Zmarszczki

Zwykle są pierwszymi zauważalnymi zmianami na naszej twarzy. Najpierw pojawiają się delikatne linie, na przykład w kącikach oczu, tzw. kurze łapki. Później stają się one głębsze i bardziej widoczne. Poza okolicami oczu pojawiają się wokół ust, na policzkach, na czole i między brwiami. Na lini nosa i ust pojawia się zmarszczka, zwana bruzdą nosowo-wargową.

Zmarszczki tworzą się w wyniku wiotczenia skóry, osłabia się jej napięcie na skutek spadku elastyny i kolagenu, co daje się również zauważyć w zmieniającym się owalu twarzy.

Obniżona elastyczność

Skóra z czasem traci na elastyczności, osłabia się jej struktura pod wpływem utraty cennych budulców, co ma związek z przemianami hormonalnymi po przejściu menopauzy. Szczególnie widoczne jest to na twarzy i wiąże się z wiecznie zmęczonym, pozbawionym blasku wyglądem.

Suchość

Poprzez obniżenie produkcji lipidów, z wiekiem skóra często staje się bardziej sucha a wręcz szorstka. Zdarza się, że pierzchnie, łuszczy się, powoduje świąd a nawet pęka. Obniża się też jej umiejętność regeneracji i obrony przed infekcjami oraz promieniami UV.