Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi wspierać inne kobiety podczas ciąży, porodu i po urodzeniu dziecka. Doula nie jest położną, ani jej nie próbuje zastąpić, daje jednak rodzącej ogromne wsparcie i pomoc.

Jest skarbnicą wiedzy

Doula najczęściej jest świadomą, zaangażowaną mamą, która dzięki własnemu doświadczeniu macierzyństwa postanowiła rozwijać się w wiedzy o rodzicielstwie i wspierać innych rodziców. Doule to osoby z pasją, inspirujące i czerpiące energię z kontaktu z drugim człowiekiem. Wciąż się uczą, nieustannie pogłębiają wiedzę, kończą kursy i szkolenia. Ich droga do zawodu douli wymaga zdobycia solidnej wiedzy, odbycia stażu, pracy pod kierownictwem doświadczonej douli i przejścia certyfikacji. Dzięki temu wszystkiemu doula staje się prawdziwym skarbem dla rodziców. Umie odpowiedzieć na najdziwniejsze pytania, wskazać dostępne możliwości, zna wielu specjalistów, podpowie przy kompletowaniu wyprawki.

Uspokaja lęki

Pierwszy kontakt z doulą odbywa się jeszcze w czasie ciąży, kiedy rodzice mało jeszcze wiedzą o porodzie i o tym, co ich czeka po urodzeniu dziecka. A ponieważ mało wiedzą, zwykle mają sporo obaw, jak poradzą sobie w nowych rolach. Doula umie uspokoić ich strach, rozjaśnić wątpliwości, daje empatię i wsparcie. Warunkiem dobrej współpracy jest to, by obie strony: zarówno rodzice jak i doula czuli się ze sobą dobrze i swobodnie, mieli do siebie zaufanie. Jeśli z jakiegoś powodu współpraca okazuje się trudna, można (i warto!) poszukać innej douli. Możliwości wyboru są naprawdę duże.

Pomaga rozpoznać początek porodu

Dla pary oczekującej dziecka, szczególnie pierwszego, ważne jest, by dobrze rozpoznać sygnały zbliżającego się porodu. U różnych kobiet różnie zaczyna się akcja porodowa. Przyszła mama czuje się pewniej, jeśli może o dowolnej porze zadzwonić do kompetentnej osoby i porozmawiać, z lekarzem czy położną nie zawsze możliwy jest tak bliski i bezpośredni kontakt. Doula staje się kimś w rodzaju przewodniczki, która za swoją wiedzę i wsparcie dostaje wynagrodzenie. Dlatego przyszli rodzice mogą bez skrępowania pytać i prosić o pomoc.

Jest stale blisko

Rola douli podczas porodu polega na dawaniu ciągłego niemedycznego wsparcia rodzącej. Właśnie – ciągłego. Położne podczas dyżuru przychodzą i wychodzą z sali. Partner czy inna bliska osoba czasem wychodzi, by porozmawiać z lekarzem, zadzwonić do rodziny, odpocząć czy zmierzyć się ze swoimi emocjami. Doula jest stale przy rodzącej. Ale nie tylko trzyma za rękę. Aktywnie pomaga w porodzie, uspokaja i dodaje sił. Zapewnia też ciągłość opieki w ciąży, porodzie i w połogu.

Łagodzi ból w czasie porodu

Doula ma wiedzę na temat fizjologii i przebiegu porodu. Zna niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, takie jak techniki oddechowe, masowanie okolicy krzyżowej (ręcznie czy przy pomocy chusty rebozo), rozluźnianie przy pomocy ciepłej wody, aromaterapia, wizualizacje, zmiany pozycji. Nawet jeśli przyszła mama chodziła do szkoły rodzenia i przeczytała wiele książek o porodzie, w czasie jego trwania nie jest w stanie sama o tym wszystkim pamiętać i w pełni korzystać z posiadanej wiedzy. Potrzebuje bliskiej osoby, która spokojnie będzie jej przypominać kolejne techniki łagodzenia bólu i pomagać korzystać z nich.

Wspiera rodzącą i… partnera

Poród to wielkie wyzwanie także dla przyszłego taty. Ogrom emocji, nieznana sytuacja, lęk o ukochaną kobietę, bezsilność wobec odczuwanego przez nią bólu… Rolą douli jest uspokojenie partnera i takie oddziaływanie na niego, by on mógł z kolei spokojnie wspierać kobietę, co bardzo pozytywnie wpływa na relacje pary.

Zmniejsza ryzyko porodu zabiegowego

Wszelkie badania i obserwacje porodów z udziałem douli pokazują niezaprzeczalny dobry wpływ jej obecności na sam przebieg porodu. Gdy rodząca kobieta dostaje stałe wsparcie, znacznie rzadziej dochodzi do cięcia cesarskiego, porodu przy użyciu kleszczy lub vacuum (próżniociągu), nacięć krocza. Skraca się też czas porodu.

Pomaga w karmieniu piersią (opieka po porodzie)

Doule mają sporą wiedzę z zakresu laktacji, niektóre ukończyły dodatkowe specjalne kursy wspierania w karmieniu piersią. Okazują więc pomoc podczas pierwszych karmień, wspierają podczas fizjologicznych stanów, takich jak nawał czy kryzysy laktacyjne, radzą, do kogo zgłosić się po pomoc przy poważniejszych problemach. Dzięki takiemu wsparciu kobiety łatwiej i dłużej karmią swoje dzieci.

Pomaga w opiece nad noworodkiem

Kiedyś wielopokoleniowe, duże rodziny mieszkały i wychowywały dzieci wspólnie, dlatego świeżo upieczona mama miała stałą pomoc sióstr, kuzynek, ciotek, mamy czy babć. W naszych czasach młodzi rodzice są często sami z noworodkiem, nie mają doświadczenia w opiece nad dziećmi. Doula może im pomóc w oswojeniu się z pierwszymi kąpielami, kolkami, karmieniami, podstawową pielęgnacją, itp.

Wspiera świadome rodzicielstwo

Większość rodziców przyznaje, że w czasie ciąży myślą głównie o porodzie i zakładają, że „potem wszystko samo się ułoży”. Jednak okazuje się, że poród był tylko początkiem drogi, a dopiero opieka nad dzieckiem dostarcza nieustannych wyzwań. Maleńkie dziecko jest trochę jak przybysz z innej planety, trzeba nauczyć się rozumieć jego potrzeby i zachowania. Doula pomaga rodzicom wejść na tę drogę rozumienia, bliskości i tworzenia silnej więzi na całe życie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zawodu douli wejdź na stronę Stowarzyszenia Doula w Polsce lub na stronę Fundacji Rodzić po Ludzku.

 

Iza Sztandera doula, doradca macierzyński


PRODUKTY ELODERM

<