12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się tak w codziennej pielęgnacji skóry normalnej, jak i w specjalistycznej ochronie skóry zmienionej chorobowo, w tym skóry atopowej.

 1. Łatwość zastosowania

  Emolienty to całe linie kosmetyków z zakresu pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Można stosować je na co dzień, wystarczy zwykły balsam czy żel do mycia zastąpić preparatem z emolientem.
 2. Skuteczność

  Ich siła tkwi w wykorzystanych do produkcji substancjach aktywnych. Z reguły jest to pewien kompleks, na który składają się składniki podtrzymujące nawilżenie i natłuszczenie skóry, minimalizujące podrażnienia i stany zapalne a także łagodzące świąd. Mechanizm działania emolientów opiera się na regeneracji warstwy hydrolipidowej skóry. Dzięki uzupełnieniu jej w lipidy, bariera skórna, chroniąca nas przed działaniem czynników środowiskowych jest zachowana.
 3. Naturalność

  Preparaty z emolientami wykorzystują składniki w dużej mierze pochodzące z natury, wiele z nich to naturalne oleje roślinne czy masła (olej canola, kukurydziany, macadamia, masło shea itp.)
 4. Brak parabenów

  Warto postawić na emolienty, których producent nie korzysta z parabenów, niekorzystnych i szkodliwych dla człowieka konserwantów.
 5. Brak sztucznych dodatków

  Najlepsze emolienty są pozbawione sztucznych składników typu: spieniacze, aromaty i barwniki. Im mniej tych dodatków tym lepiej. Z reguły mają negatywny wpływ na skórę, szczególnie zaś przy skórze atopowej mogą być dodatkowym czynnikiem drażniącym.
 6. Hipoalergiczność

  Emolienty stworzone są w ten sposób, by minimalizować ryzyko uczuleń. Nie oznacza to jednak, że ryzyko jest zerowe, każdy organizm jest inny i ma swoje uwarunkowania. Jednak składniki emolientów są w dużej mierze bezpieczne.
 7. Dostępność

  Emolienty można kupić w aptece. Choć są bardzo skutecznymi preparatami, które wykorzystuje się w leczeniu skóry atopowej, nie trzeba mieć na nie recepty.
 8. Dla dzieci

  Należy pamiętać, że nie każdy kosmetyk będzie służył każdemu dziecku w ten sam sposób. Linia dermokosmetyków, zwana emolientami jest szczególnie przeznaczona do pielęgnacji skóry tych dzieci, które nie mając jeszcze w pełni rozwiniętych wszystkich mechanizmów ochronnych rozwijają stany chorobowe tj. atopia. Nie oznacza to jednak, że nie należy emolientów stosować u dzieci zdrowych, bowiem udowodniono ich wpływ ochronny na rozwijającą się dopiero warstwę hydrolipidową naskórka. Jednak kosmetyki te są polecane do pielęgnacji skóry dzieci, szczególnie niemowląt, gdy skóra dopiero się „uczy” swoich funkcji, nie jest jeszcze w pełni dojrzała i potrzebuje dodatkowej ochrony.
 9. Przy AZS

  Szacuje się, że w dużych miastach prawie 10% populacji jest dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Podstawowym sposobem pielęgnacji przy tej chorobie jest regularne stosowanie emolientów, tak w czasie zaostrzenia jak i złagodzenia objawów.
 10. Redukcja wpływu skażonego środowiska

  Preparaty z serii emolientów blokują częściowo dostęp drażniących substancji do skóry. Dlatego ich używanie jest szczególnie wskazane mieszkańcom dużych miast, wykazujących wysokie zanieczyszczenie środowiska.
 11. Łagodzenie wpływu detergentów

  Osoby, które z racji zawodu mają częstą styczność z detergentami mogą zapewnić sobie lepszą ochronę przed ich drażniącym wpływem dzięki emolientom. Chcąc nie chcąc każdy ma styczność na co dzień z proszkami czy płynami do mycia naczyń – specjalne kosmetyki pomogą minimalizować ich wpływ na skórę.
 12. Wyjątkowy efekt na długo

  Stosując emolienty w sposób regularny, szczególnie w przypadku skóry atopowej, przywracamy jej prawidłową barierę ochronną, dzięki czemu staje się ona zdrowsza, gładsza i bardziej elastyczna.

Konsultacja merytoryczna dr Joanna Sałkowska-Wanat, dermatolog


PRODUKTY ELODERM

<