Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt. Zaczerwienienia i stanu zapalnego nie można lekceważyć, bo sprawia ból i może prowadzić do nadkażenia grzybiczego a rzadziej bakteryjnego. Jak pomóc dziecku i zwalczyć stan zapalny pod pieluszką?

Nawet troskliwie pielęgnowane niemowlę może mieć odparzenia na pupie. Rumień pojawia się w okolicach intymnych, gdy wrażliwa i delikatna skóra zetknie się z czynnikiem drażniącym i przez jakiś czas - w cieple i bez dostępu świeżego powietrza - ulega jego wpływowi. Takim drażniącym czynnikiem jest mocz i kał, ale odparzenie u dzieci może pojawić się także z powodu uczulenia na składnik pieluszek lub kremów. Jeśli odparzenie się pojawi, nie należy sobie czynić wyrzutów, tylko zadbać o to, by jak najszybciej skóra okolicy pieluszkowej stała się znów gładka i zdrowa.

 1. Sposoby na odparzenia u noworodka - często przewijaj

  Nowoczesne pieluszki są bardzo chłonne i szczelne. Skóra przez wiele godzin pozornie jest sucha, ale pozostają na niej resztki moczu. Ciężka od wchłoniętego płynu, wilgotna, ciepła pielucha sprzyja namnażaniu grzybów i bakterii. W takich warunkach łatwo o podrażnienie i pieluszkowe zapalenie skóry. Dlatego często zmieniaj pieluszkę. Przewijaj dziecko po każdej kupce i zawsze, gdy pielucha wyraźnie nabrzmiała od siusiu. Nawet dość suchą pieluchę zmieniaj co 3 godziny w dzień i po nocnym śnie. Jeśli pupa jest bardzo odparzona, w nocy też przewijaj malca przy okazji każdego karmienia.
 2. Sposoby na odparzenia - dokładnie przemywaj

  Przy każdym przewijaniu dokładnie umyj pupę maluszka czystą wodą. Możesz to zrobić pod kranem (strumień powinien być łagodny i ciepły, ale nie za gorący) albo przy użyciu zwilżonych wacików. U dziewczynki zawsze przemywaj od przodu ku tyłowi, nie odwrotnie, by bakterii z okolic odbytu nie przenieść w pobliże warg sromowych.
  Nasączane chusteczki lepiej zostawić na specjalne okazje (spacer, wyjście do przychodni), a w domu używać czystej wody. Im mniej składników, które mogą podrażnić skórę, tym lepiej – pod tym względem woda jest bezpieczniejsza niż chusteczki nasączane płynem zmywającym i balsamem.
 3. Sposoby na odparzenia - susz i wietrz

  Po umyciu osusz pupę delikatnie przykładając do niej – miejsce przy miejscu – miękki ręcznik, tetrową pieluszkę lub jednorazowe ręczniki. Nie pocieraj podrażnionej skóry!
  Pozwól dziecku poleżeć trochę z gołą pupą. Dostęp świeżego powietrza działa na skórę kojąco, przyspiesza gojenie zmian. Dla niemowlęcia to zresztą miła chwila, gdy może cieszyć się swobodą, fikać nogami, patrzeć, jak mama czy tata robią do niego śmieszne miny i opowiadają ciekawe rzeczy.
  Jeśli w mieszkaniu jest ciepło, a z odparzeniem u niemowlęcia trudno wam sobie poradzić, pozwól dziecku dłużej przebywać bez pieluszki, np. podczas zabawy na kocyku, użyj podkładu a jeśli nie masz to w razie wypadku najwyżej upierzesz koc.
 4. Sposoby na odparzenia - smaruj ochronną warstwą, gdy wystąpi podrażnienie i stan zapalny

  Przy przewijaniu umytą i wysuszoną skórę okolic intymnych posmaruj ochronnym kremem lub maścią, jeśli wystąpi podrażnienie. Jeśli nie ma podrażnienia i stanu zapalnego to nie należy niczym smarować bo każdy krem - a zazwyczaj są to tłuste kremy, uniemożliwia oddychanie tej pupie, jej leczenie i pojawia się mechanizm błędnego koła.
 5. Sposoby na odparzenia - używaj emolientów

  Jeśli Twoje dziecko ma skłonność do atopii, suchą skórę - do kąpieli używaj emolientów, których zadaniem jest nawilżać, natłuszczać i zmiękczać skórę, a także chronić przed podrażnieniami, pieczeniem, swędzeniem. Ich skład opracowany jest z myślą o specjalnych potrzebach bardzo wrażliwej skóry. Po kąpieli zastosuj krem ochronny, który zapobiegnie podrażnieniom i pomoże w regeneracji skóry.
 6. Sposoby na odparzenia - wspomagająco sięgnij po skrobię

  Możesz wypróbować stary sposób i do przemycia pupy dziecka (po usunięciu z niej zanieczyszczeń czystą wodą) raz dziennie użyj rzadkiego roztworu krochmalu (zrobionego z mąki czyli skrobi ziemniaczanej). Jeśli wystąpiło odparzenie – powtórz to kilkukrotnie.
 7. Sposoby na odparzenia - lecz zranienia

  Odparzenia u niemowląt mają różny stopień nasilenia – od lekkiego zaczerwienienia pupy po uszkodzenie skóry. Jeśli pojawią się drobne ranki, czerwone zmiany, skóra jest miejscowo cieplejsza, bolesna – koniecznie trzeba pokazać dziecko lekarzowi. Być może trzeba przeleczyć zmiany silniej działającą maścią dostępną na receptę, by zwalczyć bakterie lub grzyby namnażające się w rankach.
 8. Sposoby na odparzenia - poszukaj alergenu

  Przy uporczywych, nawracających odparzeniach poszukaj przyczyny problemów. Być może nie chodzi tylko o bardziej staranną pielęgnację. Bywa, że dziecko uczulone jest na pieluszki lub składnik kosmetyków np. nawilżanych chusteczek, proszku do prania.
 9. Sposoby na odparzenia - unikaj nawrotów

  Kiedy uda się wam już pozbyć odparzenia, zadbajcie o profilaktykę, by w przyszłości problem nie wracał. Kluczowe jest częste przewijanie i wietrzenie skóry, szczególnie podczas upałów oraz infekcji z gorączką lub biegunką. Niezbędna jest także ochrona i regeneracja - pomogą w tym dermokosmetyki przeznaczone dla szczególnie wrażliwej skóry – emolienty.
  Przy skłonności do odparzeń u dziecka niektórzy rodzice zmieniają pieluszki z jednorazowych na wielorazowe (nowoczesne ekologiczne pieluchomajtki z chłonnymi wkładami wielorazowego użytku). I chwalą takie rozwiązanie. Ekopieluchy są bardziej przewiewne i wykonane z naturalnych włókien. Najbezpieczniej będzie je prać w płatkach mydlanych.

Konsultacja merytoryczna:

dermatolog

Joanna Wanat – Sałkowska


PRODUKTY ELODERM

<