Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować. Na prawidłowy przebieg ciąży ma wpływ wiele czynników, jednak jednym z ważniejszych jest styl życia przyszłej mamy i podejmowana przez nią aktywność fizyczna. Kontynuacja lub nawet rozpoczęcie ćwiczeń w czasie ciąży może przynieść wiele korzyści zarówno dla ciężarnej jak i dla jej dziecka.

Ćwiczenia w ciąży

Jeśli mamy do czynienia ze zdrową ciążą o przebiegu fizjologicznym nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta zdecydowała się na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń. Jest to wręcz zalecane w celu poprawy (lub utrzymania) aktualnej kondycji fizycznej i dla dobrego samopoczucia psychicznego mamy. Każda forma aktywności ruchowej powinna być jednak dostosowana do możliwości ciężarnej i skonsultowana z lekarzem, który w razie potrzeby pomoże przyszłej mamie dobrać odpowiedni przy jej stanie zdrowia rodzaj ćwiczeń. Jest szansa, że nawet w ciąży powikłanej przyszła mama dostanie zgodę na ostrożną, umiarkowaną aktywność ruchową.

Jest tylko kilka sytuacji, w których podejmowanie aktywności fizycznej w jakiejkolwiek formie jest bezwzględnie przeciwwskazane:

  • krwawienia z kanału rodnego w II i III trymestrze ciąży,
  • niewydolność szyjki macicy,
  • nieprawidłowo usadowione łożysko,
  • ryzyko porodu przedwczesnego,
  • nadciśnienie indukowane ciążą, stan przedrzucawkowy,
  • obecna czynność skurczowa macicy,
  • przedwczesne pęknięcie błon płodowych,
  • poważne choroby serca płuc i nerek ciężarnej.

Joga, gimnastyka i inna aktywność

Podejmując aktywność fizyczną w okresie ciąży należy mieć na uwadze zmienione potrzeby i możliwości organizmu mamy. Wskazane są ćwiczenia o umiarkowanym i łagodnym stopniu trudności. Powoli dawkujemy natężenie ćwiczeń. Na początku wystarczy kilkanaście minut- szczególnie jeśli kobieta nie była aktywna fizycznie zanim zaszła w ciąże. Następnie stopniowo wydłużamy ten czas do kilkudziesięciu minut- w zależności od wybranej formy aktywności. Podczas wykonywania ćwiczeń mama nie powinna odczuwać żadnych dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. W takim wypadku należy natychmiast przerwać i skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Najważniejsze, aby aktywność fizyczna w ciąży była czynnością wykonywaną systematycznie. Tylko regularnie wykonywane ćwiczenia przyniosą pożądane skutki. Jeśli mama poczuje zmęczenie, warto zrobić przerwę albo zmienić natężenie ćwiczenia. Należy pamiętać o zwiększonej podaży płynów i diecie przystosowanej dla ciężarnych aktywnych fizycznie.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży zapewnia ogólne usprawnienie zmieniającego się organizmu ciężarnej kobiety. Znacząco zwiększa szansę na pomyślny przebieg ciąży oraz niweluje występowanie typowych dla tego czasu dolegliwości. Odsetek ciąż z powikłaniami wśród aktywnych mam jest znacznie mniejszy.

Regularne podejmowanie aktywności ruchowej to znakomity sposób przygotowania ciężarnej do czekającego ją porodu- zarówno pod kątem kondycji fizycznej jak i samopoczucia psychicznego. Czas trwania porodu jest zazwyczaj krótszy i dużo rzadziej dochodzi do zaburzeń czynności skurczowej macicy czy obrażeń okołoporodowych. Wykonywane podczas ciąży ćwiczenia zwiększą tolerancję kobiety na ból i długotrwały wysiłek, a co za tym idzie warunkują lepszą kondycję maluszka. Dziecko jest w trakcie porodu lepiej dotlenione i łatwiej przechodzi przez kanał rodny, więc ocena jego stanu ogólnego w skali Apgar jest wyższa.

Świeżo upieczona mama, która przeżyła swoją ciążę aktywnie, dużo szybciej wraca do pełnej sprawności. Dobra kondycja fizyczna zapewnia mamie siłę do podjęcia nowych obowiązków i odnalezienia się w nowej roli. Krótszy poród o prawidłowym przebiegu pozytywnie wpływa na samopoczucie kobiety i pozwala jej szybciej odnaleźć równowagę emocjonalną po tym pięknym, lecz również niezwykle stresującym wydarzeniu jakim jest poród.

Do najczęściej wybieranych przez ciężarne form aktywności fizycznej należy gimnastyka, joga, pilates, pływanie i aqua fitness. Dłuższy spacer to również dobry sposób aby utrzymać dobrą formę podczas ciąży. Najważniejsze, aby aktywność ruchowa wybrana przez mamę sprawiała jej przyjemność i była bezpieczna dla niej i dla dziecka. Zdecydowanie niewskazane są ćwiczenia siłowe oraz takie, przy których istnieje ryzyko utraty równowagi i urazów brzucha. Kobiety ciężarne nie powinny uprawiać jazdy konnej, jazdy na nartach, łyżwach, snowboardzie ani innych ryzykownych sportów. Najlepiej jest skorzystać z gotowych zestawów ćwiczeń przygotowanych specjalnie dla przyszłych mam, z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości.

 

Linda Saternus – położna


PRODUKTY ELODERM

<