Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby. Trzeba jednak wiedzieć, jakich składników unikać w ciąży, a z jakich całkiem zrezygnować ze względu na bezpieczeństwo mamy i dziecka. Sprawdź, jakich!

Uwaga, uczulenie w ciąży

Skóra twarzy i ciała w czasie ciąży staje się bardziej wrażliwa niż zazwyczaj. Nawet dobrze tolerowane i sprawdzone kosmetyki mogą teraz powodować podrażnienia i uczulenie. Dlatego w czasie ciąży dobrze jest stosować preparaty o prostym składzie, pozbawione alergizujących składników, najlepiej z serii przeznaczonych dla osób o cerze wrażliwej i skłonnej do alergii.

Tego unikaj w ciąży!

 • Sztuczne konserwanty, takie jak parabeny, triclosan, pochodne formaldehydu (m.in. metylizotiazolinon) – mogą powodować alergie, są również uznawane za składniki ogólnie niekorzystne dla zdrowia.
 • Detergenty SLS, SLES, ALS – zdarza się, że powodują alergie, nie są korzystne dla zdrowia.
 • Barwniki w kosmetykach do makijażu - wyraziste, jaskrawe cienie, tusze, szminki mogą uczulać. Bezpieczniejsze pod tym względem są kolory opalenizny (brązy, beże).

Stany zapalne pod kontrolą

Pod wpływem zmian hormonalnych na twarzy mogą pojawić się lub – przeciwnie – zniknąć stany zapalne (trądzik). To indywidualna sprawa, niektóre kobiety przez całą ciążę cieszą się wyjątkowo gładką cerą, inne walczą ze zmianami ropnymi (wbrew przesądom nie ma to nic wspólnego z płcią dziecka). Przy trądziku konieczne jest dokładne oczyszczanie skóry i nawilżanie lekkimi kremami o konsystencji żelu. Wszelkie zmiany ropne powinny być leczone przez dermatologa, poinformowanego, że pacjentka jest w ciąży.

Tego unikaj w ciąży!

 • Retinoidy - pochodne witaminy A w ciąży są absolutnie zabronione ze względu na ryzyko powstania wad rozwojowych płodu. Najbardziej niebezpieczne są stosowane doustnie, ale lekarze przestrzegają także przed stosowaniem ich na skórę. Tretinoina i adapalen należą do kategorii C, zwykle do tej grupy leków zalicza się leki nowo wprowadzane na rynek. Leki z tej grupy można zastosować jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu, zdarza się tak w przypadku niektórych trądzików ropowiczych).
 • Kwasy owocowe (AHA), kwas migdałowy, azalainowy i glikolowy – stosowane są w leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych, ale nie w ciąży!
 • Kwas salicylowy – ma działanie przeciwzapalne, stąd jest częstym składnikiem kosmetyków dla skóry problemowej, ale w ciąży jego stosowanie wiąże się z ryzykiem porodu przedwczesnego i poronienia.

Kruche naczynka w ciąży

Bardziej podatne na rozszerzanie i pękanie stają się naczynka krwionośne, stąd potrzeba ich wzmacniania odpowiednimi kosmetykami. Godne polecenia są apteczne serie dla cery naczynkowej, jednak i tu konieczna jest ostrożność. Trzeba dokładnie przeczytać skład i w razie wątpliwości zapytać o opinię lekarza. Preparaty zawierające rutynę, witaminę K, z miłorzębu japońskiego wydają się bezpieczne. Wyciąg z kasztanowca czy z arniki stosowany z umiarem i po konsultacji z lekarzem także nie jest przeciwwskazany.

Tego unikaj w ciąży!

 • Peelingi mechaniczne, drobno - i gruboziarniste – podrażniają płytko unaczynioną skórę. Stosuj tylko peelingi enzymatyczne dla wrażliwej cery.
 • Gorące kąpiele, sauna, jacuzzi – są w ciąży zabronione, bowiem powodują przekrwienie i mogą skończyć się nawet poronieniem, dodatkowo także źle wpływają na naczynka. Ponadto w jacuzzi namnażają się grzyby i drożdże, które dodatkowo mogą być przyczyną kandydozy pochwy.
 • Promienie słoneczne – opalanie w ciąży jest niewskazane z wielu powodów, także dlatego, że powoduje powstawanie pajączków i przebarwień. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrami UV.

Przebarwienia w ciąży

Ciąży towarzyszy podatność na rozmaite przebarwienia skóry. To wynik większego stężenia estrogenów w organizmie. Szczególnie ważna jest ochrona skóry przed słońcem. Najlepiej jest przebywać w cieniu, ale koniecznie także smarować się kremami z wysokim filtrem UV. Bezpieczne są kosmetyki apteczne z serii dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. Zwykle zawierają bardziej neutralne filtry fizyczne lub odpowiednią mieszankę filtrów fizycznych i chemicznych.

Tego unikaj w ciąży!

 • Wyciąg z soi – wchodzący w skład kremów i mleczek może powodować przebarwienia skóry.
 • Olej bergamotowy – ten składnik kosmetyków stosowany w czasie ciąży także może wywołać brzydkie plamy na skórze.
 • Hydrochinon, arbutyna i inne składniki kremów rozjaśniających przebarwienia, a nie przeznaczonych dla kobiet w ciąży, mogą stanowić zagrożenie dla płodu.

Rozciąganie skóry w ciąży

Ciało w czasie ciąży zaokrągla się – to naturalne. Pod skórą gromadzi się dodatkowa warstwa tkanki tłuszczowej niezbędna jako zapas energii na okres karmienia. Niestety na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach mogą pojawić się rozstępy. Dlatego konieczne jest codzienne, regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i uelastyczniających skórę w miejscach narażonych na rozciąganie. Do mycia i pielęgnacji skóry całego ciała warto używać emolientów.

Tego unikaj w ciąży!

 • Kofeina – preparaty wyszczuplające i antycellulitowe często ją zawierają. W ciąży i w okresie karmienia kosmetyków z kofeiną nie można stosować.
 • Zabiegi na istniejące rozstępy oraz zabiegi wyszczuplające w salonie kosmetycznym. Zabiegi na istniejące rozstępy oraz zabiegi wyszczuplające w salonie kosmetycznym – możesz się na nie umówić dopiero po ciąży.

Drażniące zapachy

W czasie ciąży jesteśmy bardziej wrażliwe na silnie drażniące wonie. Zdarza się, że ulubione perfumy wywołują mdłości. Niewskazane jest wdychanie oparów farb do włosów i lakierów do paznokci. Co do farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży zdania są podzielone, dla bezpieczeństwa niektórzy lekarze zalecają stosowanie w tym okresie farb bez amoniaku.

Tego unikaj w ciąży!

 • Sztuczne paznokcie z żelu i akrylu nie są w ciąży zabronione, jednak trzeba je zdjąć przed porodem.

Ostrożnie z fluorem

W ciąży dziąsła stają się rozpulchnione i przekrwione. Warto ustalić ze stomatologiem plan działania, bo nieleczone stany zapalne stanowią zagrożenie dla ciąży, dlatego warto zadbać o zęby wcześniej.

Tego unikaj w ciąży!

 • Płyny do płukania ust z wysoką zawartością fluoru – niektóre źródła wskazują, że mogą być niebezpieczne dla dziecka.

 

Konsultacja merytoryczna: dermatolog Joanna Wanat – Sałkowska


PRODUKTY ELODERM

<