7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche. Z czasem stres maleje, a rodzic nabiera wprawy. Radzimy, jak zorganizować kąpiel, tak by była przyjemna zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Jak kąpać niemowlę:

 • Przygotuj przestrzeń

  W przypadku bardzo małych dzieci kąpiel nie musi odbywać się codziennie, wystarczy co drugi dzień. Noworodek nie przemieszcza się, zatem nie brudzi się tak bardzo jak raczkujący maluch. Kąpiel pomoże jednak zmyć pył z ubranek, kosmetyki, dokładnie oczyścić okolice krocza i odbytu. Kąpiel pomaga tez dzieciom zasnąć.
  Kąpiel niemowlęcia może odbyć się w łazience, ale też w każdym innym pomieszczeniu w domu, o ile tak jest wygodnie. W miejscu, w którym ustawimy wanienkę powinno być dość ciepło, najlepiej ok. 24 stopni. Dobrze jest ustawić ją na podwyższeniu: specjalnym stojaku, ale można tez wykorzystać do tego szafkę czy pralkę. Ważne, by wanienka stała stabilnie i na tyle wysoko, aby rodzic miał do niej łatwy dostęp i nie musiał się pochylać.W pobliżu powinien znaleźć się także przewijak albo jakieś inne miejsce – np. łóżko – na które można przełożyć dziecko po wyjęciu z kąpieli.
 • Zgromadź przybory

  Na początek warto jest zastanowić się, co będzie potrzebne do kąpieli i tak ją zorganizować, by wszystko było od razu dostępne. W pobliżu wanienki powinny znaleźć się przybory do mycia (żel, mydełko, szampon), bawełniane waciki, jałowe gaziki lub pieluszka tetrowa, czyste ubranko, pieluchy, krem na odparzenia, balsam czy mleczko po kąpieli, okrycie kąpielowe lub po prostu miękki ręcznik, szczotka do włosów, miseczka z przegotowaną wodą oraz sól fizjologiczna.
 • Zrób przed kąpielą

  Przed przystąpieniem do kąpieli dziecka należy umyć własne ręce. Kolejnym krokiem jest umycie twarzy dziecka, pielęgnacja jego oczu, uszu oraz nosa.Oczy myjemy jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, przecierając je delikatnie w kierunku od skroni do nosa. Myjąc drugie oko używamy nowego gazika.

  Mycie nosa w przypadku zdrowego dziecka można ograniczyć do przetarcia zwilżonym wacikiem skóry wokół i pod nosem. Jeśli dziecko ma katar można zakroplić sól fizjologiczną bądź użyć preparatu w sprayu i odciągnąć wydzielinę aspiratorem.

  Uszy należy z wierzchu przetrzeć nawilżonym wacikiem. Pamiętajmy, że nie wolno wkładać patyczków do ucha dziecka, gdyż jest to niebezpieczne a także zaburza naturalny system ochrony i oczyszczania się uszu dziecka.

  Zanim pojawią się zęby do czyszczenia jamy ustnej dziecka wystarczy zwilżony gazik lub róg pieluchy tetrowej nawinięty na palec. Wymiatamy nim resztki pokarmu i delikatnie oczyszczamy dziąsła dziecka. Gdy pojawią się zęby warto zaopatrzyć się w silikonową szczoteczkę.

  Przed włożeniem dziecka do kąpieli warto też oczyścić mu wstępnie okolice miejsc intymnych. Wystarczy do tego wilgotny wacik.
 • Dostosuj wodę

  Woda w kąpieli nie powinna być zbyt ciepła ani chłodna, dla malca komfortowa będzie temperatura delikatnie wyższa niż temperatura ciała, czyli około 37 stopni Celsjusza. Przy pierwszych kąpielach można użyć specjalnego termometru kąpielowego, po dojściu do wprawy wystarczy sprawdzać ją własnym łokciem. Do pierwszych kąpieli wanienkę wypełniamy wodą do połowy, co pomoże dziecku oswoić się z nią, a także złagodzić stres niedoświadczonego rodzica. Jeśli dziecko ma zdrową skórę, do wody używamy mydełka o neutralnym pH, a potem stosujemy emolient w postaci balsamu czy kremu.

 • Stopniowo oswajaj

  Po rozebraniu dziecka zanurzamy je stopniowo w wodzie. Najpierw stópki i delikatnie w górę, tak by miało czas oswoić się z nową sytuacją. Dobrze jest położyć na dnie wanienki pieluszkę tetrową lub specjalną matę, która dział antypoślizgowo. Dziecko należy chwycić tak, by jego głowa opierała się na przedramieniu rodzica. Do mycia można użyć bawełnianej myjki lub myć bezpośrednio dłonią. Gąbki nie są godne polecenia, mogą podrażniać skórę, a poza tym stają się siedliskami bakterii, gdyż długo schną i trudno je zdezynfekować. Bawełnianą myjkę łatwo wyprać, choćby i codziennie, a także szybko wysuszyć. Głowę można delikatnie umyć polewając wodą lub, w przypadku starszych niemowląt, użyć specjalnego szamponu. Na początek wystarczy jednak płyn do mycia reszty ciała. Na rynku dostępne są specjalne ronda, które założone na głowę dziecka zapobiegają zalaniu twarzy wodą i dostaniu się kosmetyków do oczu.

 

 • Użyj zabawek

  Zabawy w wodzie i z wodą to jedne z ulubionych zajęć dzieci. Noworodek nie doceni jeszcze tych atrakcji, ale chętnie popluska się z gumową kaczuszką, czy pobawi kubeczkami przelewając wodę. Nie wszystkie dzieci lubią się kąpać, zabawki będą dla nich dodatkową zachętą.
 • Stosuj rytuały po kąpieli

  Po wyjęciu dziecka z kąpieli należy otulić je ręcznikiem lub specjalnym okryciem kąpielowym z kapturkiem. Skórę osuszamy przykładając ręcznik, nie pocieramy jej. Po wysuszeniu nakładamy preparat odpowiedni do skóry dziecka, który zapewni jej ochronę i pielęgnację. Warto wybrać kosmetyk z emolientami, który podtrzyma nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także ochroni skórę niemowlęcia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przed założeniem pieluszki w zależności od skłonności skóry dziecka można posmarować okolice intymne specjalnym kremem przeciw odparzeniom. Po myciu należy przeczesać włosy dziecka specjalną, delikatną szczoteczką.

  Kąpiel jest bardzo dobrym wstępem do wieczornego zasypiania. Dzieci lubią rytuały. Podczas kąpieli postaraj się je wyciszyć, podczas smarowania i czesania delikatnie masować. Dzięki temu dziecko szybciej uspokoi się i łatwiej zaśnie.

Konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog


PRODUKTY ELODERM

<