Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu oraz co należy robić, w przypadku, gdy nie udało się z nimi skutecznie walczyć? Sprawdź!

Jak powstają rozstępy?

Skóra stale rozszerza się i kurczy, dzięki temu dopasowuje się do ciągłego ruchu. Podczas ciąży włókna kolagenowe, znajdujące się w skórze właściwej, pękają z powodu postępującego, niekiedy szybkiego rozciągania się skóry brzucha. Choć naskórek nie zostaje uszkodzony, powstają jednak ubytki, które tworzą widoczne wyżłobienia w skórze właściwej.

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy mają zazwyczaj postać różowych i czerwonych prążków na skórze, choć zdarzają się mamy, u których zmiany przybierają barwę purpurową. Z czasem zaczynają jaśnieć, przez co stają się mniej widoczne. Rozstępy w ciąży powstają głównie na brzuchu, ponieważ skóra w tym miejscu jest najbardziej narażona na rozciąganie. U niektórych przyszłych mam rozstępy mogą pojawić się również na piersiach, udach, biodrach, pośladkach, a nawet ramionach.

W którym miesiącu ciąży pojawiają się rozstępy?

Zazwyczaj pierwsze rozstępy pojawiają się pomiędzy 6. a 7. miesiącem ciąży. Są jednak przyszłe mamy, u których zmiany skórne powstają nieco wcześniej. Wpływ na to może mieć zarówno nieodpowiednia pielęgnacja skóry, jak i predyspozycje genetyczne.

Jak można skutecznie pozbyć się rozstępów?

Rozstępy, które pojawiły w czasie ciąży, zwykle zostają już na całe życie. Dlatego najlepszy sposób na walkę z nimi to zapobieganie ich powstawaniu. Należy od pierwszych tygodni ciąży dbać o miejsca, które w najbliższych miesiącach będą najbardziej narażone na rozciąganie. Odpowiednio pielęgnowana skóra będzie dzięki temu elastyczniejsza, przez co zmniejszymy ryzyko powstawania rozstępów.

Domowe sposoby na rozstępy w ciąży

 • Sposoby na rozstępy - nawilżanie skóry

  Regularne nawilżanie skóry w ciąży to najlepsza metoda walki z rozstępami. Warto stosować preparaty na rozstępy, które zminimalizują wysuszenie skóry oraz ją uelastycznią. Wybieraj kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. Powinnaś unikać preparatów z dodatkiem kofeiny, kwasów AHA, kamfory, kwasu salicylowego, a także silikonu.

  Niektóre przyszłe mamy zamiast preparatów na rozstępy, używają oliwki dla dzieci lub zwykłej nierafinowanej oliwy z oliwek tłoczonej na zimno, i to z całkiem dobrymi efektami. Wszystko dlatego, że oliwka ma działanie uelastyczniające i nawilżające. Podobnie jak krem, należy ją wmasować dokładnie w miejsca, które są najbardziej narażone na rozciąganie. W trakcie nakładania preparatu, możesz dodatkowo podszczypywać lekko skórę. Po nałożeniu oliwki, odczekaj chwilę, zanim się ubierzesz. Dzięki temu unikniesz tłustych plam na ubraniach.

  Pamiętaj! Aby zabiegi pielęgnacyjne przyniosły efekty konieczna jest systematyczność, dlatego kosmetyki na rozstępy powinnaś nakładać codziennie, najlepiej rano i wieczorem.
 • Sposoby na rozstępy - delikatny peeling

  Oprócz codziennego nawilżenia, nie można zapomnieć w ciąży o regularnym peelingu całego ciała. Dzięki temu, złuszczy się martwy naskórek i Twoja skóra będzie lepiej przygotowana na przyjęcie substancji odżywczych w kosmetykach pielęgnacyjnych.

  Dla dobrego efektu peeling należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Takie zabiegi nie tylko pobudzają skórę, ale sprawiają również, że jest bardziej ukrwiona.
 • Sposoby na rozstępy - masaż

  Masując skórę uelastyczniamy ją, dzięki temu będzie bardziej podatna na rozciąganie. Masaż możesz zrobić podczas kąpieli lub tuż po. Należy go wykonać delikatnie, omijając górną część brzucha, aby nie wywołać niechcący przedwczesnych skurczów. Ruchy dłoni powinny być kuliste, ale niezbyt intensywne. Podczas masażu możesz użyć oliwki bądź specjalnego kremu, posługując się np. rękawicą.

  Polecany także jest naprzemienny prysznic, raz zimnym, raz ciepłym strumieniem wody. Aby pobudzić lepiej krążenie, możesz masować wybrane partie ciała gąbką lub szorstką rękawicą. Zwróć uwagę, by strumień wody nie był zbyt intensywny. Nie przyciskaj również zbyt mocno rękawicy, aby nie podrażnić skóry.

  Pamiętaj! Skonsultuj się z lekarzem, czy możesz wykonywać masaż, ponieważ nie jest on wskazany w przypadku ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem.
 • Sposoby na rozstępy - dieta bogata w składniki odżywcze

  W ciąży należy zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze, ponieważ jest ona kluczowa w walce z rozstępami. Witamina A regeneruje uszkodzenia w tkance, witamina C przyczynia się do produkcji kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne, witamina E ma działanie wzmacniające, natomiast krzem oraz cynk wpływają pozytywnie na kondycję skóry.

  Niezbędne witaminy i mikroelementy znajdziesz przede wszystkim w awokado, brukselce, fasoli, warzywach korzeniowych i o zielonych liściach, burakach, orzechach, kaszy gryczanej, pestkach dyni, rybach, a także otrębach, płatkach owsianych oraz chlebie razowym.
 • Sposoby na rozstępy - regularna gimnastyka

  W czasie ciąży musisz zadbać o sprawność fizyczną. Regularny ruch i ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a także wzmacniają elastyczność skóry. Przyszłe mamy mogą uprawiać m.in.: jogę, pilates oraz pływanie.

  Pamiętaj! Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który najlepiej oceni, czy nie ma żadnych przeciwskazań, abyś mogła uczestniczyć w zajęciach.

Konsultacja merytoryczna: dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska


PRODUKTY ELODERM

<