12 sposobów na uniknięcie podrażnień cery

Podrażnienia skóry mogą przybierać bardzo różne formy. Od zaczerwienienia, przez wysypkę, świąd aż do bólu. Ich przyczyny mogą leżeć w alergii, zanieczyszczeniu środowiska, stresie czy nieprawidłowej pielęgnacji.

 1. Skóra otrzymuje naturalną ochronę

  Niemowlęta i małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów ochronnych, ich skóra i jej funkcje dopiero dojrzewają. Dzięki regularnemu stosowaniu emolientów otrzymuje ona odpowiednią barierę ochronną, która nie pozwala na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Filtr tworzący się na skórze zatrzymuje do pewnego stopnia substancje drażniące, alergeny i chroni przed wniknięciem ich w jej głąb.
 2. Delikatne usuwanie zanieczyszczeń

  Jednym z najczęściej używanych kosmetyków dla dzieci są preparaty do mycia i kąpieli. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie mydełka czy żele dostępne na rynku są odpowiednie dla dzieci, nawet jeśli teoretycznie są dla nich przeznaczone. Często zawierają w sobie bowiem składniki drażniące, wysuszające czy alergizujące. W wyniku ich używania można narazić dziecko na ich negatywny wpływ. Do mycia dzieci ze zdrową skórą dermatolodzy zalecają używania mydeł w płynie o jak najniższym pH, a do natłuszczania po myciu – emolientów. Ich skład powinien być dostosowany do skóry dzieci, nie powinien zawierać parabenów, konserwantów, sztucznych barwników czy zapachów. Dzięki takim preparatom skóra pozostanie oczyszczona, a do tego delikatnie natłuszczona i odpowiednio nawilżona.
 3. Nawilżanie skóry

  Skóra dzieci i niemowląt ma skłonność do przesuszania się. Nie służy jej twarda woda ani źle dobrane kosmetyki do mycia. Emolienty używane jako kosmetyk typu mleczko czy balsam po myciu zatrzymują wodę w skórze i nie pozwalają na jej nadmierne odparowywanie. Dzięki temu skóra nie wysusza się, jest gładka i niepodrażniona.

 4. Redukcja podrażnień.

  Skóra niemowląt i dzieci jest dużo cieńsza i bardziej delikatna niż skóra dorosłych. Na jej kondycję wpływ mają m.in. czynniki zewnętrzne, dieta, pielęgnacja i używanie pieluch. Szczególnie życie w dużych ośrodkach miejskich, gdzie poziom zanieczyszczenia środowiska jest wyższy, wpływa na stan skóry i ryzyko podrażnień, reakcji alergicznych oraz stanów zapalnych. Skóra podrażniona i wysuszona powoduje świąd, który z kolei prowadzi do drapania się, co może być przyczyną przerwania jej ciągłości, a tym samym łatwego wnikania drobnoustrojów lub alergenów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby minimalizować ryzyko podrażnień, jak również łagodzić te, które już powstały. W przypadku również świetnie sprawdzają się emolienty. Z jednej strony zapobiegają powstawaniu podrażnień, z drugiej - łagodzą te już istniejące. Emolienty pomagają w redukowaniu stanu zapalnego skóry oraz uczucia świądu.


 5. Łagodne, ale skuteczne

  Preparaty z emolientami wykazują dużą skuteczność w pielęgnacji skóry dziecka. Z jednej strony są łagodne, nie mają silnego, ubocznego działania jak wiele leczniczych maści np. sterydowych, z drugiej - ich skuteczność profilaktyczna, a także łagodząca jest bardzo wysoka. Ich działanie opiera się na tworzeniu płaszcza, który chroni oraz realnie poprawia stan skóry. Są to preparaty hypoalergiczne, a więc ryzyko wywołania przez nie alergii jest niższe, co oczywiście nie oznacza, że jest zupełnie wykluczone.
 6. Łatwość stosowania

  Preparaty z emolientami są łatwe w użyciu, bo znajdują zastosowanie na co dzień. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów, by skóra została wyeksponowana na ich działanie. Wystarczy użyć balsamu czy kremu po kąpieli dziecka. Ich nakładanie jest łatwe i komfortowe, konsystencja z reguły jest też przyjemniejsza niż oliwka, która nie każdemu dziecku odpowiada, plami ubrania i ręczniki, a także pozostawia tłustą warstwę na skórze. Emolienty z reguły łatwo się rozprowadzają i wygodnie nakładają. Ich dużą zaletą jest dostępność w aptekach bez recepty.

 

Konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog


PRODUKTY ELODERM

<