Głównym zadaniem kremów nawilżających jest pomoc w utrzymaniu wody w naskórku. Zawierają one kwasy tłuszczowe, glicerynę a także ceramidy, które uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe. Dodatkowo wspomagają skórę witaminami oraz wyciągami z roślin, które chronią cerę przed zanieczyszczeniami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (np. aloes). Krem należy nakładać cienką warstwą, można delikatnie go wklepać opuszkami palców. Nakładanie zbyt grubej warstwy nie ma sensu, skóra wchłania krem i tak tylko do 30 minut. Pozostałość można usunąć delikatnie chusteczką.

Skóra podczas nocy odpoczywa, regeneruje się i ma większą łatwość wchłaniania składników odżywczych zawartych w kremach. Z reguły więc kremy na noc różnią się od tych na dzień wyższą zawartością substancji aktywnych, jednocześnie rezygnując np. z filtrów UVA i UVB.

Raz na jakiś czas warto urządzić sobie domowe SPA. Jednym z zabiegów powinno być zaaplikowanie sobie maseczki nawilżającej. Można stosować je do każdego rodzaju cery, są skuteczne, jeśli chodzi o nawodnienie naskórka. Skóra będzie za nie wdzięczna szczególnie po ekspozycji na słońce, a także w zimie, gdy spędzamy dużo czasu w ogrzewanych pomieszczeniach. Po zmyciu maseczki warto zastosować tłusty krem bądź emolient, który pomoże zatrzymać wilgoć w naskórku.