebulą należy stosować po wygojeniu się rany.

Rana po cesarskim cięciu - kiedy iść do lekarza?

Bywa, że rana po cesarskim cięciu źle się goi i wtedy trzeba poradzić się lekarza.


Umów się na wizytę lekarską, jeśli:

 • masz gorączkę
 • rana po cesarskim cięciu boli pomimo tego, że minęło 6 tygodni
 • rana jest rozgrzana
 • rana jest obrzęknięta i zaczerwieniona
 • rana się sączy

Konsultacja merytoryczna: dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska


PRODUKTY ELODERM

<