Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony. Choć zmiany te bywają uciążliwe, większość z nich znika po porodzie. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Rozstępy w ciąży

Skóra przyszłej mamy z powodu podwyższenia stężenia estrogenów, progesteronu i hormonu stymulującego melanocyty zmienia swój charakter. U ponad 90% ciężarnych pojawiają się rozstępy często spowodowane nadmiernym przybieraniem masy ciała oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Dochodzi wówczas do przerwania ciągłości włókien kolagenowych skóry, w wyniku czego tworzą się różowe lub fioletoworóżowe rozstępy. Na zmiany najbardziej narażone są: brzuch, biodra, uda, ale również piersi.

Choć nie ma skutecznej metody zapobiegającej powstawaniu rozstępów, warto zadbać odpowiednio o skórę, aby przygotować ją na intensywne rozciąganie. Jeśli masz tendencję do rozstępów, nie zapobiegniesz ich powstawaniu, ale może dzięki zabiegom pielęgnacyjnym będzie ich mniej i będą słabiej widoczne.

Dobrym sposobem na zapobieganie rozstępom jest masaż skóry z użyciem oliwki, która ma działanie uelastyczniające. Miejsca szczególnie narażone na zmiany należy od samego początku ciąży regularnie, rano i wieczorem, smarować preparatem nawilżającym. Pomocne będą również łagodne peelingi, które złuszczą stary naskórek oraz pobudzą i poprawią ukrwienie skóry.

Kresa czarna na brzuchu

Kresa na brzuchu to naturalna zmiana, która tak naprawdę istnieje u kobiet przez całe życie. Przed ciążą zwykle jest mało widoczna i nazywamy ją wtedy kresą białą. W ciąży, na skutek hormonów, kresa stopniowo ciemnieje i zmienia nieco wygląd, ale nie należy się tym niepokoić. Kresa czarna znika zwykle po kilku tygodniach po porodzie.

Zmiany skórne tego typu zazwyczaj dotykają kobiety o ciemniejszej karnacji, natomiast u pań o jasnej cerze i włosach mogą być niezauważalne przez cały okres ciąży.


Ostuda

Ostuda to nieregularne plamy na twarzy o żółtobrązowym zabarwieniu. Zazwyczaj pojawiają się w drugim trymestrze ciąży. Powstają na skutek nadmiernej produkcji melaniny, naturalnego barwnika skóry. Szczególnie widoczne są nad górną wargą oraz w okolicy policzków, czoła i skroni. Niestety dość trudno zamaskować je nawet najlepszym fluidem. Na szczęście są to czasowe przebarwienia, które w większości przypadków znikają w ciągu kilkunastu tygodni od porodu.

Przebarwienia pojawiają się pod wpływem działania światła słonecznego, dlatego zadbaj o swoją skórę i codziennie używaj kremów z wyższym filtrem. Jest to szczególnie ważne w okresie lata. Powinnaś również stosować regularnie delikatny peeling, który złuszczy naskórek i łagodnie rozjaśni skórę.

Ciemniejsze brodawki w ciąży

W wyniku wzrostu ilości melaniny, w okresie ciąży, brodawki sutkowe oraz otoczka brodawki zmieniają barwę na ciemniejszą. Dodatkowo otoczka brodawki może się znacząco powiększyć, a nawet uwypuklić, tworząc mocno widoczną obwódkę.

Tego typu przebarwienia są naturalne podczas ciąży, dlatego nie ma powodu do niepokoju. Z reguły po jakimś czasie od porodu, gdy poziom hormonów się unormuje, brodawki zaczną znów wyglądać jak wcześniej.

Pajączki naczyniowe w ciąży

Pajączki na nogach to po prostu popękane naczynka krwionośne, które pojawiają się zazwyczaj z powodu dodatkowego obciążenia układu żylnego przez rosnący brzuch. Jeśli masz tendencję do pękających naczynek musisz szczególnie o siebie zadbać. Staraj się jak najczęściej odpoczywać z nogami uniesionymi do góry. W ten sposób poprawisz krążenie. Możesz stosować również specjalne kosmetyki przeznaczone do skóry z pękającymi lub rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi oraz stosować specjalne pończochy bądź rajstopy przeciwżylakowe, najlepiej przez cały okres ciąży.

Doskonałym sposobem na pajączki jest ruch fizyczny, dlatego bądź aktywna przez całą ciążę. Staraj się regularnie spacerować i uprawiać sporty. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań możesz chodzić na jogę, a także pływać (uwaga na zwiększone ryzyko grzybicy pochwy).

Pieprzyki – znamiona barwnikowe

Zdarza się, że u niektórych kobiet w czasie ciąży pojawia się wiele nowych „pieprzyków”, a te, które są już od dawna zmieniają barwę na ciemniejszą bądź rosną. Czasem jest to efekt szalejących hormonów, ale czasem to sygnał poważnej choroby. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące znamiona na skórze zgłoś się koniecznie do dermatologa. Lekarz obejrzy podejrzane „pieprzyki” i oceni, czy stanowią zagrożenie.

Aby zminimalizować ryzyko powstawania nowych „pieprzyków”, przed każdym wyjściem z domu smaruj się kremem z filtrem. Jest to szczególnie ważne w okresie lata, gdy słońce świeci mocniej i jesteś narażona na intensywniejszy kontakt z promieniami słonecznymi.

Zaczerwienienie dłoni i stóp

U kobiet w ciąży może pojawić się zaczerwienie dłoni i stóp. Zazwyczaj jest to spowodowane niskim ciśnieniem lub alergią, ale w trakcie ciąży zdarza się, że powstaje ono na skutek zwiększonego przepływu krwi. Jest to zupełnie normalne i nie ma powodu do niepokoju. Po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.

Jeśli oprócz zaczerwienienia pojawi się uciążliwy świąd skóry na kończynach oraz innych częściach ciałach, w szczególności na brzuchu, koniecznie zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy niebezpiecznej dla zdrowia płodu cholestazy (ciążowa choroba wątroby).

Konsultacja merytoryczna: dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska

PRODUKTY ELODERM

<